Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Děti a kolové nápoje
Nemám na mysli nápoje na kolo nebo pití v tanečním kole či v kruhu přátel. Myslím pitíčka typu Coca cola, Kofola či Grena. Kupujete je svým dětem? Od kolika let? Taky je na vás žebrají při každé příležitosti už od batolecího věku? Taky jim občas vyhovíte?
Já jo. Zhruba od 9 let dítka jsem si říkala (když jsem viděla mnohem menší děti kolem sebe jak vesele kolu popíjí), že jedna kofola či kola za rok, když je ta dovolená (no dobře, s narůstajícím věkem to byla jedna za kvartál) – neuškodí. Bohužel při poslední prohlídce dětského pokoje na mě vykouklo pět plechovek od podobného neřádu. Prý je to zásoba tak za 14 dní. I to se mi zdálo moc. A tak jsem začala přemýšlet, kde jsem udělala ve výchovném procesu chybu. A taky o tom, co vlastně dětem kofein způsobuje. Na nic, kromě zabíjení mozkových buněk jsem nepřišla. A to je podle našeho třináctiletého Honzíka slabý důvod. Znáte možné škodlivé účinky kofeinu na dětský organizmus? Poraďte!
Kuře, to je docela síla :-(( My i kdybychom byli v náhradní školce, zeptala bych se učitelky
Qinty, mě došly na mail obrázky, co způsobuje cola vylévaná do wc – to byla síla! Takže tomu, co píšeš, věřím
A já zase někde četla, že konzumace těchto nápojů (již v několika generacích) může mít podíl na zvýšeném výskytu hyperaktivity u dětí v současnosti. Veromila
Holky, já to taky nerada vidím, když to Majda někdy trošku ucucne…. ale bohužel jsem v létě zjistila, že v náhradní školce během 3 týdnů měli na oběd 2x colu 🙁 no, nebyla jsem nadšená…. ale co nadělám 🙁 naštěstí v normální školce nic takového nedávají…
Zavo, nevím přesně jaký účinek má kofein na organismus 13tiletého dítěte, ale nejspíš podobný, jako na dospělého. Pomůže mu překonat únavu, na chvíli zbystří smysly atp. Ale horší je, že všechny tyhle obarvené vody mají nedozírné následky pro játra. Podle nové studie, kterou jsem četla asi před týdnem, pokud se pijí 0,2 dcl této tekutiny denně, tak dochází časem k postižení jater stejně jako u nadměrné konzumace alkoholu, což může vést i k cirhóze jater.
Můj známý pracuje v sodovkárně, kde vyrábějí mimo jiné i takovéto pro mě “patoky“. Trubky, kterými proudí sodovka, jsou pořád v pořádku, ale ty, kterými tečou tyto obarveniny, ty musí po 3-4 letech měnit, protože jsou normálně “sežraný“ zevnitř. Tak si udělej obrázek sama, jak moc je to prospěšné či škodlivé.
Samozřejmě, že párkrát za měsíc v malém množství svět nezboří.
Qinty

Děvčata, díky za vaše názory.
Horempádem, v tomto jsou mí rodiče naprosto stejní jako tví. Taky kupují jen “nápoje bez cukru“ – doslazené bůhví čím. Zdá se jim to zdravé a nedaří se mi jim to vysvětlit. Mamka je diabetička, takže to kupují asi kvůli ní. Nevím. Občas se tam džusík vyskytne, jenže pokud puberťák dostane na výběr džus nebo kofču, je to jasné. A co mi vadí ještě víc, že nekrotí syna v konzumaci uzenin. To je u nás taky tak 3x za týden jedna porce. Ne jako u nich – salámek k snídani, maso k obědu a k večeři párek. Zdá se mi to trochu jako podplácení, protože dětem se k nim moc nechce. Nemají tam kamarády a věci…
Je mi jasné, že obsah cukrů a barviv je v kofole obří, ale zajímaly mě negativní účinky kofeinu. On už se ten náš puberťák nedá odbýt vysvětlením typu: bude tě z toho bolet hlava a břicho! Takže potřebuju pádný argument, který by ho přesvědčil a kolu si nekupoval 2x do týdne. (1x za měsíc bych to možná snesla).
Dost často teď vídám cizí dorostence kupovat si energetické nápoje. Prosedí noc u PC nebo v hospodě a pak se to snaží nahradit takto. Nevím proč, ale tyto nápoje se mi zdají jedovaté ještě víc. Bohudík se nás to netýká a doufám, že ne jen zatím. Ale mám obavy, že kolové pití přestane stačit a začne se nahrazovat energity. Tak by bylo fajn, kdyby se zdařilo to zarazit už v počátku.

kluk je také 13 a druhý 8 a kolu pijou když jsme někde na obídku nebo příležitostně, někde mě i ubreptaj a koupí si ji domů je to to po čem šáhnou jako první, asi nebudu za důkladnou matku, ale osobně si myslím, že když to nepijou na litry tak to nevadí až tak moc, ono je těžké je zase tak držet mimo, když pak ve škole je bufáč kde si tu kolu či brambůrky v klidu koupí…..kolem je těch špatných věcí tolik a možná i ve věcech co si myslíme jak jsou dobré,možná by jsme se divili…..taky si myslím, že je to časem přejde a kupovat to nebudou, nějak si nevybyvuju dospělého který by to doma popíjel jinak než vyjmečně při nějaké příležitosti, je to asi pítí mladých 🙂
Zavo, tak to co dcerka pije, je jedna z mála věcí, které opravdu hlídám. Jenže není jí devět , ale tři pryč, takže je to trochu něco jiného.
Myslím, že u colových nápojů jde samozřejmě o obsah kofeinu, který děti , obzvlášť ty malé, prostě nesmí. Jde i o obsah barviv a hlavně cukru. Čemu to škodí? Jednak zubům, druhak zažívacímu ústrojí dětí, a v neposlední řadě se pak nelze divit, když dítě začne překypovat energií a popř nespat že? 🙂 Ale podobně může působit na dítě i čokoláda 🙂
Asi tak, dcera je ve věku, kdy mohu její pitný režim ze tří čtvrtin ovlivnit. Tj. doma se to nekupuje a dávám přednost nesyceným, nebarveným a uměle neslazeným nebo nepřeslazovaným nápojům. V obchodě se může třeba stavět na hlavu , ale tu modrou odporně vyhlížející věc, jí stejně nekoupím :-))))
Zrovna tak, ale se mi nedaří přimět mé rodiče, aby v době, kdy jí hlídají, na to dávali pozor. Oni jsou v tomhle děsní. Kupují takové ty nápoje za 5 kaček dva litry a nic jiného se u nich nepije. To že jsou doslazovány aspartamem, to jde mimo ně a asi nemusím vykládat o škodlivosti tohoto umělého sladidla. Takže tam se k tomu dostane. Rodiče z manželovi strany jsou v tomhle OK, kupují se tam pro dětičky džusy, které ředí vodou a nebo prostě obyč šťáva.
Holt u větších dětí se to ovlivňuje těžko, ale OK to prostě není, takže zkusit s nimi o tom mluvit, že tohle pití jim moc neprospěje.
Někdy dostane “cucánek“ – jako výraz naprosté spokojenosti např. z rodinného výletu.(Byli jsme v KFC,poprvé s dětmi v “Práglu“ , kelímek plný ledu a čůrek coly – držela si to jako největší poklad světa, nepustila kelímek ani kvůli žvýkačkám a to je co říci.) Domů to nekupujeme vůbec, ani my dospělí nejsme zvyklí to pít, takže Cola je pro nás něco jako cukrová vata, člověk jí dostane jenom na pouti, nebo na výletě. Moc to nehrotím, jsou děsnější věci, které jsou do našich dětí cpány, aniž bychom to věděli…
Zavo, já taky nedávám dětem tyto nápoje:)
Ale bohužel, když je malá u babči a sedí na zahrádce, tak malá pije točenou kofolu, bohužel tam nejsem, jinak by pila něco jiného:)
Když už malá něco takového chce, tak jí koupíme kolu dětskou, ale to tak 3x do roka:)
Vím, že jak budou děti starší, tak se budu taky s tímto potýkat, protože zakázané ovoce nejvíc chutná:)
Zavo, batoleti bych kofeinový nápoj rozhodně nedala. Nejsem nějaká extrémní matka, co hlídá kdejaký kousek jídla a nápoje, ale tak malému dítěti fakt ne. Naštěstí ani má starší dcera po mě tyto nápoje nevyžaduje často, jen jednou za čas koupím kofolu.