Navštivte Holešovskou hvězdárnu

Rubrika: Cestování


Po dlouhodobé rekonstrukci v těchto dnech zahajuje provoz zámecká hvězdárna v Holešově.

náhled
Její historie sahá do padesátých let, kdy začal být aktivní astronomický kroužek, a v roce 1959 byla památkáři schválena rekonstrukce zámeckého altánku na hvězdárnu s kopulí. Poté se hvězdárna úspěšně rozvíjela, dokonce na ní proběhly konference a pozorovací úspěchy zejména přeletů družic ocenili i soudruzi v SSSR. Poté v 90. letech její činnost ustala a hvězdárna chátrala.

náhled
V minulých asi třech letech ale procházela rekonstrukcí. Město Holešov pořídilo hvězdárně novou fasádu, podlahu, byla opravena kopule, pěkně moderně byl vybaven i vnitřek kopule, naopak historicky bylo vybaveno přízemí. V kopuli je také nový čočkový dalekohled 102/660 mm. V budoucnu snad ještě přibude dataprojektor do kopule a stánek s „astrosuvenýry“ (momentálně nabízí jen zdarma některé informační brožury).

Hvězdárna se nachází v zámeckých zahradách zámku Holešov. Návštěvu tak můžete spojit nejen s astromií, ale i prohlídkou zámku a zahrad. Prohlídkou a výkladem provází městský hvězdář Patrik Trnčák v dobovém kostýmu.
náhled
Vstupné je 20Kč, ale za tuto symbolickou částku dostanete raženou pamětní minci s motivem Holešovské hvězdárny. Rozjezd je momentálně v plném proudu, takže prozatím ještě není otvírací doba stanovena, ale rozhodně bude ve čtyřech dnech v týdnu alespoň dvě hodiny, z toho dvě denní (jako součást prohlídkového okruhu zámku) a dvě noční pozorování. Vzhledem k přesvětlenému okolí hvězdárna sice nemůže nabídnout vynikající pohled na nebe, jaký se vám naskytne jinde za městem, a k jejím hlavním pozorovacím objektům budou patřit spíše planety, Měsíc, Slunce a různé úkazy, přesto je se svým historickým interiérem a kvalitním odborným výkladem velice vhodným tipem na výlet.

 

Napsal/a: Kojan

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Díky,dobrý typ na výlet

  • Hmmmm, to by mohlo být náááádherné 🙂
    My tam zatím asi nepojedem, ale v Holešově studuje synovec, tak jim aspoň můžu dát tip 🙂 A do budoucna i pro nás. Díky.

  • Padmé

    Kojan, díky za Tvůj příspěvek – je jak na míru ušitý pro mého manžela, vše, co se týká hvězd a planet (a vesmíru vůbec) ho zajímá – je to nádhera. :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist