Očima školáka: Jak se Dominikovi líbil Kouzelný mlýnek?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Dominik je školák, se kterým se na VD můžete setkávat i v projektu ŠVD. Tentokrát pro vaše děti přečetl a otestoval knížku od známé autorky Lenky Rožnovské. A jak se mu líbila?

Seznamte se nejprve s knížkou:

Kouzelný mlýnek

Za zdí jednoho školního dvorku se skrývá tajemný svět. Obálka Kouzelný mlýnek.indd

Na první pohled je to místnost plná starého haraburdí, ale v té hoře odpadků má domov kouzelník Zuleto. Zvláštní jméno a ještě podivnější je to, co ten potřeštěnec vyčaruje – bláznivý mlýnek, který semele, na co přijde, a promění to k nepoznání.

Naštěstí si Zuleto přičaruje také myš a Lenku, a tyhle dvě bystré hlavičky pomůžou napravit, všechny blázniviny.

Jak neuvěřitelně se mlýnek polepší, to se podivíte.


Dominik a Králíček4:

Nedávno jsem dostali k testování pro knížku Kouzelný mlýnek, která je od nakladatelství Grada. Je z edice Čtení pro prvňáčky a má 71 stránek. Napsala ji spisovatelka Lenka Rožnovská a ilustrovala ji Miroslava Kolářová Šulcová.

Jak se líbila?

Přestože Dominik již chodí do druhé třídy a je mu 9 let, tak má raději knihy kratší a s většími písmeny, to vše kniha Kouzelný mlýnek splňuje.

Knihu jsme si přečetli nedávno a každý sám, pak jsme spolu o příběhu diskutovali.

Mě na knize zaujalo, že příběh je krátký a zajimavý, děti zaujme kouzlení mlýnku, co semleté věci mění na jiné. Dominika zaujal kouzelník Zuleto, který vynalezl kouzelný mlýnek, nebo ho napadla myšlenka a šup vznikla z ní myš a Lenka.

Mě se líbila postava školníka, nějak mi to připomíná školníka kdysi na mé základní škole. Dominikovi se spíše líbil kluk Jenda, docela by ho bral za kamaráda.

Příběh jako takový byl pro něj docela pochopitelný, jen zkratka NKÚ šla mimo něj, musela jsem vysvětlovat, že je to nejvyšší kouzelnický úřad, ale to byla drobnost.

kouzelny_mlynek_ukazka1kouzelny_mlynek_ukazka3

Pokud by vzniklo pokračování, tak by nás zajímal další osud kouzelníka Zuleta a přikouzlené myši a Lenky, jestlipak je zase odčaroval.

Kniha je určena pro prvňáčky, ale myslím si, že by se dala dost dobře číst i dětem mladším a naopak i tak do 3. třídy, možná i déle, je to individuální. Já ji dětem doporučuji, u nás měla úspěch.

Ilustrace jsou docela pěkné, barevné. Obrázky jsou poznat, co znamenají, nepůsobily na nás rušivě.

Bohužel si nejsem si vědoma, že bych od této autorky něco četla…


Myš a Lenka

Břink. Teď mi málem vypadly oči z důlků! Kouzelník Zuleto udělal kouzlo. Z jednoho ucha mu vyskočila myš, z druhého se souká malá holčička. Myš v tu ránu šmejdí tu a šmejdí tamhle, zvědavý čenich všude strčí a holčička se hezky opatrně usadila Zuletovi na rameni. Zaujatě si kouzelníka prohlíží.

Kouzelník na ni kouká jako čarodějnice na novou bradavici. Nevěří svým očím. Ale už se kouzelny_mlynek_ukazka4vzpamatoval: „Co to má znamenat? Od které doby lezou kouzelníkům z hlavy myši a prťavé holky?“

„Od té doby, co si kouzelníci přejí mít malé myšlenky, ale myšlenkové kouzlo rozpůlí. Chtěl jsi mít myšlenku, máš myš a Lenku. Koukej, myš ti ocáskem zametá pod stolem, a Lenka, to jsem, prosím já.“

Holčička se postavila, párkrát se pootočila, aby si ji kouzelník mohl prohlédnout. Ten však na ní zíral, čučel, čubrněl, zkrátka nevěděl, která bije, čili tomu všemu nerozuměl ani za mák.

Co měla Lenka Zuletovi vysvětlovat? Ať si to v hlavě srovná sám. Přiskočila k Zuletovi, z vousů mu vytáhla štětec a pošimrala ho pod nosem.


Doporučujeme

Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně. Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Všechny knihy Lenky Rožnovské vydané v nakladatelství Grada, najdete tady – nezapomeňte si přečíst ukázky!

drak_natlucnosterezkavilavojta

Napsal/a: Králíček4, Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist