Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Rubrika: PR článek

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba dodržovat pravidla, na kterých je postavena, aby došlo k maximalizaci požadovaných výsledků. Mnoho lidí však na tyto pravidla nedbá a myslí si, že Keto dieta nefunguje.

Vysoký sacharidový příjem

Zaručeně nejčastější chyba v rámci Keto stravování je vysoký sacharidový příjem. Lidé si velmi často myslí, že stačí, když přestanou jíst sladkosti a ovoce a stav ketózy se dostaví. V praxi to tak bohužel nefunguje. K tomu, aby se tělo dostalo do ketózy je třeba, aby sacharidy zaujímaly pouze 5 % z denního příjmu. Sacharidy navíc najdete nejen v ovoci a sladkostech, ale i zelenině, mléčných výrobcích, luštěninách a zpracovaných potravinách. Skladba jídelníčku je zde alfa a omega úspěchu.

Jak zjistit, jestli je tělo v ketóze?

Nejjednodušší cesta, jak se utvrdit, že jste na správné cestě, je zakoupit speciální testovací proužek, který vám ukáže množství glukózy a ketonů v moči. Pokud v ketóze nejste, budete muset příjem sacharidů opět snížit.

Další skvělou pomůckou jsou již předem připravené jídelníčky, které obsahují celodenní stravu s minimálním množstvím sacharidů (jídelníčky najdete například na Ketomix.cz). Kromě proteinových koktejlů jsou jejich součástí i polévky, dezerty a hlavní jídla, která vám cestu za vysněnou postavou zpříjemní.

Konzumace nevhodných tuků

Často si lidé myslí, že ketogenní dieta je založená pouze na konzumaci tuků a je jedno jakou formou je do těla přijmete. Opak je ale pravdou. Vyhýbat byste se měli tuku ze smažení, zpracovaných potravin a  rostlinným tukům.

Naopak byste měli zvýšit příjem tuků z másla, vajec, avokáda, semínek a rybách.

Nedostatek tuků ve stravě

Dalším častým problémem je nedostatečná konzumace užitečných tuků. Lidé kromě sacharidů začnou snižovat příjem tuků, které jsou důležité pro správnétrávení a zároveň fungují jako palivo pro tělo. To má za následek řadu trávicích problémů (průjem/zácpa).

Dehydratace

V rámci Keto diety je extrémně důležité nepodceňovat pitný režim. Díky němu zaručíte správnou funkci vnitřních orgánů. Hydratace organismu je rovněž důležitá pro správnou funkci trávicího traktu. Pitný režim vám navíc pomůže předejít Keto chřipce, která se může dostavit na začátku diety.

Zbytečně vysoký příjem bílkovin

Bílkoviny jsou pro tělo důležité stejně jako dostatečný příjem užitečných tuků. Jejich hlavní funkce tkví v regeneraci svalové tkáně a spolu s fyzickou zátěží podporuje růst svalové hmoty. Zařazení dostatečného příjmu bílkovin v jídelníčku navíc podporuje dlouhodobý pocit sytosti.

Nic se ale nesmí přehánět. Při vysokém příjmu bílkovin se některé aminokyseliny začnou měnit na glukózu, což je opak toho, čeho chcete v průběhu Keto diety dosáhnout. Průměrná dávka bílkovin by se měla pohybovat mezi 1,2 – 1,6g/Kg tělesné hmotnosti.

Nedostatečný spánkový režim

Spánek je obecně pro náš organismus velmi důležitý. Během spánku dochází k celkovému uvolnění těla, regeneraci svalů a načerpání nové energie. Lidé, kteří začali fungovat na proteinové dietě, pociťovali hlavně v počátcích zvýšenou únavu. Za tento stav může ketóza a proces adaptace na nový stravovací režim. Nepodceňujte proto spánkový cyklus a dopřejte svému tělu 8 – 10 hodin kvalitního spánku.

Pociťujete nespavost?

Pokud v průběhu Keto diety bojujete s nespavostí, pravděpodobně za to může snížené množství serotoninu a inzulínu. Zkuste do svého jídelníčku zapojit ryby, hovězí maso, semínka, ořechy a vejce, čímž hladinu serotoninu přirozeně zvýšíte.

Další způsob, jak zvýšit hladinu serotoninu v organismu je pohyb. Ten má blahodárný účinek nejen na zpevňování postavy a odbourávání podkožního tuku, ale i na vyplavování právě zmíněného serotinu a endorfinu (hormonu štěstí) do těla.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist