Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
paragraf na nemocné dítě
Dobrý večer,ráda bych chtěla vědět jak je placený paragraf na nemocné dítě do 10let.Jestli se počítá průměr z platu a nebo jestli je to stejné pro všechny.Vím,že se proplácí 9dní,ale nevím kolik.Děkuji Alena
Alena
Dobry den,chtela bych se zeptat na jednu vec. Dcera hned na zacatku ledna onemocnela a ja si vzala po dlouhe dobe hlidacenku. Vzdycky jsem vedela,ze je to jen na prvnich 9 dnu. Ted po dlouhe dobe jsem ji teda mela napsanou,ovsem nase Dr mi rekla,ze muzu byt doma dyl nez 9 dnu a ja nakonec byla 11 a dalsim dnem jsem navic koncíla v zamestnani. Ted tedy nevim,jestli jsem neco nepropasla…Ja tomu totiz ani moc nerozumim,takze ty dva dny nebudu mit placene pojisteni? Nevite prosim Vas nekdo,jak to je,protoze jinak bych teda mela uhanet to zaplatit,abych se nedostala do problemu. Za pripadnou radu predem dekuju.
Vera
To nevím, ale zkusím zjistit.
Radka
A Radko, doufám, že to nebudeš brát jako zneužívání, nevíš prosím, zda zůstává stejné, co bylo dřív, tedy že kontrola může chodit mezi 6-22hodinou? O tom pacienty celkem informuji, protože vloni mi těhotná hlásila, že přišla kontrola ve 21.30 a ona málem neotevřela, protože už skoro spala… No, spánek by pro ni měl důsledky, bohužel. A nikde jsem to sama nenašla. Nevíš?
Radko 🙂 Ono je mi prd platné rozumět jen nemocem, když jsem ze zákona povinna určovat prac. neschopnost i ostatní náležitosti v souladu se zákonem. Proč mi potom sociálka neodpoví na dotazy, abych nešířila bludy, jak říkáš? (V mém případě to znamená, že na vše musím odpovídat nevím, informujte se na sociálce…) Problém je zejména s nárokem na PPM a tím, kdy vzniká (6-8týdnů), což mám stanovit já, ale sociálka často nárok neuzná, protože jej počítá způsobem, o který já se dle jejich slov nemám zajímat, protože mi to nepřísluší. Sociálce jaksi nedojde, že je v mém zájmu to vědět, protože mohu být taky pacient i ošetřující rodič :-(.
Právo ověřovat nutnost PN či OČR bych nikdy sociálce neupírala a ani to nepíšu, potíž je s vycházkami, které mám stanovit já. Sociálka mi je ovšem nemusí uznat, i když zákon ji v tom nepodporuje. Opakovaně jsem byla vyzývána dodržovat „standard“ 2hod. dopoledne – přesně dané, totéž odpoledne. To doufám, že teď bude pružnější, protože přibyl papír, kterým to musím zvlášť hlásit. Jestli ne, byrokracii vivat… další papíry navíc, další zdržování v ordinaci a ještě nic z toho, to by mi tedy naštvalo…
Nijak matkám nevykládám, že mají být s dětmi doma. Sociálka mojí pediatře sama volala a řekla jí, že bude možnost kontrol doma sem tam využívat. Myslím, že je fér, aby ona svoje ošetřující matky o tom informovala, i když já zatím mezi ně nepatřím. Bude potom obviněna, že šíří bludy? Doložit telefonický rozhovor opravdu nejde…
Virenko, ty rozumíš nemocem, já zákonu. žádný výklad nemůže být takový, že u očr budou kontroly na to, jestli je matka zavřená doma s dítkem. tento nesmysl šíří maminy, které to slyšely od doktorů, kteří ten zákon v životě neviděli. jen vidí xlistů a z toho odvodí, že budou kontroly. přečti si ten zákon, je to tam zcela jasně.
k tvému za a) – plně s nimi souhlasím, doktoři většinou ohledně zákonů radí bludy, aniž by věděli, o čem mluví:-)
b) ano, ze zákona má socka právo ověřovat nutnost očr i neschopenky
Radka
Radko, já jsem doktorka a mám s tím problém. Vloni, kdy již proběhly taky docela úpravy, jsem kontaktovala sociálku, abych si ujasnila pravidla, a bylo mi řečeno: a) abych se nestarala, protože se každý musí zajímat sám za sebe a já nemám nikoho poučovat
b) vycházky v rozsahu, které jsem chtěla pro neschopné, budou tolerovat jen pokud budou chtít, protože pokládají mnou stanovený rozsah za nehorázný a PN zneužívající. Ohradila jsem se, že mám právo určit vycházky sama a bylo mi řečeno, abych nebyla moc chytrá, že mi to mohou vrátit jinde.
Tolik ke komunikaci s úředníky, v naší oblasti v mnoha směrech přísnějšími než jinde, což vím z jednoduché komunikace s kolegy. Já sice vím, že v zákoně letos není určeno, že u OČR se má provádět kontrola, ale nejsem bl.á, abych nevěděla, že sociálka si to udělá po svém a po svém mi to taky sdělí. Vymáhání zákona je tu poněkud na dlouhé lokte.
Potíž opravdu je, že zákon řekne jen něco a výklady připouští mnohé. Tvůj výklad, že logicky nebudou vycházky, když nejsou stanoveny kontroly zákonem u ošetřovného, je jeden. Výklad sociálky, že bude dělat kontroly, když v zákoně nejsou vymezeny ani zakázány, je druhý, oba přípustné. Ach jo.
Mámo – V zákoně je jasně dáno, KDY se odebere ošetřovné i povinnosti pojištěnce (§71). Sedět doma na zadku tam ale rozhodně není. Vaše doktorka se možná vyzná v nemocech, ale v zákonech ne.
Kontrola je v zákoně upravena pouze u práce neschopných – §76. Postihy (finanční a odebrání či krácení dávek)také jen u PN. U ošetřovného je postih jedině za to, když se nedostaví na výzvu k lékaři.
A z toho vyplývá, že vycházky u ošetřovného jsou totální kravina.
howg.
Radka
mě bylo řečeno u doktorky že kontroly chodí záleží na každým kdo chce nějaký postih at si courá
Virenko, a moje paní doktorka vycházky zásadně nepíše…
Vůbec s tím doktoři tady u nás mají „problém“.
Virenko, stačí si přečíst zákon o nemocenském pojištění. Možnost kontroly práce neschopných je tam jasně daná včetně sankcí, u ošetřovného je jen povinnost dostavit se na výzvu lékaře s ošetřovanou osobou a o kontrole ani slovo.
A já teda zákonu věřím víc, než někomu, kdo z počtu lístečků ošetřovného usuzuje na povinnost být doma:-)))Dokonce by žádné kontroly ani správně neměly chodit na ošetřovné, ale když už je těch pět lístečků, tak asi budou:-)))))
Radka