Finanční gramotnost už ve školce?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

V poslední době se u nás vyrojila spousta požadavků na finanční gramotnost dětí. Co si pod tímto pojmem máme představit? Dá se rozvíjet už u nejmenších dětí?

Odpovědí na tuto otázku by mohly být publikace Poznáváme peníze a Moje peníze autorů Gerry Bailey a Felicia Law, které právě vycházejí v nakladatelství  Edika.

Kniha Poznáváme peníze je určena dětem od čtyř let. Má podtitul Rozvíjejte finanční gramotnost nejmenších dětí a je rozdělená do okruhů:
– Příběh peněz – vznik obchodování a peněz
– Zlato – ušlechtilý druh peněz
– Peníze v bance – rozmnožování peněz
– Bohatí a chudí – majetní a nemajetní
– Kapesné – peníze na vlastní výdaje
– Nakupování – pohyb peněz

Jak napovídají názvy kapitol, děti se v knížce dozví spoustu zajímavostí od výměnného obchodu a po dnešní nástrahy nakupování v obchodě.

poznavame_penize_ukazka1poznavame_penize_ukazka2

Každý okruh se dále dětí na kapitoly, každá z nich má přesně dvě stránky. Okruh je přehledně vyznačený barvou podkladu stránky a zakončený malým kvízem.. Protože je kniha určena i pro nečtenáře, odpovědi na kvízové otázky v případě potřeby nemusíte nikde složitě hledat, ale jsou hned na vedlejší stránce, stačí knížku obrátit naruby.

Na knihu Poznáváme peníze volně navazuje druhá publikace – Moje peníze. Již na první pohled je tato silnější a jinak pojatá. Je v ní více textu, menším písmem, ale obrázků stále dost. Co se nemění, je opět dělení do okruhů a následně kapitol. Opět je kapitola většinou na dvě stránky, případně jsou vedle sebe úzce související témata – Sbírání mincí a Hledání mincí, Těžba zlata a Hledání zlata, Nákupy na úvěr a Práva spotřebitelů.

Tentokrát se mladý čtenář seznámí s tématy:
– Dějiny peněz – vznik a vývoj obchodování a peněz
– Bohatí a chutí – recept na úspěch
– Práce s penězi – hra s čísly
– Vaše peníze – kapesné půjčky
– Rozmnožte své jmění – naučte se pravidla
– Kupní síla – pohyb peněz

moje_penize_ukazka1moje_penize_ukazka2

V knize Poznáváme peníze (určené menším dětem) je spousta povedených obrázků autora Mika Philipse, které velmi dobře doplňují jednoduchý text. Podtitul Naučte své dítě hospodařit myslím dobře vystihuje snahu autorů předložit dětem svět financí jednoduchým čtivým způsobem.

Druhá kniha – Moje peníze – prohlubuje původní témata, ale takovým způsobem, že není potřeba mít publikace obě.

Líbí se mi zpracování, které na první pohled zaujme množstvím vtipných obrázků. Děti se dozví spoustu zajímavostí z dějin i ze současného bankovnictví. Považuju za důležité od útlého věku učit děti, že můžou utratit jen tolik, kolik mají, protože kolem sebe dnes a denně vidíme případy, jak lehce člověk sklouzne do dluhového kolotoče. A i těchto témat se autoři nezalekli a poutavou formou čtenářům ukazují výhody i nástrahy debetních i kreditních karet, na první pohled „výhodných“ půjček i jednoduché investování.

Myslím, že se jedná o velmi zdařilé publikace. Svým pojetím dobře přibližují finanční problematiku i těm nejmenším, i starším dětem či studentům.

Potěšilo mě, že na rozdíl od jiných publikací, které mi přišly do ruky, se v těchto autoři překladu snažili text upravit na poměry v ĆR. Dost často totiž zůstává překlad v reáliích země autorů a je to na škodu.


poznavame_penize_titulkaPoznáváme peníze. Rozvíjejte finanční gramotnost nejmenších dětí

Vydalo nakladatelství Edika

Autor: Gerry Bailey
Počet stran: 192
Rozměry: 170×243 mm
Vazba: brožovaná lepená
Cena: 289 Kč

Knihu si můžete se slevou objednat třeba zde.
Podívejte se i na ukázky.

moje_penize_titulkaMoje peníze

Vydalo nakladatelství Edika
Autor: Gerry Bailey
Počet stran: 256
Rozměry: 170×243 mm
Vazba: brožovaná lepená
Cena: 299 Kč

Knihu si můžete se slevou objednat třeba zde.
Nezapomeňte si prolistovat ukázku.


edika_logoNakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edikazahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu.

Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist