PVD: Předškoláci slaví Halloween

Rubrika: Volnočasové aktivity

I některé děti z naší virtuální školky slaví tento svátek. Pojďte s námi nahlédnout, co všechno tvoří a jak jej prožívají…

Halloween je anglosaský zvyk, české děti ho nejspíš ještě moc nevnímají. A pokud tak zřejmě nejspíš jako takový karnevalový rej. Vydlabávání dýní je ale určitě moc baví, i když pravou podstatu neznají. Prostě je to pro ně zábava:-)

Halloween u předškoláků

Honzík a Bamiska

Halloween jako takový nemám ráda a neslavím ho.To ale neznamená, že se mi nelíbí, jak to mají v cizině pojmuté. Dýně a strašidýlka k tomu svátku neodmyslitelně patří.

S dětmi ve školce nijak neslavíme, ale tvoříme… Velmi jednoduše jsme si vysvětlili, o co jde, ale spíš jsme dýňování pojmuli jako tvoření z plodů podzimu.

Ve školce jsme měli akci s rodiči dlabání dýní.

Honzík tam měl i svoje dva bráchy, o to víc to potěšilo jejich maminku, protože tomu nejstaršímu je 18 a druhému 14 a byla to jejich iniciativa. Ve školce vznikla dýně odlišná od těch druhých, měli jsme Spidermana. Akce byla zakončená společným pouštěním draků, jen ten vítr mrcha nám moc nepřál.

halloween_Bami4halloween_Bami1

Malému se dlabání dýní zalíbilo a ještě ten večer jsme doma museli dlabat další dvě… no a to se vyřádila i maminka, tatínek zapůjčil vrtačku a zamáčkl slzu, když viděl, na co ji chci. No a malý nemohl zůstat pozadu a také si ji vyzkoušet s dopomocí.

halloween_Bami2halloween_Bami3

Se školkou jsme ještě absolvovali krásný výlet. Jeli jsme do Dýňového světa(mají vebové stránky, nakoukněte, jestli to máte v dosahu stojí to za to). Statek, různé druhy dýní, možno zakoupit(já si koupila na polívčičku), je tam možnost vydlabat si dýni, mají tam telátko, prasátko, králíčky, ovce, ze slámy nadělaný hrad a děti se na tom neskutečně vyřádily. Já jako pedagog jsem zavírala oči a modlila se, ať se nedolámou. Najdete tam bludiště z dýní, v poli kukuřice, ohromné pyramidy z dýní a vyžití pro děti v podobě průlezek a blbinek pro ně….Opravdu se krásně unavily a řádily..

Nevím o tom, že by se u nás nějaké oslavy konaly a ani se doma tomu nevěnujeme víc než jen tomu dýničkování….A myslím že děti podstatu tohoto svátku pořádně neznají…no a do podstaty jako takové se přiznám že ani já. 

Magdalenka a Zbynula

Halloween doma neslavíme, musím upřímně říct, že jsem dětem tento svátek ani zatím nevysvětlovala.

Ale protože se jim moc líbí „dýňáci“, vyrábíme je každoročně. Letos byla velká úroda dýní, jednoho velkého jsme vyrobili s předstihem. Chudák ale nepřežil pár teplých dní a úplně shnil. Stihli jsme ho vyfotit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jinak nás čeká Dýňování ve školce, kde se ale také nijak nezdůrazňuje Halloween, ale tvoří si tito dýňáci. Pak paní učitelky postaví všechny dýňáky na zahradu, dají do nich svíčky a zapálí a děti se přijdou po setmění podívat, jak svítí. Loni to bylo moc pěkné.
Kateřina, Magdaléna a Zbyněk

Jareček, Baruška a Ježeček

Halloween neslavíme. Ani nevím, zda jsem někdy dětem říkala o tomto svátku. Vlastně ani já sama netuším přesný význam. Mám to spojeno pouze s dýněmi a duchy. Vzhledem k tomu, že nejsem zrovna zručná, tak vydlabávání a vyřezávání dýní jde mimo mě.

Nicméně děti ví, že jednou v roce se u nás ve městě koná strašidelný večer. Jednou to bylo ve výstavním domě, kde byli průvodci všelijak strašidelně namaskované pohádkové bytosti – princezna se zjizvenou půlkou obličeje, šmoulinka, jako zombík apod.

halloween_jezecek1halloween_jezecek2halloween_jezecek3

Letos už máme strašidelný večer za sebou. Konalo se to na zahradě, kde DDM vytvořil neskutečně strašidelnou atmosféru. Děti plnily úkoly a na stanovištích je čekal i Fantomas, Frankenstein, rodina Adamsových, Saxana, skřítek Grinch a další čarodějnice. Hned u vchodu děti dostaly svítící náramky, takže ve tmě to působilo fantasticky. Domů jsme se vraceli v devět večer a děti byly plné zážitků.

Možná příští rok, kdy věřím, že bude více času i pohody,
tak nějakého toho ducha taky vytvořím. 🙂

 Viktorek a Zanette

U nás Halloween určitě slavíme, ale v lehčí formě, moc to s tím nepřeháníme :). Naše domácí práce je vyřezávání dýně. Na to potřebujem jednu větší dýni, nožík. Odkrájíme si vrchní část, kterou si necháme a vydlabeme vše, co v dýni najdeme :)Dýni se vyřežou očka, nosík, puska a v postraních stranách nějaké tvary.  Potom už najít pěkné místo, kde bude umístěna dýně, přidáme svíčku a je to :)….

zzanetka3_dyne1zzanetka3_dyne3

Ve školce jsme tvořili lucerničky, bylo to moc zábavné, a taky to byl dobrý nápad, který jsme také aplikovali u nás doma 🙂 Nastříhali jsme z barevných papírů netopýrky, duchy a dýně, a to vše jsme pak lepili na sklenice. Do sklenice jsem dali pár kaštanů a čajovou svíčku. Večer na schodech to udělá krásnou parádičku 🙂

zzanetka3_dyne2

U nás ve vesnici máme každým rokem halloweenský průvod, který se koná kolem páté hodiny, kdy už je skoro tma, většínou je sraz u stadionu. Je to fajn, lidi jsou převlečení za všelijaké příšerky a strašidla, i děti, které si drží své lampionky, lucerničky… je k tomu doprovázená halloweenská muzika, která je vysíláná v rozhlase, který hraje po celou dobu průvodu a taky se nechají vypnout lampy, po trase kterou jdeme. Doprovází  nás hasičské auto. CÍL je na našem zámečku, který je do halloweenského ozdoben a sem tam na nás vybafne strašidýlko. Také na nás čeká občerstvení, muzika a zakončení průvodu je krásný ohňostroj.

zzanetka1zzanetka2

zzanetka3zzanetka4

Viktorek ví, že na Halloween chodí strašidla. To je asi jediná věc, kterou by odpověděl. Je to pěkná akce pro děti, ale pečení a další věci co k Halloweenu patří, neděláme. Toto úplně pro nás stačí :)))

 Natálka a Niky6

Halloween nijak neslavíme. Natálka tento svátek bere spíš jako takový karneval, kdy se chodí v maskách strašidel a čarodějnic:-) Ani ve školce nemají nic naplánováno.

V naší vesničce bude o víkendu Halloweenská oslava, budou tam i nějaké aktivity pro děti, i když si asi nejvíc užijí dospělí, kteří si přijdou popovídat se známými a popít:-) Natálka má kostým čarodějnice, tak se už moc těší, až si na tuto akci obleče.

natka1natka2

Dýni jsme vydlabávali, ale bohužel nevydržela, a vyfotit jsem ji nestihla. Vydlabávání ale Natku hodně bavilo, byla to legrace a dost jsme si při tom užili. Vydalabávala i s jedním kamarádem ze školky, co k nám přišel na návštěvu, tak se děti alespoň dobře bavili.

Tadeášek a Kyller

Svátek Halloween slavíme 31.října, ale přípravy na něj u nás začínají již o několik dní dříve. Jelikož jsme ale letošní podzimní prázdniny strávili na horách, budeme vše „honit“ na poslední chvíli.

A jak se u nás vlastně slaví? No, slaví není úplně ten správný výraz. Ale zpravidla si uvaříme dýňovou polévku k obědu, upečeme linecké ve tvaru dýní a odpoledne si děti vyřezávají šklebílky z dýně. A aby jsme si zpříjemnili tuto atmosféru, pořídili jsme si letos ještě lampičku na čajovou svíčku ve tvaru šklebílka, jak kluci vyřezávaným dýním říkají. 🙂

kyller2kyller1

Každý rok se u nás pořádal i lampionový halloweenský průvod. Pořídili jsme si tedy sadu na výrobu lampionů, aby děti měli originální lampion, který si sami vytvořili. A zrovna letos bohužel průvod není. 🙁 Tak si prý lampiony vytvoří až na příští rok.

kyller3

Chtěli jsme si ještě nově ukuchtit strašidýlka z punčoviny potažené marcipánem a upéct prty čarodějnice, ale to letos asi už nezvládneme, tak snad příště.

Jdeme tedy pokračovat v těch našich přípravách
a Vám přejeme krásný Halloween. 🙂

 


Článek byl zařazen do projektu Předškolákem s VD, v němž můžete prožívat s dětmi ve věku 2,5 – 6 let jejich radosti a zážitky, sledovat aktivity, které pro ně vymýšlíme a prohlížet si obrázky všeho, co vytvořili ve speciální fotogalerii.

Partneři projektu Předškolákem s VD

FRAGMENT_logo claim1_2barvylogo_nestlingue_AJ_bila_RGB – male

Activacek_logo_text

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist