Česká televize odvysílá unikátní historické večerníčky, v digitalizované podobě.

Rubrika: Filmy, hudba, divadlo pro děti, Pohádky

Česká televize zahájí rok oslav padesátého výročí vzniku nejkultovnějšího dětského pořadu sérií jedinečných historických večerníčků.

Hned prvního ledna se diváci setkají s Robotem Emilem, který se v roce 1964 poprvé objevil v pravidelném večerním bloku Stříbrné zrcátko. Každý den až do konce ledna je pak budou čekat díly dalších legendárních černo-bílých pohádek na dobrou noc.

Tvorba pro děti je jednou z oblastí, ve kterých jsme dodnes velmi silní. České krátké animované příběhy si oblíbili diváci na mnoha místech světa a lednovým návratem k prapůvodu této tradice bychom chtěli symbolicky vzdát hold těm tvůrcům, kteří ji dostali na tak vysokou úroveň,“

říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává:

Věřím, že potěšíme nejen malé, ale i dospělé diváky, kterým připomeneme televizní program z dob jejich dětství. Některé z pohádek, které v lednu uvedeme, totiž na obrazovkách nemohli vidět i několik desítek let.“

Historické večerníčky si diváci budou moci poprvé vychutnat v digitální podobě, do které byly přepsány ze 16mm originálu.

V rámci zahájení roku oslav padesátého výročí vzniku večerníčku Česká televize odvysílá vedle Robota Emila například legendární Pohádku o klukovi a kometě, přesně padesát let od její premiéry, Petřínskou rozhlednu (1963) nebo Jak se dědeček nestal Edisonem s Waldemarem Matuškou a hudbou Petra Hapky (1965).

kometa1kometa2

Netradiční vystoupení dalších osobností nabídnou i jiné příběhy, například O městečku Kočičkově s Jiřinou Bohdalovou nebo Dobrodružství veverky Zrzečky s františkem Filipovským.

Pohádky ovčí babičky

r. 1966-1968, namluvila: Jiřina Bohdalová, autorka: Dagmar Spanlagová, výtvarník: Bohumil Šiška, režie: Václav Bedřich

Poprvé se pohádky o beránkovi a vlcích objevily ve vysílání 4. a 11. září 1966 – příběhy O chytrém beránkovi a Beránek a strašidla. Kreslený seriál, tak jak ho známe, se objevil až 25. února 1968 v přestávce hokejového utkání Dukla Jihlava – ZKL Brno. Je to první večerníček, který namluvila herečka Jiřina Bohdalová. Třinácti dílný seriál Pohádky ovčí babičky jsou prvním kresleným večerníčkovským seriálem Československé televize. Vyrobilo jej studio Bratři v triku a vysílají se dodnes.

Nesmrtelné příběhy souboje zlotřilých vlků se světem chytrého, vtipného a laskavého beránka…

14.–26. ledna 2015 v 18:45 na ČT2 a ČT 😀

ovci_babiovci_babi2

Kocour a dalekohled

r. 1964, délka: 8‘16‘‘, hlasová realizace: strýček Jedlička, autorka: Eva Jílková, hudba: Jaromír Vomáčka, výtvarník a animátor Josef Lamka, kamera: František Němec, režie: Renata Mázelová

Oblíbená pohádka z pásma Stříbrné zrcátko. Film animoval ploškovou technologií jeden ze zakladatelů animace ČST výtvarník a režisér Josef Lamka. Pohádka bez komentáře, hlasové realizace se ujal legendární “strýček Jedlička“ (Antonín Jedlička).

Nenasytný kocourek zneužívá důvěřivosti zvířátek ze statku, pomocí dalekohledu z okapní trubky odvádí jejich pozornost a postupně vyjídá všechny misky s jídlem. Kocour je nakonec „potrestán“ vosím žihadlem a zahanben odchází z hospodářského dvora.

7. ledna 2015 v 18:45 na ČT2 a ČT 😀

kocour1kocour2

Jak se Honza hádal s králem
(České pohádky)

r. 1968, délka: 7´26‘‘, hrají: Ladislav Pešek, Jaroslav Satoranský, Ivana Vondrovicová, Karel Hábl, Ladislav Kazda, literární předloha: Božena Němcová, scénář: Milan Nápravník, hudba: Ladislav Simon, výtvarník: Ivo Houf, kamera: Věra Štinglová, režie: Ludvík Ráža

Krátká hraná pohádka podle předlohy Boženy Němcové z cyklu České pohádky v režii Ludvíka Ráže, s hereckými esy Ladislavem Peškem a Jaroslavem Satoranským.

Nevěříte, že se dá na králi vyhádat krásná princezna i mnoho zlaťáků? Českému Honzovi se to s důvtipem podaří, ale nakonec dá přednost rodné vísce a prostému životu.

11. ledna 2015 v 18:45 na ČT2 a ČT 😀

honza1honza2

Jak Damián z nouze mouchy lapal

r. 1966, délka: 7‘52‘‘, hraje a maluje: Miloš Nesvadba, autor: Václav Čtvrtek, hudba: Ladislav Simon, kamera: Věra Štinglová, režie: Vlasta Janečková

Čtvrtkovy příběhy o kourkovi Damiánovi znají dnešní děti z mnohem pozdějšího třináctidílného seriálu Příběhy kocourka Damiána, který měl premiéru v roce 1988. Jde o první večerníčkovské pohádky, které byly zpracovány dvakrát. V obou případech byla předlohou kniha Václava Čtvrtka.

Známý malíř a herec Miloš Nesvadba vypráví příběh o nešťastném kocourku Damiánovi, kterému se dlouhou dobu nedaří ulovit myš a z nouze začal lapat mouchy… Ovšem moucha na veliké peřině plné peří a k tomu ostré kocouří drápky dávají tušit pořádnou zápletku.

9. ledna 2015 v 18:45 na ČT2 a ČT 😀

damian1damian2

Oslava Večerníčkových 50. narozenin začíná v České televizi už na Nový rok.

Pásmo unikátních lednových večerníčků je přehlídkou těch nejstarších pohádek, které před padesáti lety stály u zrodu fenoménu, kterému podlehly již tři generace dětských, ale i dospělých diváků. Vysílání odstartuje 1. ledna 2015 v 18:45 hod. na ČT2 a ČT 😀 Robot Emil v příběhu Jé to byly prázdniny.

Podklady: ČT

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • endlisek

  Tak teď lituji, že jsem v lednu toto prošvihla. Večerníčky miluji a staré, české ,černobílé pohádky obzvlášť. škoda:(

 • spulkin

  to bude nostalgie. 🙂

 • pivatko

  na některé staré večerníčky se opravdu těším

 • meggi41

  Tak ja jakoukoliv „nostalgii“mam rada ale tohle nas moc neoslovilo teda hlavne dcerku,takze lamat to nejde a nejdu 😀
  Jinak Vecernicka ma rada a vsechno mozne 😉

 • jana231

  Určitě zajímavý nápad a je z čeho vybírat. Mně se líbil ten s Bohdalkou z roku 1965 (název mi vypadl) a Milánka zaujal ten včerejší Jak sluníčko rozdávalo stíny, už si nevybavuji z kterého roku.

 • Jarmuschka

  Když nám to tatínek nepřepne, tak koukáme.
  Děvčatům (i mě) se líbí. Připadají jim zábavné a zajímavé.

  A já musím odpovídat na jejich otázky:
  Maminko, pamatuješ si ty večerníčky? Dívala ses na večerníčky?

 • Ivacamp
 • Moc se těším. Pohádky Ovčí babičky si pamatuju, ale Robot Emil mi nic neříká. Tak jsem zvědavá

 • supice

  Také se velmi těším! Pohádky ovčí babičky jsem milovala!

 • anabell

  Hezký nápad Večerníček pro pamětníky 🙂

 • mura

  Večerníčku blahopřeji ke kulatinám a už se moc těšíme na staré pohádky a večerníčky.

 • Já už se taky těším, ale nevím jestli tyhle staré pohádky zaujmou dnešní děti.

 • gabulka73
  gabulka73

  Budeme rádi sledovat a Večerníčku gratulujeme k půl století:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist