6. ledna – TŘÍ KRÁLŮ

Rubrika: Volnočasové aktivity

1271641_cold_winter_afternoonTři mudrcové, později pojmenovaní Kašpar, Melichar a Baltazar, putovali dlouhou cestou do Betléma za právě narozeným Ježíškem, o němž si ve hvězdách přečetli, že to má být významný král. Přinesli mu vzácné dary.

Na Tři krále mnoho hvězd – urodí se hodně brambor.

PŘIBLÍŽENÍ PRANOSTIKY
Tři mudrcové, později pojmenovaní Kašpar, Melichar a Baltazar, putovali dlouhou cestou do Betléma za právě narozeným Ježíškem, o němž si ve hvězdách přečetli, že to má být významný král. Přinesli mu vzácné dary. Traduje se, že Kašpar přinesl zlato – znak královské moudrosti, Melichar příjemné kadidlo a tmavý Baltazar myrhu – vonnou pryskyřici. Tito tři králové se stali patrony poutníků, kožešníků a také ochránci před nečasem. Pranostika neurčuje, kolik se urodí brambor podle hvězd, ale naznačuje, že při dobré viditelnosti hvězd je mrazivé počasí, tudíž zcela takový leden, jak má být. Proto se předpovídá velmi dobrá úroda.

HVĚZDNÁ OBLOHA
Hvězdy nejsou rozsety na obloze jako brambory na poli, ale můžeme je vidět jako různé obrazce, které si lidé před mnoha lety pojmenovali jako souhvězdí a zakreslili je do hvězdných map.
Připravte si velké brambory a pomocí hvězdičkového vykrajovátka si z nich vyřežte bramborové tiskátko. Při práci dbejte na bezpečnost, aby nedošlo k poranění. Nachystejte si velký černý papír formátu A1, bílou a žlutou temperovou barvu. Tiskátka jemně potírejte barvou a otiskováním vytvořte na papíru svou mapu hvězd.

KOMETA
Vyrobte si kometu plnou krásných přání do nového roku. Na papír formátu A3 nakreslete tvar komety. Na ni napište přání pro své rodiče, kamarády nebo přání jednoduše nakreslete pastelkami. Kometu pak můžete vystřihnout.

POVÍDÁNÍ
V minulosti lidé pozorovali přírodu mnohem častěji, než je tomu dnes. Za jasné noci můžete pozorovat oblohu a najít Velký a Malý vůz. Naučte se světové strany – sever, jih, východ, západ. Sever můžete najít podle jasné Polárky – najdete ji tak, že vzdálenost mezi zadními „kolečky“ Velkého vozu nanesete 5x směrem vzhůru, kde září ve voji Malého vozu. Nejkratší spojnice od Polárky k Zemi ukazuje sever.

DALŠÍ PRANOSTIKY
Třpytí-li se hvězdy tu noc před Třemi králi, rodí se hodně bílí beránci.
Na Tři krále mrzne ve dne i v noci stále.
Na Tři krále – zima stále.

Jedná se o ukázku z knihy Pranostiky a hry na celý rok (autorka: Iva Maráková)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Iva Maráková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • hedvika10

    Vońavá pryskyřice na stole nechybí a na tři krále se stromkem loužíme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist