Vánoční přání s puncem originálu

Rubrika: Tvoření s dětmi

Nevím, jak vám, ale mně přijde jako stále zoufalejší úkol snaha najít krásné vánoční přání, které potěší blízké. Rok co rok se na nás valí vždy o chlup více Santů, sobů, vánočních punčoch a podobných symbolů Vánoc, které nemají s naší kulturou nic společného…

Před třemi roky jsem poslala článek s návodem na vánoční přáníčka s korálky.
Následující dvoje svátky jsme rozeslali přání koupená, protože nebylo v mých silách něco tvořit. Letos tomu ale bylo jinak. Kamarádka mi půjčila krásné vánoční raznice, o kterých jsem si do té doby myslela, že jsou zbytečné, a koupila jsem si jen několik celoročních. Jakmile jsem je však vzala do ruky a udělala prvních pár výseků, bylo mi to jasné. Letos budu děrovat, až se ze mě bude kouřit.

Nechcete také vyzkoušet přáníčka pomocí raznic?

Potřebujeme:

Barevné tvrdé papíry vyšší gramáže
Bílé čtvrtky vyšší gramáže
Vánoční samolepky
Vánoční stužky, ať už textilní či papírové, může jistě být i krajka
Nůžky
Lepidlo
A samozřejmě raznice – ty se prodávají od obyčejných, které vyrazí celý tvar, přes komplikovanější, které dělají ornament, až po raznice, které zároveň i protlačují, takže je pak přání plastické. Raznice jsou i rohové nebo tzv. bordury – okrajové.
Na dozdobení doporučuji gelová pera s třpytkami, případně zlatou či stříbrnou temperu.

Postup:

Papíry si nejprve nastříháme na formát potřebný na přání.
Poté si promyslíme, co na které přání vyrazíme a jak ho dozdobíme.
No a pak už je děrujeme a děrujeme, sem tam něco nalepíme, vybarvíme, obkreslíme…

Tipy:

Velice pěkně vypadá, pokud se nalepený tvar nabarví třpytkovou barvou celý, 3D efekt to zesílí.

Stejně tak je velice pěkné, pokud vyraženými otvory „prokreslíme“ třpytivou barvou detaily na vnitřní stranu přáníčka.
Pěkné je, pokud se protlačené části tvaru byrevně zvýrazní.

Pokud by se vám nechtělo raznice kupovat, zkuste se podívat ve školce, někdy mívají k dispozici pro děti, možná i v družině, ale velice pravděpodobně pár raznic budou mít také v některém z mateřských nebo rodinných center, kde se často před Vánocemi konají také kurzy, na kterých se přáníčka vyrábějí.
Ceny raznic se pohybují od cca 50 Kč za jednoduché tvary, až téměř ke 200 Kč za kus – ale to už jsou raznice komplikovanější. Jistě je ale využijete rok co rok, takže se vám investice vyplatí.
Vězte ale, že nezáleží na tom, kolik raznic máte k dispozici, ale na tom, jak popustíte uzdu vaší fantazii. Jsem si jistá, že každého, komu vlastnoručně vyrobené přání pošlete, potěšíte.
S přáníčky mi kluci pomáhali jen trošku, neměla jsem tolik času. Ale raznicím propadli i oni už dávno. A musím říct, že k mému milému překvapení jdou ty, které jsem dokoupila letos, daleko lépe stisknout a dětem se s nimi pracuje o mnoho snadněji, než s těmi, které mám pár let.

No a hádejte, jaké jmenovky jsou navázané na letošních dárcích od Ježíška? Ano, i zde jsem použila raznice.
Na vánoční přání už možná nezbývá dost času, ale pokud byste i přesto chtěli děrování vyzkoušet, ručně vyrobené PF potěší jistě úplně stejně.

Napsal/a: Pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Holky, díky moc, potěšily jste mě. Zejména proto, že jsem se neodvážila plánovat článek dopředu vzhledem k mému velkému časovému vytížení v posledním měsíci (a minimálně do konce ledna pokračuji ve stejném duchu), kdy přecházím ze staré práce do nové, článek jsem dodávala na poslední chvíli a zejména paní šéfredaktorce děkuji za souhlas a zveřejnění.

  Jarmuschko – jo jo, kluci taky podepisovali vlastnoručně. Tom už umí (i když na nejednom to mrsknul hodně k pravému kraji), Mají ne vše, jen pár písmen, tak někde je jen M., ale jinde, třeba pro pančelky z jeho třídy, jsme společnými silami podepsali. Snažl se hezky. Ale teda upřimně – moje nervy při podepisování tolika přáníček (7 do školky + další rodině).

  Jinak podlepení kontrastním papírem jsem měla v plánu původně, pak jsem ale použila neplánovaně ty gelové třpytkové tužky a přišlo mi škoda do ještě matlat dalším papírem. Ale dělali jsme tak s klukama přání babičkám ke dni matek (maminky přece jsou, i když naše ;o)).

  A závěrem – i když reaguji zřídka, tak čtu. A docela se snažím poslední dobou. Třeba až budu mít víc času (nebo třeba v nové práci prostoj), budu mít možnost kouknout častěji.
  Všem přeji kráné Vánoce.

 • Marinada

  Nádhera, vyzkoušíme. Já pořád někam spěchám a na nic nemám čas (asi jako všichni), ale právě díky těmhle článkům na VD jsem se zastyděla…letos tvoříme jak divé a dcera je šťastná. Jak málo někdy stačí.

 • Jarmuschka

  Je to krásné.
  Já měla letos plány – s děvčaty.
  Leč okolnosti byly silnější než já, takže využijeme charitativního ducha mého chotě, který koupí přání podpořil tuším ostravskou Stonožku…
  Zvažuji, jestli holky zvládnou přepsat (opsat) text přáníčka. Tiskacím. Když ještě neznají všechna písmenka (ale Any přepisuje obaly knih) – ať to aspoň rodině ozvláštníme…
  😉

 • Lien

  opravdu moc hezké, my letos přáníčka také vyráběly

 • bamiska

  jedním slovem kráááááááááááásný……také jsem si letos dvě koupila….ještě mě čekaj dělat vyzkouším ten nápad mašle je hezkej a já zkusím podlepit jinou barvou

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist