Bavíme prťata

Rubrika: Dětské hry, Tvoření s dětmi

Až mi bylo svěřeno vkládání článků pro rubriku „tvoření“, uvědomila jsem si, že už i moje malé dvouleté prtě není tak malé, abych s ním něco maličko nezkusila…


Nejde o žádné převratné nápady, ale aspoň trošku se naši maličcí zabaví a vy s nimi. U některých práciček je potřeba menší příprava, ale nemusí se zapojovat jen maminky. Starší sourozenci nebo tatínek to jistě zmáknou také.

Lepení tvarů

Potřebujeme:

– lepící barevné papíry
– výkres
– obyč. tužku, příp. fix, pravítko a kružítko
– nůžky
– navlhčenou houbu

Jistě si to pamatujete ze školky. Nakreslete na výkres nějaký tvar – já jsem zvolila tolik oblíbené sluníčko – a vystřihněte. Z barevných papírů nastříhejte různé tvary. Jelikož má syn teprve dva roky, zůstala jsem jen u koleček a neustále dokola jsem se ho ptala, kam kolečko nalepí. Maličký se zabavil, později to zvládl i sám a jak se tatínkovi chlubil, co vytvořil ;-).

Vlastní obrázek

Potřebujeme:

– výkres
– samolepky
– pastelky
– příp. obyč. tužku, fix, předlohy

Na výkres namalujeme (doporučuji pastelky, pozor na voskovky apod., jsou mastné) pozadí, na které potom bude náš drobek lepit koupené samolepky. Já jsem si vzala mustr domečku ze šablon na okenní barvy a zbytek je takový přírodní. U druhého obrázku jsem nakreslila jen silnici, aby tam vešla všechna auta. Nemusím asi dodávat, že maličkého to zaujalo natolik, že lepil nálepky hlavně po sobě :-).

První puzzle

Potřebujeme:

– výkresy
– pastelky, voskovky, fixy…
– průhlednou lepicí pásku
– nůžky
– pravítko

Výběr dětského puzzle je v obchodech velmi široký, ale jak se říká v jednom českém filmu, „nejvíce potěší dárek vlastnoručně vyrobený“. 😀 A navíc jen maminka s tatínkem, sourozenci a prarodiče vědí, na co nejlépe jejich prtě reaguje.
Na výkres nakreslíme jeden velký obrázek, pokud možno vybereme motiv, aby byl převážně z jedné barvy a dítě tak snáze poznalo, který kousek patří do obrázku. Vykreslíme a rozstříháme na požadované kousky. Nám pro začátek stačí klasicky na 4x. Okraje jednotlivých dílků můžeme oblepit průhlednou lepicí páskou, aby nám obrázky vydržely déle zachovalé.

Další oblíbenou zábavou je u nás bublifuk, „Bokulčino“malování do písku. Nebo na karton nakreslím cestičky, po kterých maličký brázdí s auty.

Mnoho inspirace pro menší na vás čeká v rubrice „tvoření s batolaty“.

Máte sami také nějaký tip? Sem s ním ;-), podělte se!

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • MarieB

  Jen zkoušejte,to mám radost. děti jsou bystré, jen mi dá občas zabrat vymáknout tu správnou náladu, když chtějí oni, a ne když máme čas my…;-) :-).
  Teď jsem byla ohledně školky na poradě a pí.ředitelka doporučovala kroužky nejdříve až pro předškoláky. Pro ty mladší bude možná lepší využít takové ty nárazové, dětské dny.

  Přeji krásnou zábavu s maličkýma!!!

 • Hanzlici

  To puzzle je super, to by mohlo zvládnout i mladší dítě 🙂 zítra to vyzkoušíme 🙂

 • johana

  Taky jsme vyráběly s vnučkou trochu podobné, vystřihla jsem kytičky a ona si je lepila na čtvrtku a měla kytičkovou louku. Článek je pěkný i návod..:)

 • Simulka

  Náš 4letý syn velice rád maluje jak barvama i pastelkama,lepíme stříháme, tvoříme co se dá z nápadů která mám od kamarádek nebo tady z netu, přihlásila jsem ho tedy ve školce do výtvarky, ale tam se mu moc nechtělo nic tvořit, tak jsem ho tedy odhlásila, uvidíme za nějaký čas jestli bude náš malý výtvarník něco chtít tvořit i ve školce:-)

 • Pavca31

  To je krásný nápad,hned vyzkoušíme

 • JanaK

  tak já se přidám, lidičky mi obecně moc nejdou a chlapy obzvlášť, ale kvůli Vaškovi je stejně musím malovat, tak v nejhorším nahodim googla a maluju podle vzoru 😀
  jo a na rytíře jsem vyzrála – mají na hlavě přilbu, takže je to jednodušší a Venda je nadšenej 😀

 • bamiska

  maruško se tu culím já zvládám také jen princezny princové mi nejdou a vždy mám nějakou výmluvu ve školce nebo nafocené dopředu…..to je také hezký nápad jak píšeš…nebo by bylo fajn i zvířátka a aby dával správné k sobě proházet jich jen malinko…jsem ráda že s malováním mužské populace nemám problém jen já….no ale oni ty osoby mi komplet dělaj problém…těžce vydřené….

 • MarieB

  To jo, variací je plno, ještě jsem chtěla udělat postavičku chlapečka a holčičky a na 3x horizontálně rozšmiknout, ale umím jen holčičku – sukně mi problém nedělají, ale kluk mi kreslit nejde a předlohu jsem zatím nesehnala 🙁 ;-).MarieB

 • bamiska

  to máš lien pravdu….nebo i stačí rozstříhat na poloviny různé pohádkové postavičky, nebo nějaké obrázky a skládat nejprve poloviny…máme to pak ve školce …a pak jak to zvládají přidávat počet nastříhaných kousků….a šikovným školáčkům i šikmé stříhání….

  také jsem něco podobného dělala v článku drak 10X jinak…

 • Lien

  domácí puzzle super nápad

 • bamiska

  Maruško hezkej článeček..malej je šikulka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist