Připravujete se na výlet?

Rubrika: Cestování

Do VD píší často maminky své tipy na výlet a o tom, kam a kde s dětmi cestovaly. Pro jejich pobavení posílám článek ze stařičkého časopisu Vlasta, představte si byl otištěn již v roce 1961. Píše se v něm, jak jsme se tehdy připravovali na výlety.

Tak tedy:
Jarní neděle nás lákají ven do přírody, a tak snad nebude škodit, když si povíme, jak se správně na takový výlet připravit. Některá rodina se vypravuje na výlet již v sobotu, a to zpravidla tehdy, vlastní-li chatu.
V takovém případě je příprava celkem jednoduchá. Náročnější však bývá příprava jednodenního výletu.
Mnohé ženy se domnívají, že chystaný výlet by pozbyl na kráse, kdybychom nejeli s obvyklým smaženým řízkem a bramborovým salátem. Salát den předem pracně připravený může však v teplém prostředí rychle zkysnout, studený řízek také není příliš chutný, je to drahé a nezdravé. Spočítáme-li náklady, zjistíme, že jsou stejné, jako když použijeme služeb veřejného stravování, tj. restaurace. Před každým výletem je vždy důležitá snídaně, která bývá, bohužel, opomíjena. Připravíme-li ji hodnotnější, vydrží i velcí jedlíci několik hodin bez jídla a nemusíme brát tolik potravin s sebou.

Vhodné snídaně:
Mléko, chléb s máslem, vajíčko naměkko, bílé pečivo, ovocný salát.
Čaj s mlékem, chléb s máslem a ementálem, ředkvičky.
Malcao nebo kakao, chléb s máslem a medem, ovoce.
Čaj, chléb s máslem, ryby z konzervy v oleji, zeleninový salát.
Bílá káva, chléb s máslem, míchaná vejce, ovocná Pribinka.

Někdy si naplánujeme výlet, na kterém není možné dostat se v poledne do restaurace.

Jak se tedy máme zařídit?
1. Berme s sebou hlavně konzery, které otevíráme až na místě, takže nemůže dojít ke zkažení potravin.
2. Nezapomeňme brát s sebou zvláště pro děti osvěžující Pribinky nebo ovocnou přesnídávku (v konzervě), ředkvičky, kedlubny, ovoce apod.
3. Nekupujme a neberme s sebou příliš sladkých pokrmů, které sice zdánlivě rychle zasytí, neposkytují však potřebnou výživu, tj. hlavně bílkoviny.
4. Uzeniny omezujeme na nejmenší míru, jejich výrazná chuť nutí k žízni a snadno podléhají zkáze. Vhodnější jsou různé druhy sýrů a vejce, ať již vařená nebo míchaná s různými přídavky – s cibulí, zeleninou, pažitkou apod.
5. Na balení použijeme vždy naprosto čistých hygienických obalů, tj. dobře vymytých igelitových sáčků, v nichž chléb nebo pečivo nevysychá. Pomazánky z vajec vkládáme do skleněných misek s hlinikovým obalem, které jsou vhodné i pro uchování másla.


Tak, co tomu říkáte? Mně teda dostal ten řízek s bramborovým salátem… Ovocná Pribinka, o které byla řeč, bylo pití ve skleněné, myslím třetinkové, láhvi. Já si ji představuji jako starší sestru „Kubíka“. Mile mě překvapilo, že je velký prostor věnován ovoci a zelenině. Povšiměte si, že se nikde neuvádí banán či pomeranč, ovoce z dovozu.
Na závěr bych k bodu 3 dodala, že já si na výlety sladké beru. Jsou to většinou želatinoví medvídci a vitamínové bonbony. Ovšem, míchaná vajíčka (bod 4), ať již s cibulí, zeleninou či s pažitkou, bych si nikdy nezabalila a to ani do naprosto čistých hygienických obalů (bod 5).

Napsal/a: hannah58

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Díky za zajímavý exkurz do dob minulých.
    Ty pomeranče a banány tam nejsou proto, že v létě prostě nebyly vůbec, to ještě pamatuju moc dobře i já. Spíš mi tam chybí rajče.

