Zimní hrátky s batolátky

Rubrika: Dětské hry

Zima je v plném proudu, venku mrzne až praští. Jít ven na procházku? Po půl hodince se vracíte domů celí promodralí. A navíc starší sourozenec přinesl ze školky nějaký bacil. Musíte zůstat doma. Prvních pár dní to jde, ale pak se vaše batolátko začíná nudit…


Jak jen ho zabavit? Jak jen zahnat nudu? Kde pořád brát inspiraci na hry s dítětem? Mám tu pro vás pár tipů na zimní hrátky s batolátky.

Hry s nafukovacím balónkem

Pomůcky: obyčejný nafukovací balónek

Tato hra je velmi nenáročná pro maminku a zábavná pro dítko. Navíc – fantazii se meze nekladou, takže si her s balónkem můžete vymyslet, kolik je libo.

Balónek nafoukněte a vyhoďte vzhůru. Jak z balónku uniká vzduch, lítá balónek po místnosti. Dítě ho sotva stačí sledovat a běhat za ním. Nebo balónek nafoukněte a předejte ho batoleti, aby si ho vypustilo samo. Pokud jste šikovní, balónek vám postupně proletí celým pokojem.
A dítko se v honbách za létající hračkou krásně unaví.

Můžete také vyzkoušet obměnu – nafouknutému balónku přidržíte „hrdlo“ tak, aby unikající vzduch vydával prapodivné zvuky. Některým dětem tyto zvuky připadají neuvěřitelně legrační. Ale pozor – jiné děti se toho mohou bát!

Nafouknutému balónku můžete namalovat obličej. Můžete si pořídit plastové tyčky na držení balónků a s obličejíky zahrát divadlo. Cokoli chcete. 🙂

A jedna rada na závěr: Pokud by se vám od delšího nafukování točila hlava, pořiďte si pumpičku na nafukování balónků.

Na miminko

Pomůcky: velká deka či peřina; dobrá, nebolavá záda 🙂

Dítě položíte na kratší kraj peřiny či deky, hlavičku necháte přečuhovat. Děťátko pak do deky zarolujete, jako byste zavinovali štrúdl. Vezmete nudličku (dítě v dece) do náručí, chováte ho a říkáte, jaké máte hodné miminko, že jste ho takhle chovali, když se vám narodilo, … Tato hra je ideální ke zklidnění dítěte.

Až to vaše děťátko omrzí, položíte jej zpět (nejlépe na něco měkkého, např. postel), chytíte deku za okraj a opatrně táhnete, dokud se dítko nevykutálí ven. Pokud máte bolavá záda, raději hru nehrajte – v zájmu svého vlastního zdraví.

„Pane policajt!“

Pomůcky: (papírový) sáček či (látková) taška; nejrůznější předměty, se kterými si vaše dítě může hrát a které pozná

Předem si nachystejte plyšáky (prasátko, kočičku, …), hřebínek, autíčko, omyvatelnou knížečku (papírová by se mohla poškodit), balónek, … a dejte všechno do tašky. Potom zavolejte děťátko a vyprávějte:

Já jsem maminka a jdu z nákupu /do knihovny /na návštěvu za tetou/ … Nesu si tašku plnou věcí.

Během povídání příběhu věci z tašky náhle rozsypte po pokoji. Překvapeně vykřikněte a volejte na dítě:

Pane policajt /Paní policajtko, šla jsem po ulici /parkem / … a rozsypala se mi taška. Pane policajt /Paní policajtko, měla jsem v ní … hřebínek!

A pobídněte dítě, aby vám hřebínek našlo a dalo ho do tašky. Svou řeč zopakujte a doplňte místo hřebínku nějaký další předmět, který má děťátko najít. Tímto stylem pokračujte, dokud dítě neposbírá všechny věci.

Můžete hru pojmout i jako vzdělávací. Třeba dejte do tašky dvě stejné věci, jen rozdílné barvy. Dítko pak má např. přinést zelený balónek. Přinese-li červený, vysvětlíte mu, že toto je červená barva, ale vy jste chtěli zelený balónek a ten je přeci tam a tam.
Mladší batolátka pak můžete na plyšových zvířátkách učit, že prasátko dělá chro-chro, pejsek vrr-haf, …

Hra je zábavnější s více dětmi – kdo danou věc najde první?

Další využití této hry je při úklidu. Zábavnou formou docítíte toho, že dítě posbírá hračky poházené po zemi. A snad i bez protestů. 🙂

Hrátky s kolíčky

Pomůcky: kolíčky na prádlo, barevné plastové i obyčejné dřevěné

Přineste dítěti vaše kolíčky na prádlo a nechte ho, ať si s nimi pohraje. Až potomkovi dojdou nápady, poraďte mu vy. Zkuste třeba kolíčky připnout na nějakou papírovou krabičku a vytvořit tak barevnou ohrádku. Zkuste na barevných kolíčcích dítě učit barvy, červené kolíčky dát na jednu hromádku, zelené na druhou, …

Nebo z kolíčků stavte. Postavte letadlo, most, panáčka, ptáčka, „příšerku“, …

Staré dřevěné kolíčky, které nepoužíváte, můžete s dítětem obarvit nebo je jen ozdobit puntíky.

 

Doufám, že jsem vás inspirovala. Snad si čekání na jaro zpříjemníte některou (naší) hrou, nebo do komentářů připíšete, jak s batolátky trávíte zimní čas vy.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • opravdu dobré nápady. Ten na miminko se osvědčí hlavně u příchodu druhého sourozence 🙂

  • Kolíčky nám poradila moje sestra a hojně využíváme. Akorát se syn naučil kolíčky brzy otvírat a občas se cvakne.

  • markla

    skvělé nápady…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist