Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Třetinu dětí povinně do eurojeslí
Dobrý den. Co říkáte kritice EU vůči českému návrhu zrušit cíl EU, aby třetina národní populace dětí do 3 let byla vychovávána v jeslích a 90% dětí předškolních prošlo povinně školkou? Češi navrhli, aby si hladinu návštěvnosti těchto zařízení reguloval každý stát sám, neb každý má jinou kulturní tradici. Vysloužili jsme si tím kritiku, že nutíme ženy opouštět zaměstnání a zůstávat proti jejich vůli doma s dětmi.
Co si o tom myslíte?
Začnu tím, že je chválihodné, že nám náš stát dovoluje být doma s dítětmi až 4 roky, za jeho finanční podpory. Věc druhá je, omezení týkající se zákonné lhůty, po kterou je zaměstnavatel povinen držet vaše původní místo. Věc třetí zda rodinný rozpočet ustojí výpadek jednoho příjmu, pokud maminka před tím byla zaměstnaná.
Tou nejlepší variantou je, že maminka zůstane doma po celé 4 roky nebo i déle, protože manželův příjem plně pokryje nároky rodinného rozpočtu. A hlavně jí to baví, protože to bere jako svůj životní úkol. Tohle jsou takové základní a strohé ukazatele.
Jako každé dítě je jiné, tak i každá maminka je jiná. Pokud patříte do skupiny, kterou ani trochu netrápí zaměstnání, rodinný rozpočet ani deficit jiného prostředí než toho rodinného, máte vyhráno, patříte mezi ty nejšťastnější.
Horší to už má skupina druhá, kterou trápí to, že po 4 letech se jim může stát, že po návratu do práce skončíte úplně někde jinde a zdroj příjmů po ukončení MD vám může způsobit problémy. Jesle jsou na snadě.
Skupina třetí tu trápí to, že bohužel se jich hypotéka neptá a manžel svým příjmem nepokryje všechny náklady a bude potřeba, aby nastoupila do práce dříve než plánovala.Třeba už právě po dvou letech.
Skupinou třetí a neméně nepodstatnou jsou maminky samoživitelky, které do práce dřív nastoupit prostě musí,protože ruku na srdce ze 4 nebo 7 tis nájem neutáhnete.
Striktně souhlasit s extrémem povinné jesle, povinná školka od 3 let atp. a tím pádem přijít o výsadu 4 leté rodičovské dovolené není řešením a je to návrat ke komančům. Na druhou stranu v 90% případů ukotvit maminku doma bezvýhradně na 3 až 4 roky, taky není nepodobné extrému. Je to krásné a vyjímečné, ale má to svá ale. Ideální by byla zlatá střední cesta. Maminkám které chtějí zůstat doma se svými dítky jim jejich právo nebrat. Na druhé straně by stačilo, aby stát více podpořil zakládání jeslí a školek jakoukoli formou dotací a dal maminkám na výběr. Pokud k tomu budou mít skutečně závažné důvody a nemají hlídací babičky či dědečky, aby jejich dítko mohlo navštěvovat kvalitní zařízení a hlavně aby měly možnost výběru.
Vím, že ve velkých městech najdete soukromé jesle i školky, ale co si budeme povídat , jsou drahé, alespoň pro většinu z nás. Pak tu panuje dilema, zda se do té práce vyplatí jít. Pokud je dostupná cena, tak si nejste moc jisti, že právě toto zařízení bude vašemu 2letému dítku vyhovovat. Myslím, že kdyby to stát podpořil, tak zařízení vznikne více a cenově dostupných a kvalitních. A hlavně ve městech ve kterých jsme rádi, kde je alespoň ta školka, i když totálně přeplněná, by mohly vzniknout jesličky nebo další školky a maminkám v nesnázích nabídly východisko.
Takže říkám ano ať stát podpoří jesle a školky, ale ať nebere možnost výběru maminkám, které chtějí se svými dětmi zůstat doma.

Jesle? proč ne. Ale podle dítěte. Jsou děti, kterým to jde k duhu, a jsou děti, které jsou raději s matkou. To už musí každý zvážit sám. Ovšem považuji to za lepší možnost, ¨než shánět a platit paní na hlídání, pokud oba rodiče musí do práce nebo jejich kariéra je k tomu nutí.
každý z nás je jiný a každý potřebuje něco jiného, tak je jiné i dítě.
Neberu to jako krok zpět, spíš jako uznání toho, že to nebylo ve všech případech tak špatné řešení. Chtělo by to ovšem kvalitní personál.

Ach jo, zase se to odeslalo dřív…
Tedy, já totiž vnímám státní politiku, tedy možnost s dítětem zůstat až do jeho 4 let LEGÁLNĚ jako úžasnou možnost, která kopíruje poznatky psychologů o potřebě jedné nejbližší pečující osoby do 3-4let. V jiných zemích jsou řešení mnohem kostrbatější. Proto, zejména s vědomím, jak neblahý vliv mohou mít právě jesle pro dítě, které není zralé, mě to téma tak zaháčkovalo.
Sama si myslím, že stát nejen nebrání vzdělání, on ani nebrání ženám se do práce dříve vracet. Ženy s vyšším vzděláním mají nezřídka vyšší příjmy a mohou dítěti zaplatit chůvu, což je, podle mě, v prvních letech lepší varianta než jesle… Ženy s běžným typem vzdělání zase podle mě neztrácejí tak rychle s oborem kontakt, aby nemohly zůstat stát 3 roky mimo. Jenomže toto kdyby Unie připustila, řada jejich organizací bojujících za možnost delší péče o miminko by získala větší prostor, což se nehodí…
Nezbývá mi než doufat, že se nebude zvedat tlak směrem k tomu, co jsme opustili. A že jsem zase po letech ten trend zaznamenala: fotka dítěte cca 2 roky na titulní straně ženského časopisu, jdoucí statečně do jeslí, a maminka se slovy: nemáme žádný problém… Jo, mediální masáž nezná hranic…

Jitko, taky se běžně nedívám za každou zprávu jako na zdroj pravdy (jsem porodník a co se píše kolem porodnictví, to by taky vydalo na složku s názvem Mýty a pověry), ale tentokrát jsem se nechala příliš rychle vytočit.
Já totiž vnímám státní politiku, tedy možnost s dítětem zůstat až do jeho 4 let LEGÁLNĚ
Není – odpovídám Virence – jiné příspěvky jsem nečetla.

jestli ta narážka na ten stát patří mě jitko tak bych to ráda doplnila, nejsem proti vzdělávání se sama jsem se pustila s dětmi do vysoké…chtěla jsem tím říct že by se stát měl postarat o to aby maminky měli možnost volby jestli chtějí do práce tak brzy že “chtějí“a né proto že musejí například kvůli tíživé peněžní situaci…na papír se to dává mě hůř nejsem žádný pisatel, tak doufám že to zase nevyzní jinak než je myšleno
Virenko :-).
Po mnoha letech v pracovním procesu, je u mne vždy na prvním místě předpoklad, že to může být i jinak – kolik jobovek mi podřízení (a mnohdy i nadřízený) přinesli – a pak se ukázalo, že je to úplně jinak…
Ale s tou vzdělaností – je to složité. Pořád se na ženy, které chtějí studovat a pak mít odpovídající práci, všichni dívají jako na kariéristky. To že je práce může bavit (a uspokojovat) nikoho moc nezajímá.
Na vzdělání se mnozí dívají s takovým despektem (ale ti samí následně pláčou, že nemají stejné finanční ohodnocení…), že by se člověk měl pomalu stydět, že studoval.
Když jsem byla těhotná, tak jsme měli srazy ze základky i z gymplu. Bylo smutné vidět všechny spolužačky před 40, které s bídou uměly napsat SMS, a tím že počítač sice mají, ale kvůli dětem. Mail používat uměly jen ty co byly nuceny jej v práci používat… Tyto ženy budou pracovat do 65 takže ještě víc než 20 let – za rok dva začnou křičet, že jsou diskriminovány věkem – nikoli tím, že byly prostě líné se něco nového naučit.
Není to vina státu – každý musí chtít sám za sebe se vzdělávat a jít s dobou. Ale lidská lenost je asi silnější :-(.

Jitko, tady nejsem daleka mírného posypání hlavy popelem a jsem taky typická oběť českých médií (v mém případě Lidových novin). Zprávy v televizi nemám čas sledovat, občas něco přečtu. Když jsem diskuzi zavěšovala, hýřily české noviny pojmy jako POVINNÁ KVÓTA DO EUROJESLÍ. Toto slovní spojení mimochodem trvá i dál.
Ale pochopila jsem, že jste blíž pravdě s Jarmuschkou, protože prý v roce 2002 bylo vydáno doporučení směřující k tomu, aby všechny eurozemě byly schopny umístit výše zmíněný počet dětí v zařízeních do roku 2010. (To je dobrá sci-fi…) Nu což, u školek velmi žádoucí, u jeslí možná nezbytné, protože pro méně než 1/3populačního ročníku by se v každém městečku asi nevyplatilo jesle řídit.
Ale postřehly jste i další část těch motivů? Že předlouhá doba pobytu českých matek doma škodí jejich odbornému růstu a matky ztrácejí odbornou zdatnost VINOU STÁTU? Že český stát za to matky platí, což je nedůstojné? Nemůžu si pomoct, všechno mi to přijde příliš provázané. A to, co mi vadí nejvíc, totiž postupné znevažování potřeby jednoho pečujícího rodiče v prvních letech malého dítěte, je tu obsaženo víc než viditelně, aspoň pro mě.

nesledovala jsem jen jsem zaslechla zběžně a pak četla zde příspěvky,ale zastánce jeslí nejsem je to moc brzy…dítě by pokud to situace dovoluje v rodině být s matkou co nejdéle o to by se měl stát postarat…..nelíbí se mi ani to ,že to řešíme na základě eu
Taky že to o povinnosti není – pokud jste sledovaly zprávy (v ten den, kdy byla založena tato diskuse), tak tam Špidla jasně řekl, že je to o tom aby až 1/3 žen mohla (pokud si to bude přát, či z jiného důvodu) mohla dát dítě do jeslí či do školky a uplatnit se na trhu práce.