Co vám říkají „šikulové“?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Věřím, že většině z vás se po přečtení názvu vybaví dětský vzdělávací pořad, který jste mohli vídat na programu České televize. Ve studiu potom děti s dopomocí dvou dospělých vytvářely různé výrobky. Ráda s dětmi tvořím, a tak jsem s oblibou sem tam sledovala zmíněný pořad, kde děti tvořily podle svého a každý výsledek byl originál…

S velkou zvědavostí jsem nakoukla do stejnojmenné knížečky Šikulové, která vyšla u nakladatelství Albatros Media a.s. .

Je rozdělená na tři části:

1)      Tvořte s námi – čekají na vás nápady na různorodá tvoření. Zjistíte, jak si udělat příšerkový košíček na bonbony, zvonkohru, maňáska, globus z balonků, nebo jak se pustit do malování na nábytek aniž by rodičům vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Nebo jak si vytvořit řadu her na zkrácení času, třeba jako je foukaná, biliár z krabice od bot, mlýn atd.

sikulove4_2

2)      Pro bystré hlavy – najdete zde hravé úkoly pro rozvoj pozornosti a prostorové představivosti, u kterých provětráte mozkové závity. Osobně jsem ráda, že na konci této kapitoly jsem našla řešení k jednotlivým úkolům. Zpětná vazba je důležitá.  Líbí se mi barevné provedení, grafika i označení náročnosti podle počtu hvězdiček. Zkuste si spolu s dětmi úkoly projít, jestli vám půjdou stejně jako jim.

sikulove2

3)      Skládačky z papíru – najdete zde návody krok po kroku jak z obyčejného listu papíru složit různá zvířátka (lišku, kočku, pejska atd.), ale i krabičku na nějakou tu dobrůtku, nebo malý dárek. Nechybí ani návod na lodičku, letadlo i vlaštovku, které jistě provázely dětství většiny z nás.

sikulove3

V první části o tvoření najdete fotografii finálního výrobku, vypsané pomůcky a velmi podrobně popsaný postup. Osobně bych ale více uvítala, kdyby postup byl doplněný fotografiemi, jak se tvoří krok po kroku. Řekla bych, že dnes už to tak je většinou v knihách o tvoření a získá se tím lepší představivost ve chvíli, kdy si nejme jisti, jak na to. A mohou i děti tvořit více samostatně.

Mám ráda tvoření, ke kterému nepotřebujete žádné nákladné věci na výrobu a většinu pořídíte z toho, co najdete doma, jako jsou například: papírové krabice, lahvička od Actimelu, barevné papíry atd.,  a tak nezbývá nic jiného než objednat knížku, zjistit co vše doma máte a pustit se do tvoření…

Oslovilo mě motto na vrchním obalu knížky „i malé ruce dokáží velké věci“. Pod to se podepisuji a jsem přesvědčená, že pod vašima rukama budou vznikat krásné a originální výrobky. My se s dětmi ve školce pustíme do biliáru, myslím, že se bude líbit a zažijeme s ním dost zábavy.


sikulove_titulkaŠikulové
Pro bystré hlavy, skládačky z papíru, tvořte s námi

Vydalo nakladatelství Edice ČT

Počet stran: 96
Rozměry: 145 x 205 x 6 mm
Vazba: pevná s přebalem lesklá
Připravuje se dotisk!

Více o knize se dozvíte na stránkách AlbatrosMedia.


edice_ct_logoSpolečnost Albatros Media je od roku 2009 výhradním výrobcem a distributorem knižních titulů Edice České televize.

Žánrový rozsah knižní produkce České televize odpovídá pestrosti programové nabídky na obrazovce. Potenciál vydavatelské činnosti České televize napojené na její bohatý archiv pořadů i premiérovou tvorbu v oblasti dětských, dramatických, hudebních a dokumentárních pořadů soustavně vzrůstá. V současné době vychází se značkou EDICE ČESKÉ TELEVIZE ročně kolem čtyřiceti vlastních a koedičních knižních titulů.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Králíček4

  taky jsme ještě neviděli,ale zkusíme se podívat

 • Anonymní

  ahoj já se jmenuju Karolina Machová chtěla bych vás pozvat do naší školy v Jablonném v Podještědí jsme 5.B a jsme nejhodnější třída tak ahoj uvidíme se někdy

 • zatím jsme to ještě neviděli,ale určitě zkouknem.Díky za to ..

 • bamiska

  ježečku také se mi to líbí, ač nesleduji pravidelně, spíš náhodně,ale myslím že je to pořad pro děti jak dělaný na tohle téma tu nic asi ani jiného není?

 • mura

  Bami díky za informaci,že vyšla knížka.Ani jsem nevěděla,že nějaká je.

 • Ježeček

  Já na to taky koukala ráda. Ne, že bych seděla před bednou a čekala, až to začne, ale když jsem na to trefila, tak jsem si opravdu sedla a koukala. Jednoduché a hezké, prostě pro děti stvořené 🙂
  Bami, díky za popis! *

 • bioviruska

  šikulové se líbili i našim dětem…i mě

 • janca.mas
  janca.mas

  Malá pořad Šikulové zbožňuje. Bami, moc díky za tip, ani jsem netušila, že vyšla taková supr knížka 🙂

 • bamiska

  nuni jojo dávali ani mě nenapadlo, že ještě běží ně nějakém pořadu pvoso díky za dopsání info

  a anonyme díky za tvůj názor, někomu to „trpny“ respektive trapný může přijít …. ale přesto by mohl písnout proč

 • Anonyme, a co je trapné? Psát jako anonym? Tak to máš pravdu.

 • Anonymní

  haha to je trpny

 • aladin10

  Také se mi líbí šikulové.

 • pvosa

  Šikulové jsou fajn pořad. Nuninko, stále je dávají na Déčku ve čtvrtek a v neděli v 11hod.

 • Jé, šikulové byly myslím na ČT1? Bami, pěkné 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist