Vánoční tvoření s Markétou: Nitěné přáníčko – hvězdička

Rubrika: Tvoření s dětmi

Stačí vám jen 3 věci – papír, nit a jehla – a můžete vykouzlit nádherné obrázky. Využít je lze k dekoraci či jako originální přáníčko. Pojďte si s námi vyrobit nitěnou hvězdičku.

Časová náročnost: 1,5 – 2 hod

Náročnost tvoření: vysoká (příprava papíru k vyšívání je nejtěžší, zbytek zvládne s pomocí rodiče i mladší dítě)

Cenová náročnost: nízká

Potřebujete:

– černou nit (o délce cca 6 m)

– tenkou jehlu

– tvrdý bílý papír

– tenký bílý papír jako vzor

– kousek izolepy

– případně i pravítko s úhloměrem, tužku a černý fix

Postup:

Než se pustíte do vyšívání, je potřeba si vyrobit vzor. Ideální je vzor vytisknout, pokud tuto možnost nemáte, musíte si ho nakreslit (narýsovat) sami – nebo to zadejte svému školáčkovi jako takový mimořádný domácí úkol. 😉

Vzor si můžete stáhnout jako pdf soubor a vytisknout.

Narýsujte si dvanácticípou hvězdu (úhel mezi jejími paprsky bude 30º). Délka ramen se bude střídat, přibližně 7 cm a 3,5 cm. Na vrcholu kratších paprsků si naznačte černým fixem tečku, tj. místo, kde později budete propíchávat jehlu. Na delších paprscích vyznačte od středu 6 teček a od vrcholu 13 teček, všechny tečky mezi sebou musí mít stejný rozestup. Vzor je hotov.

Pomocí kousku izolepy zlehka přichyťte vzor na tvrdý papír v těch místech, ve kterých chcete mít hvězdičku (ideálně doprostřed). Izolepou šetřte a neuhlazujte ji, aby se potom dala snadno oddělat bez natržení přáníčka. Jakmile máte vzor připevněn, propíchejte ve vyznačených místech dírky. Použít můžete jehlu nebo šídlo, mezi dírkami nechávejte dostatek místa, aby při provlékání nitě nedošlo k protržení papíru a tím pádem i k nechtěnému spojení dvou dírek.


Nyní se už můžete pustit do samotného vyšívání přáníčka. Připravte si tenkou jehlu a nit – ustřihnete-li si kratší, budete častěji navazovat, u delší ale zase hrozí zauzlování a ztížení práce. Jehlu vypíchněte směrem ven v bodě označeném písmenem Z (= začátek) a veďte do bodu 1. Znovu vypíchněte směrem ven v bodě 2 a veďte do bodu Z. Vpíchněte do bodu 3, vypíchněte v bodu Z, … Pokračujte, dokud není polovina cípu hotová, potom stejným způsobem vyšijte i zbývající cípy. Vnější hvězda je hotová.

 

Na řadě je malá vnitřní hvězda, jejíž zhotovení vám zabere (v porovnání s vnější) chviličku a i nitě spotřebujete zlomek. Nit vypíchněte v bodě 1 a veďte do bodu 2. V bodě 3 jehlu znovu vypíchněte a veďte do bodu 4. Postupujte tímto způsobem až k bodu 12, tedy dokud nebude cíp vypracován. Zopakujte u dalších cípů a dokončete vnitřní hvězdičku.


Tipy na závěr:

Dírky vypichujte opravdu pečlivě. Budou-li dvě příliš blízko sebe, může dojít k natržení papíru. Nám se to stalo – musela jsem si pomoci izolepou a nit přilepit tak, aby držela na svém původním místě a nepřesouvala se.

Z vnitřní strany jsou vidět všechny uzlíky a ostatní, co není k hezkému pokoukání. Můžete proto hvězdu vystřihnout a nalepit na jiný tvrdý papír, třeba i jiné barvy.

Můžete zkusit kombinovat nejrůznější barvy nití či papíru – například můžete zkusit vyrobit i žlutou či stříbrnou hvězdičku.


Inspirace ke tvoření a postup získány z knihy Působivá nitěná grafika, kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

V tomto sešitku naleznete nejen další tipy na krásná vánoční přáníčka, ale i nápady, které využijete během celého roku.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bamiska

  Markét také jsem to zkoušela ale jen tak jak mě to napadlo, návod je super a výsledky jsou potom přece jen lepší…..jen mě nenapadlo, že i na to je knížečka 😀 hezké a i to že si to člověk přenese pomocí papíru…no člověk se pořád učí…vážně hezké a jako přáníčko si to umím představit

 • redakce

  bamisko, Padmé, moc vám děkuji za milé komentáře. 🙂

  bami, já vím, zaregistrovala jsem Tvůj článek o šití. 😉
  Padmé, zkusíš (zkusíte) vyrobit? 😉

  Markéta

 • Padmé

  Ahoj Markétko, děkuji Ti za článek a za fotečky :-). Je to krásné :-). Moc se mi to líbí :-).

 • bamiska

  moc hezké moje krevní skupina….:-D

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist