Zkraťme dětem čekání na Ježíška čteným příběhem

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Zkusme vypnout televizi, sednout si do křesla, našeho drobka umístit vedle sebe a ponořit se společně do jednoho kouzelného, vánočního příběhu. Snové ilustrace podpoří nejen dětskou fantazii…

Nakladatelství Portál vydalo knihu Dárek pro Ježíška, určenou především pro děti od 5 do 8 let. Chorvatský autor Stjepan Lice (* 1954) je známý meditativně laděnými příběhy a básněmi pro děti i dospělé.
Ilustrace si ani nedovedu představit jiné, než od Dubravky Kolanović (* 1973). Chorvatská ilustrátorka je také autorkou přání a plakátů pro UNICEF a ilustrovala již více než 150 knih.

Co prožijeme?

Benjamin je malý chlapec, kterému se snaží dědeček zkrátit chvilku čekání na Vánoce vyprávěním o narození Ježíška. Když je vše nachystané, rodiče zjistí, že dědeček usnul a Benjamin není ani u sebe v pokoji, ani nikde jinde v domě. Celá rodina se vydá do tichých, zasněžených ulic chlapce hledat. Cestou potkávají několik lidí, kteří mají také své příběhy a neváhají se k hledání přidat.
Čím déle hledají, tím je jim více méně jasné, že chlapec se vydal předat Ježíškovi dárek.
Dárek je to kouzelný, ne ledajaký, ale podaří se Benjaminovi Ježíška najít? Bude na Štědrý večer rodina pohromadě?

Líbí, nebo nelíbí?

Asi poprvé jsem se setkala s označením „meditativně laděná četba“ a mohu říct, že jsem příjemně překvapená. Ač se zdá, že děj vrcholí, vše vás nechává stále klidné a atmosféru, do které vás děj zatáhne, si vychutnáváte po kraťoučkých stránkách. Nechybí zde i různá ponaučení.
Styl psaní mi vyhovuje a velmi hezky se kniha čte. Je kraťoučká, řekla bych, že za půl hodinky máte přečteno, takže dítě vydrží sedět. Příběh bych nekouskovala (třeba jako četbu před spaním), opravdové kouzlo má – dle mého mínění – kniha přečtená v celku a i si myslím, je tak psaná.
Co mě také neobyčejně zaujalo, jsou ilustrace, které v anotaci knihy hodnotí jako snové a já mohu jen souhlasit.  Jako dítě jsem měla raději ostřejší obrázky, s pečlivě vytyčenými okraji a linkami. Ilustrace Dubravky Kolanović jakoby měly závoj. Ten závoj, přes který se lehce dostanete až k hlavním hrdinům a knihu nečtete, ale žijete.

Nedá mi žádnou práci si představit, že ji čtu právě odpoledne na Štědrý den synovi, nebo až v postýlce s novými hračkami a je to taková poklidná a kouzelná tečka svátečního dne, která bude jistě pokračovat v synových snech.

Knihu vám velmi doporučuji! Možná vás odrazuje ten popis meditativní…, ale nenechte se odradit! Osobně nevím, kdybych toto věděla, zda bych po knize chytla a už teď vím, že nechat ji v obchodě by byla hloupost.


Dárek pro Ježíška

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: Stjepan Lice
Vazba: pevná
Počet stran: 48
ISBN: 978-80-262-0172-4
Vyšlo: 2012

Knihu Dárek pro Ježíška si můžete objednat například zde – knihu si zde můžete také prolistovat.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • MarieB

  Lien dočkáš se ;-), ikdyž z jiného soudku. Ale jinak bych to možná taky zkusila jako Bamiska. Také rozlišuji, ale tady si troufám tvrdit, že by možná ten malý chlapec až tak „nevadil“ ;-).

 • bamiska

  hezká knížka a hezky napsaný článek….jé já už se na ty Vánoce těším…..mohla bych využít i ve školce….

  lien možná by šlo tam zaměnovat jméno hrdinky jen jestli by člověk zvládl číst v ženském rodě….chápu, že pro holčičky bude poutavější pokud tohle přožívá holčička….je zvláštní také dělím knížky na holčičí a klučičí 😀

 • Lien

  Tip pěkný, děkuji, raději bych nějakou dívčí hrdinku.

 • MarieB

  Není zač ;-). Je opravdu velmi zvláštní, že z ní jde ta atmosféra při čtení skutečně cítit.

 • Marie, díky za tip 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist