Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Rubrika: Domácnost a bydlení, PR článek

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s ohledem na jeho věk, pohlaví a možnosti do pokoje zahrnout, není snadné. Sdílený sourozenecký pokoj tedy představuje skutečnou designérskou výzvu. Přizpůsobit dvěma či více dětem úložný prostor, soukromí a osobitost každého z nich se však dá udělat celkem jednoduše. Provedeme vás jednoduchými designérskými tipy, se kterými to hravě zvládnete.

Vytvořte multifunkční prostor

Vymezte prostor pro různé aktivity jako spánek, hraní, čtení, učení a odpočinek. Pomyslné oddělení pro jednotlivé aktivity představují signály na mentální přeladění. Dítě se přechodem z jednoho prostoru do druhého uzpůsobuje na hru, spánek či práci. Takové miniprostory můžete vytvořit důmyslným použitím nábytku nebo doplňků. Pocit soukromí a ochrany může dítě získat i díky baldachýnu. Dítěti poskytne kouzelný prostor pro spánek, bude se pod ním cítit pohádkově. Nebo máte doma malé indiány, kteří občas potřebují rozjímat osamotě? V tom případě může dobře posloužit jako úkryt před světem herní stan.

Oddělující prostory můžete vytvořit i pomocí regálů sahajících až po strop, nebo použijte dětské skříně.

Dětské postele můžete umístit tak, že je bude rozdělovat jeden kousek nábytku, případně, dekorativní koberec. Dětem to dodá pocit, že mají svou vlastní stranu pokoje, zároveň bude tento prvek prostor vizuálně sjednocovat.

Jako optimální prostorové řešení můžete také využít palandu nebo umístěte dětské postele ke stěně ve tvaru písmene L. Velmi užitečná a prostorově úsporná možnost je i multifunkční patrová postel od Möbelix, která je zároveň dětskou pracovnou. Dítě má na přízemí vše na dosah – v šuplících, poličkách či ve skříni vsazené do boční strany.

Výhodou palandy je i to, že děti získají více prostoru v rámci celé pokoje. Podlaha bude přístupnější pro hru a relax. Můžete ji dekorovat několika veselými polštáři, které pokoj zútulní. Nezapomeňte však ani na klasické otočné židle, díky kterým se dětem bude v pokoji pohodlně sedět za stolem – učit se, kreslit, hrát či pracovat. Jsou velmi praktické pro svou výškovou nastavitelnost a lehkou formu přesunu pomocí pěti koleček.

Zvažte také, jak spolu vaše děti vycházejí. Jsou mezi nimi neustále hádky nebo jsou to nerozluční kamarádi? Podle toho se rozhodněte, zda budou mít děti na sebe z postele výhled nebo ne.

Zvolte neutrální design

Toto je skvělé a jednoduché řešení v případě, že dětský pokoj bude společně obývat chlapec s dívkou. Pokoj bude působit esteticky a genderově vyváženě, pokud použijete jemné pastelové barvy. Ty nebudou překážkou ani v případě, kdy budou děti růst, měnit se a spolu s nimi i jejich zvyky a zájmy.

Nebo dětský pokoj sjednoťte motivem a barvou

Zajímavý dojem můžete vytvořit kombinací bílé, černé a jakékoli k nim doplňkové zářivé barvy – tyrkysově modré, sytě zelené či jiné výrazné barvy. Kontrast, který tím dosáhnete, bude přitahovat pozornost.

Samozřejmě, dětský pokoj by neměl být vysloveně neutrální, každé z dětí by v ní mělo mít i kousek své identity. Proto si můžete vyhrát například se vzory na tapetách, závěsech nebo podlaze. Příjemně mohou působit geometrické motivy, nebo zvažte i ty, které budou zhmotňovat jejich zájmy. Slůně, kaktusy, plameňáci, knihy, retro tečky, letadélka či abstraktní skvrny. Takový design bude působit hravě, živě a vesele, což by v atmosféře dětského prostoru nemělo chybět.

Nechte děti o zařízení pokoje spolurozhodovat

Zásadní rozhodnutí v rámci designování pokoje udělejte vy a dětem načrtněte již zúžené možnosti, ze kterých si mohou vybrat. V rozumné míře je tak můžete nechat udělat i vlastní rozhodnutí. Vždyť pokoj se musí v první řadě líbit jim. Zapojte je do výběru doplňků a příslušenství. Děti se budou cítit zodpovědněji, když se budou moci podílet na něčem důležitém. V rámci svého pokoje se děti ještě mohou naučit i to, že věci se mají sdílet. A to tak, že mezi jejich postele umístěte drobnou knihovnu jako noční stolek.

Jak vidíte, zařídit pokoj pro více dětí můžete zvládnout i sami. Stačí se opřít o těchto pár jednoduchých tipů a sladit je s potřebami dětí. Vytvoříte tak funkční prostor, soukromí pro každé z nich a útulné místo, které si pro hravý a osobitý design zamilují.

Napsal/a: PR

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist