Když je Hunger Games jen slabý čajíček…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Jak by podle vás, vypadal konec světa? Nevíte? Nebo si to nedovedete představit? Pak si rozhodně nenechte ujít první díl trilogie Čistý. Autorkou je Julianna Baggottová a kniha vyšla v nakladatelství Jota.

Víc už se lišit nemůžou, a přesto toho mají velice mnoho společného. Pressia žije se svým dědečkem v ruinách starého holičství a z období před explozí si toho moc nepamatuje. Jedno je ale jisté, svět už není to, co býval. Zbyl jenom prach, popel, zbořené domy, zmutovaní lidé a stvůry, kterým se podařilo přežít.

Pressia se musí skrývat před vojáky, kteří z mladých lidí cvičí vojáky, nebo v případě velkého zdeformování, je používají jako živé terče.

Partridge přečkal apokalypsu bezpečně za zdmi Dómu. Je zdravý, netrpí nouzí, hladem a není znetvořený. Jeho otec patří mezi nejvlivnější lidi v Dómu. Lidé, žijící v Dómu se nazývají Čistí, jejich těla jsou zdokonalována umělým kódováním. Přesto není všechno tak, jak se na první pohled může zdát.
Partridge už nevěří všemu, co je učí, a tak se rozhodne z Dómu utéct a najít svoji matku, o které si myslel, že je dávno po smrti. Náhodou se setká s Pressiou a jejich cesty se navzájem propojí.

Společně hledají Partridgovu matku a rozplétají pletenec lží a intrik.

Napovrch vychází hrůzná pravda nejenom o explozi, ale také o věcech, které tomu předcházeli. Co když všechno mohlo dopadnou jinak? Byla exploze pouze náhoda, nebo v tom bylo něco jiného?

Čistého spálíš a jeho popel vdechneš
Střeva si kolem krku zavěsíš
Vyrveš mu vlasy a provaz si z nich spleteš
Z kostí si polívku navaříš
Raz dva tři, tohleto mu patří
Raz dva tři a Čistí jsme teď my!

Na začátek bych asi použila slova Daniela H. Wilsona

„ A věřte, že Čistí přicházejí se zatraceně působivou apokalypsou.“

Je to tak, a pokud jste fanoušci Hunger Games, budete doslova nadšeni. Je tady ovšem jeden podstatný rozdíl. Hunger Games je pouze slabý čajíček v porovnání s knihou Čistý.

Autorce se podařilo napsat fascinující, strhující a děsivý příběh, od kterého se nedokážete cisty_titulkaodtrhnout. Hlavní postavy si velice rychle oblíbíte. Pressia žije ve světě, kde není nic normálního, lidé jsou znetvořeni, většina splynula s tím, co u sebe měli v době exploze. Matky s dětmi u nohy, dědeček s ventilátorem v krku, nebo s hlavou panenky místo ruky. Lidé mají hlad, žijí v ruinách a ukrývají se nejenom před vojáky, ale pozor si musejí dávat i před zmutovanými lidmi a stvůrami.

Naproti tomu Partridge žije v bezpečí, v Dómu, a je zdravý. Přesto se rozhodne utéct a hledat odpovědi na své otázky. Pomáhat mu bude Pressia, El Capitan a Bradwell.

Čistí vám otevřou oči a díky tomu uvidíte krásu i v rozvalinách bývalého města, v panence místo ruky, třepotajícím se ptákům v zádech. Jde opravdu o silný příběh, ve kterém najdete přátelství, lásku a ochotu pomoci druhému. A to je ve světě po explozi opravdu k nezaplacení.

Nedokážete si to představit?

Po přečtení téhle knihy s tím už nebudete mít žádný problém. Děj je velice působivý a nikde nenajdete „nudná“ místa. Těšte se na 472 stran naprosto strhujícího čtení.

Neodpustím si ale varování na závěr, nedoporučuji číst citlivějším povahám, mohly by z toho pak mít zlé sny.

cisti_banner

Více o knize Čistí najdete tady, přečtěte si i ukázku!

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist