Korálkové kraslice

Rubrika: Tvoření s dětmi

Návodů, jak ozdobit slepičí vajíčka, je mnoho. V obchodech se prodávají speciální nálepky a barviva, některé rodiny využívají možností, které skýtá příroda v podobě cibulových šlupek, malých lístků, … Co si ale udělat něco méně tradičního?…


…Chtěla bych vám ukázat dva jednoduché návody na to, jak si můžete doma s pomocí korálků ozdobit velikonoční vajíčka. A zapojit můžete i velmi malé děti, postup výroby lze snadno přizpůsobit věku dítěte.

2D kraslice

Časová náročnost: 5 minut a víc, dle složitosti motivu
Náročnost tvoření: nízká až střední (s předpřipraveným vajíčkem tvoření zvládnou i úplná prťata)
Cenová náročnost: nízká až střední
– balíček korálků: od cca 14 Kč výš
– oboustranná lepící páska: kolem 20 Kč (záleží na délce a šířce pásky)

Potřebujete:

– oboustrannou lepící pásku
– tvrdý papír
– tužku
– nůžky
– korálky
– misku na korálky
– špejli či nitku

Postup:

Nejprve si na tvrdý papír nakreslete obrys vajíčka. Její rozměry by měly být takové, aby se vám vešla na šířku lepící pásky. Vajíčko vystřihněte a podle této šablony si na papír obkreslete další vajíčka. Vystřihněte.

Vystřižené vajíčko nalepte na lepící pásku a vystřihněte. Zopakujte i s druhou stranou vajíčka. Pokud budete chtít vajíčko zavěsit, propíchněte dírku (jehlou, špičkou nůžek, …). Na jedné straně odlepte ochrannou vrstvu.

Vajíčko nyní ozdobte.
Tvoříte-li s malými dětmi, nasypte jim do misky pestrobarevnou směs korálků (barevné složení mohou určit malí tvořílci sami) a nechejte je, ať vajíčko do korálků jen „namočí“.
Starší děti mohou zkusit vytvořit z korálků různé motivy – sluníčko, kytičky, domeček (z tyčinkových korálků), kuřátko, …

Vajíčka můžete ozdobit jen z jedné strany, na druhou stranu přilepit špejli a vytvořit si tak zajímavý zápich do květináče. Nebo můžete ozdobit obě strany a kraslici pověsit na větvičku, kterou máte ve váze. Jen pozor – pokud zdobíte druhou stranu, pracujte opatrně, aby korálky neodpadávaly.

Tipy na závěr:

  • Je lepší vyrábět menší kraslice – nespotřebujete takové množství korálků.
  • Používejte kvalitní lepící pásku. Pokud bude málo lepit, budou korálky odpadávat.
    Každopádně ani s kvalitní lepící páskou kraslice nejsou určené ke hraní, nýbrž k dekoraci. Pokud byste chtěli, aby korálky opravdu držely, zkuste je na tvrdý papír přilepit tekutým lepidlem. Ovšem při tomto postupu (na rozdíl od výše popsaného) je po Velikonocích nebudete moci snadno sloupnout a využít na výrobu nějakého pěkného náramku či náhrdelníku.

 

3D kraslice

Časová náročnost: 10 minut a víc, dle složitosti motivu
Náročnost tvoření: nízká
Cenová náročnost: nízká až střední
– balíček korálků: od cca 14 Kč výš
– polystyrenové či vatové vajíčko: dle rozměrů, do 10 Kč

Potřebujete:

– polystyrenové či vatové vajíčko
– korálky
– misku na korálky
– tekuté lepidlo
– štětec

Postup:

Rozmyslete si, jak chcete mít vajíčko ozdobené. Zvolte raději nějaké jednodušší motivy – proužky, vlnky, … Štětcem namočeným v tekutém lepidle nakreslete část motivu a než lepidlo zaschne, namočte vajíčko do korálků. Opatrně přitiskněte.

Pokračujte po malých částech, aby vám lepidlo nezasychalo.
Tipy na závěr:

  • Nekupujte příliš velká vajíčka, spotřebovali byste velké množství korálků. Na vajíčko o výšce cca 10 cm spotřebujete přibližně jeden balíček korálků. Kromě toho, že u menších vajíček spotřebujete méně korálků, bude se vám s nimi pravděpodobně lépe pracovat, neb budete mít dříve hotovo. Toto je výhoda zejména u menších dětí, které ještě neudrží pozornost delší dobu.
  • Když kreslíte motiv, vždy kreslete jen tu část, která má mít jednu barvu, aby nedošlo ke smíchání různě barevných korálků a nevyniknutí motivu.
  • I zde můžete s malými dětmi namíchat barevnou korálkovou směs a vajíčko v ní jen obalit, bez kreslení motivů.
  • Pokud nechcete, aby prosvítala bílá barva, můžete před prvním nanesením lepidla vajíčko nabarvit zvolenou podkladovou barvou.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist