Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Rubrika: Volnočasové aktivity

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To je při výběru absolutně klíčové.

Někteří rodiče se snaží ušetřit a pořídí dětské kolo o jednu až dvě velikosti větší s tím, že dítě do něj „doroste“. Tento výběr ale může způsobit víc škody než užitku, protože pokud dítěti kolo velikostně nevyhovuje, může se mu těžko ovládat, a proto se na něm může bát jezdit.

Pokud dítě z kola nebo odrážedla nedokáže pohodlně a bezpečně sesednout, může mít strach a hrozí mu úraz. Je proto velmi důležité, aby kolo velikostně odpovídalo tělesným proporcím malého cyklisty. Proto se pro malé začínající jezdce vyrábí dětské modely kol v několika velikostech, podle výšky postavy dítěte. Liší se velikostí rámu a rozdělují se podle průměru kol. Od nejmenší velikosti od 12“ pro děti od 2 let až do velikosti 24“ – 26“ pro starší děti.

Součástí výbavy menších kol mohou být pomocná kolečka pro usnadnění výuky jízdy.

Pokud vybíráte kolo pro úplně malé dítě, které ještě nedorostlo na nejmenší šlapací kolo, kupte mu dětské odrážedlo bez šlapátek. Dítě se na něm naučí držet rovnováhu, nasedat, sesedat, zatáčet, brzdit a odhadovat vzdálenosti.

Správnou velikost kola či odrážedla poznáte tak, že dítěti ve stoje rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá nad rozkrokem ještě asi 8-10 cm místa. Dítě by také mělo dosáhnout bez problémů ze sedla na řidítka a nohama na zem.

U odrážedla je kromě správné velikosti důležitá i kvalita materiálů. Ideální je nákup odrážedla s kovovým rámem, který je mnohem pevnější a bezpečnější. Pokud koupíte odrážedlo s možností regulace výšky řidítek a sedadla, odrážedlo bude určitou dobu „růst“ s vaším dítětem. Pro nácvik brždění je dobré, když je odrážedlo vybaveno zadní V-brzdou.

K odrážedlu je dobré zakoupit také cyklistické doplňky, především cyklistickou přilbu, která je pro děti do 18 let při jízdě na kole povinná. Důležitá je i bezpečnostní výbava v podobě odrazek a reflexních prvků.

Pro větší komfort při jízdě je dobré koupit dítěti také cyklistické rukavice, které ho ochrání před odřeninami v případě pádu. Pro zkušenější malé jezdce můžete odrážedlo vybavit také držadlem na cyklistickou lahev, brašničkou nebo košíčkem na drobnosti, zvonkem, ozdobnými střapci a bezpečnostním polstrováním kostry řidítek.

Nenašli jste v článku informaci, která vám k výběru správného dětského kola chybí? Podívejte se do odborné poradny a zjistěte více.

 

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Jednoznačně souhlas se správnou velikostí, to je u dětského kola alfa omega výběru. Možná by neškodilo doplnit informace o velikostech a odrážedla jako taková bych do kategorie dětských kol přímo neřadil.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist