Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Děti a kolové nápoje
Nemám na mysli nápoje na kolo nebo pití v tanečním kole či v kruhu přátel. Myslím pitíčka typu Coca cola, Kofola či Grena. Kupujete je svým dětem? Od kolika let? Taky je na vás žebrají při každé příležitosti už od batolecího věku? Taky jim občas vyhovíte?
Já jo. Zhruba od 9 let dítka jsem si říkala (když jsem viděla mnohem menší děti kolem sebe jak vesele kolu popíjí), že jedna kofola či kola za rok, když je ta dovolená (no dobře, s narůstajícím věkem to byla jedna za kvartál) – neuškodí. Bohužel při poslední prohlídce dětského pokoje na mě vykouklo pět plechovek od podobného neřádu. Prý je to zásoba tak za 14 dní. I to se mi zdálo moc. A tak jsem začala přemýšlet, kde jsem udělala ve výchovném procesu chybu. A taky o tom, co vlastně dětem kofein způsobuje. Na nic, kromě zabíjení mozkových buněk jsem nepřišla. A to je podle našeho třináctiletého Honzíka slabý důvod. Znáte možné škodlivé účinky kofeinu na dětský organizmus? Poraďte!

Zavo, já za sebe: coca-colu domů nekupuji, syn ji běžně (normálně) nepije. Dovoluji mu ji pouze v létě na dovolené.
Osobně si myslím, že u velkých dětí to zas až tak ožehavé nebude (myslím tím, že u malých dětí je to podstatně horší = větší prohřešek), pokud ji nebude lundat každý den… A to snad nebude.. Tak nějak přiměřeně (raději omezeně). Kofein je dle mého názoru návyková látka, určitě dětskému organismu neprospívá (játra, ledviny) a navíc je tam spousta cukru (s čímž má tělo taky problém – někde jsem četla, že přemíra sladkých věcí může způsobit vážné potíže až po cukrovku samotnou a to nemluvím o zubech).
S většími dětmi už je potíž, já vím, chtějí dělat všechno, co dělají dospělí, mají svůj názor a chtějí si ho prosadit. Bohužel coca-cola není zrovna ideální způsob…
Holky, tak já znám jednu, co nalívá své děti (5 a 3 roky) Colou od 5 měsíců, a to nepřeháním. Samozřejmě, synek má ve svých 5 letech už jen zbytky “vyžraných“ černavých zubů, fleky po puse a je extrémně hyperaktivní! Holčička zatím celkem OK. Oni i klobásy jedli už od kojeneckého věku. Strašné, takové matky. Jinak já dala Colu ochutnat Sáře (4r) možná 5x za život, z toho nejméně 3x při střevní chřipce (všichni to znáte). Fakt, že to byla Cola značková, mě však neomlouvá. Jinak ochutnala Colu jen na oslavě a to opravdu maximálně dva doušky. Domů to nekupuju vůbec, snažím se, aby největší podíl pitného režimu byla čistá voda, posléze minerálka a až pak džusy.

Zavo, kde je hranice ti neřeknu, nevím to.
Takhle – myslím si (je to jen můj názor), že když si dám dvě decky řekněme 2-3x v týdnu, tak to nic špatného neudělá. Pokud ale budu pít denně řekněme půl litru, tak to asi nějaký následek za určitý čas mít bude.
Ono taky jde o to, jakou kolu. Když budu pít ty náhražky co vypadají jako kola (Lidl, albert, tesco a spol), tak si musím uvědomit, že piju barviva a další “svinstva“(omlouvám se, ale nevím, jak jinak to nazvat).Totéž podle mě platí u točených liminád, co jim říkají coca.cola, a domnívám se i včetně McDonaldů atd. Když to ochuttnáte, tak to má zcela jinou chuť.
Jak jsem říkala, horší než kofein jsou ty “přídavný látky“.
Dětem mladším řekněme deseti let bych colu ale nedávala. Je to zbytečný “nápor“ na jejich myšlení , organismus atd.Pak je to již těžko ovlivněnitelné, takže bych jim spíš doporučila v rozumné míře tu pravou kolu. Když už teda by něco za mými zády museli podobného “chlemtat“.
Ovšem pro dobro koly musím říct, že má i pozitiva – např. když dítě zvrací, není nic lepšího, než po lžičkách podávat colu (ale tu pravou červenou, ne kofolu, lidlovské náhražky apod.) Když mě bolí žaludek, tak decka coca-coly mi uleví (tedy alespoň mě ano).
A abych nevypadala jako odpůrce – kafe si dám, jako hanina, ráno bez něj nevylezu něco dělat. Je to zvyk a snad i závislost, těžko posoudit. Je ovšem zase jedna- dvě kávy denně a deset kafí denně….A colu si dám taky, chutná mi, a taky si říkám, žiju jen jednou, tak si snad to kafe a colu dát můžu:-)Stejné jako u piva. Jedno denně naopak pomůže, více škodí. zažila jsem v praxi lékaře, kteří je doporučovali některým pacientům, resp. jedno denně a pravou Plzeň.Na ledviny bezva lék:-)
Všechno to jsou mé názory, tak je taky tak prosím berte.

Ivčo a Domčo, díky za důkladný výklad. Vidíš, o vápníku jsem vůbec nevěděla.. Mě trápí právě to “občas“, kde je ta hranice?
Momentálně jsme ve stavu nemocných, zkusila jsem tedy po delší době uvařit kopřivu s černým bezem a kupodivu si to syn pochvaloval a dožadoval se dalších. Ovocné mu nechutnají. Doplňujem vincentkou a ředěným džusem.
Hanino, to musím vidět, hned jak příjdu domů, hážu maso do koly. Vlastně bych musela nějakou napřed koupit..:-)
Tak mi doma a hlavně děti pijí sirupy a čaje, někdy malé dáme kyselku, když chce nalít a občas jí koupím jupíka nebo tu dětskou dobrou vodu ochucenou:)
No a my pijeme kyselky, manžel občas kofolu a pivečko:)))
Ivča se rozepsala o negativních účincích…mě osobně třeba taková Coca-cola nechutná, leptají mi po ní zuby 🙁 jakoby vržou, po kofole tedy ne…já dávám doma sirup a čaj
To máš Ivčo pravdu,jak nedám kafe nejsem schopná se probrat a něco dělat.Kafuju,už dost dlouho-takže závislá.
No a jaký účinek mají Coly,moc nevím.Vůbec jsem jim na chuť nepřišla.V práci kolega při rozebírání tématu Cola říkal:dej do skleničky trochu Coly a kousek syrového masa-uvidíš co to s tím udělá a to samý se dělá v organismu…
Nikdy jsem to nezkoušela,takže nevím.
S těmi slavnými Kubíky má skorošvagrová zkušenosti-dávala je malý/i ředěný/a malá má už problémy s kazy zubů.Kamarádka má již devítiletého syna,má druhé zuby a kazy.U zubařky jí bylo řečeno,že jsou to následky sladkých nápojů v dětství.
Takže,ikdyž dávala sladké při mlíčných zubech projevilo se to i na druhých.
Takže není opravdu nad čaje….

Zavo, kofein má stejné účinky jak na dítě, tak na dospělého. Je to slabě účinné psychostilancium, kategorie methylxanthiny. Ovlivňuje myšlení (kvantita na úkor kvality), spánek (směrem dolů), ovliňuje důležitá centra lidského organismu, snižuje pocit hladu, zvyšuje tělesnou výkonnost apod.
Při dlouhodobém používání může vzniknout závislost. Ve své podstatě je to droga.Má silné močopudné účinky, musí se doplňovat přísun tekutin bez kofeinu s minerály.Může způsobit onemocnění ledvin.
Stejně jako u čokolády se můžou objevit abstinenční příznaky (platí u dlouhodobého používání).
Ovlivňuje vstřebávání vápníku, a to při dlouhodébm používání negativně.
Občas nevadí, vadí denně a je jedno, zda se jedná o dospělého či dítě.Coca-cola obsahuje tuším přes 40mg ve dvou či tří deckách, v USA je limit pod 80mg.
Myslím ale, že horší než kofein jsou nejrůznější barviva a aroma v různých typech limonád.To jsou “žrouti“ působící daleko více negativně na lidský organismus, hlavn ty levné náhražky apod.Viz dětské jupíky, kubíky, třeba i s colou apod. Rovněž neředěné džusy, byť kvalitní bych dítětei neředěné nedávala, je to velice silný nápor na dětský organismus.
Podle mě jsou nejlepší čaje, krom černého, bylinkové.
Tříleté dítě se dá ještě uhlídat, takže samozřejmě takové věci syn nepije. Občas vidí u babičky limonádu a je to pro něj velké lákadlo, takže někdy dostane hltík limonády, ale vůbec se mi to nelíbí. My nic takového nekupujeme, maximálně opravdu výjimečně kofolu a ta pak vydrží hodně dlouho. Jo, a někdy Hanáckou ve skle, ale to snad taková hrůza není.
Zavo, slyšela jsem někde v rádiu, že časté pití bublinkových nápojů s umělými sladidly může dokonce cukrovku vyvolat, nepídila jsem se po tom dál, ale pro diabetika to teda asi nejlepší nebude.
U nás ve školce můžeme učitelce říct, co nemá dítěti dávat. Už ten nápad naservírovat dětem Colu mi připadá nenormální.

Takže se zdá, že je jedno, zda je to “kola“ nebo “malinovka“ – žlutá nebo modrá. Nejhorší jsou barviva? Na hyperaktivitu zase cukry.
Nejčastěji na sváču dětem dávám sirup do vody, kupujeme bez umělých barviv, příchutí a konzervantů. Jen takovou mírně ochucenou vodu. Doma čaje a citronády.