  • Hledím jako puk! Přiznám se, že jsem čekala pravý opak – narvat se těžkým jídlem apod… ale čtu a chválím :o)

  • Jovanka

    Tak až teď jsem narazila na tento úžasný článek 🙂
    Opravdu mile mě překvapilo, jak se už tehdy hledělo na zdravou výživu.
    My tedy sáčky taky nevymýváme, ale snažíme se používat co nejméně.
    Jinak, Peťko, s námi asi na výlet taky nepůjdeš, já to mám jako Ivča. Pití snad dostatek, ale z jídla jen PPP (první potravinovou pomoc) a nějakou čokoládku pro případ nouze nejvyšší. Mluvím samozřejmě o našich končinách, kde se něco k snědku vždycky najde 🙂

  • Bramborka

    Sýrová kousátka, Diskita, jablíčko a okurka pěkně oloupané, nakrájené, kuličky hroznového vína a hlavně hodně pííííííííííííítíííííííííííííí.((-: Taky ještě kojím, takže to mám trošku jednodušší(((-:

  • Heli, díky!

  • Anonymní

    Hannah, dovolila jsem si vstoupit a „doklepnout“ písmenko d do slůvka medvídci.:-)

  • Mé milé diskutérky, díky! Jsem na neschopence po úterním malém zákroku a tak mám dost času vymýšlet pro Vás, co by ve VD potěšilo. Ovšem, holky, nevím, nevím, přeci nějaké stopy na mě ta narkoza zanechala – napsala jsem „mevídci“ namísto mých oblíbených medvídků.
    Fakt je, že děti se těšívají právě na návštěvu restaurace na výletě. Za sváču, v níž by bylo rozpatlané máslo, další naměklé ingredience,to by se nám poděkovaly. No, a my bychom to taky tak nechtěli. Ovšem vylovit z batohu nějakou dobrůtku, ovoce… co by ne.
    Ale teď vážně – vymyté mikroténové sáčky nejsou tak úplně „out“. Opakované použití sáčků šetří životní prostředí a naši kapsu! Holky jedny, už pro vás mám v počítači nanečisto připravený článek – ještě zbývá doladit – o ekonomické krizi, s “ revolučním“ názvem: Každý mrak má stříbrný okraj“!.

  • Evakub

    Téda, fakt bomba článek, to se ti povedlo. Taky jsem se zasmála při představě míchaných vajíček ve vymytém igeliťáku ☺

  • Lien

    Super článek, my balíme dost jídla, taky nemáme vždy po ruce restauraci. Sladké, ovoce, zeleninu i něco hotového, ale míchaná vajíčka v igeliťáku jsme teda nezkoušeli, ani nebudeme.

  • Peťka

    Pěkný článeček. 🙂

    Vymyté igeliťáky možná mladším přijdou hloupé, ale já si to ještě, jako dítě, pamatuju. V té době, kdo měl svačinku v igeliťáku byl „někdo“. 🙂 Igeliťáky jak je známe prostě nebyly, takže se jeden používal xkrát. 🙂

    Míchaná vajíčka v igelitu? Hmm, jen ta představa… :-))

    Jinak Ivčo, s tebou bych na výlet nechtěla jít. .-))
    Kdybys mi vzala jen sušenku. 🙂
    Když se jde u nás na výlet, pak za celý den taky nepotkáme živáčka a o nějaké restauraci nemůže být ani řeč. To ale mluvím o horách, kde se fakt musí brát všechno s sebou. :-)Takže já už mám svačinové batohy docela vymakané.

    Jak tak čtu článek, napadá mě, co pak s těma konzervama po použití dělali?
    Kedlubnu jsem vzala jednou, do auta a za dalších pět kilometrů letěla, netřeba zdůrazňovat z koho letěla a kam. :-))

    Jinak sušenky beru taky. ☺

  • Na výlety si beru taky jen sušenky,ale nejvíc slaných tyčinek,ty naše děti miluji,pak jablíčka a pití.Jezdíme vždy tam,kde se dá něco k snědku koupit,takže žádné bágly,ale polehoučku.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    hannah58,dost dobrý článeček:-)
    Holky, vajíčka v igeliťáku, to musí být pochoutka:-)

    Pravdou je, že na výlety mám vždy s sebou nějakou sušenku, tatranku atd – člověku k chuti přijde, z ovoce většinou banány. Naštěstí už dnes není problém najít restauraci, kde se dá najíst, takže kromě zmiňovaných sušenek a pití s sebou jídlo nevozím. To bych měla ten batoh na zádech těžký jak závaží:-)

    Hannah58, díky za zasmání a dávám ti hezkých pět bodíků:-)

  • hannah58 super!!!:-)
    mě osobně teda dostal hygienický obal-DOBŘE VYMYTÝ IGELITOVÝ SÁČEK a dát do něho míchaná vajíčka by byl asi dost ,,dobrý“ zážitek po následné konzumaci:-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist