Plodová voda – ideální prostředí nenarozeného dítěte

Rubrika: Těhotenství

plodova vodaKaždý z nás v ní strávil několik měsíců ve svém životě, každému z nás poskytla tato nezbytná tekutina domov ještě před tím, než jsme se narodili. Plodová voda tvoří součást ochrany a jistoty plodu před narozením, i ona má své zákonitosti či náležitosti. Pokud vás zajímá „tajemství“ této tekutiny, pak čtěte dál…

Plodová voda je čirá tekutina, která se nachází v době těhotenství v děloze, resp. v tzv. amniálním (plodovém) vaku uvnitř dělohy.

Plodová voda – životodárná tekutina

Plodová voda = liqor amnii, je složena až z 99% z vody, kromě toho se v ní nalézá 0,3% glukózy, 0,3% bílkovin, 0,7% močoviny, dále pak také minerální látky a kreatinin. Obsahuje i buňky z povrchu těla plodu.

Obměňuje se v průběhu několika hodin.

Jak bylo řečeno, jedná se o čirou tekutinu. V době porodu, resp. termínu porodu se ale může zcela fyziologicky zakalit, je pak až mléčně zkalená.

Plodová voda má velice pohyblivé množství, největší množství nalezneme v samých počátcích těhotenství, úplně nejvíce pak ve čtvrtém měsíci gravidity. Směrem k blížícímu se konci těhotenství se pak její množství ustálí, dosahuje přibližně 600 – 800 ml. Pokud ale bude těhotná tzv. přenášet, plodové vody začne ubývat.

V počátcích gravidity je plodová voda tvořena pouze amniovým epitelem, pak do ní přechází i moč z plodu, to je okolo 12. týdne. Od přibližně 5. měsíce pak plod tuto vodu i polyká.

Plodová voda je naprosto ideálním prostředím pro nenarozené dítě, resp. pro vyvíjející se plod. Právě v ní probíhá jeho vývoj a růst, zároveň chrání i placentu před útlakem vyvíjejícího se plodu a umožňuje v neposlední řadě i pohyb uvnitř dělohy. Tvoří nezbytnou součást ochrany plodu před nárazy, zevními traumaty.

Zabezpečuje tedy pohyblivost a také významně polohu plodu, nesmíme zapomenout, že rovněž chrání i matku před pohyby plodu.

Svou významnou funkci zastává i při porodu, tzv. zvlhčuje porodní cesty, ale působí pozitivně i na děložní činnost. Jakmile nastane děložní kontrakce, pak právě plodová voda tvoří ochrannou funkci pro pupečník, aby nedošlo k jeho utlačování mezi rodící se plod a stěnu děložní.

Málo nebo moc?
Někdy se stane, že dojde ke zmnožení plodové vody nebo naopak ke snížení množství. Vždy je nutné se zaměřit na hledání příčiny, proč k tomu došlo – bohužel, je i určité procento případů, kdy se pravou příčinu nedokáže prokázat. Každopádně, jak zmnožení, tak i snížení plodové vody je signálem pro gynekologa, aby byla těhotná žena více sledována.

Fakt, zda se jedná o zmnožení či snížení amniální tekutiny určí lékař na podkladě ultrazvukového vyšetření.

Zvýšené množství plodové vody
Pokud je vody více, označujeme pak tento stav jako polyhydramnion (plodové tekutiny je více jak dva litry).

Příčin je více, ne vždy je v případě zmnožení objasněna. Může jít například o její zvýšenou tvorbu nebo naopak dochází v těle ke špatnému vstřebávání. Polyhydramnion se může vyskytovat i u plodů deformovaných nebo s nějakou závažnou, například srdeční vadou, neuromuskulárních poruchách, ale vyskytuje se i u matek s diabetem mellitem nebo i se zánětem ledvin, v případě inkompatibility krevních skupin apod.

Polyhydramnion se vyvíjí hlavně v posledních týdnech gravidity. Rozlišujeme také, zda se jedná o formu akutní či dlouhodobější – v případě té druhé se žena dokáže pomalu přizpůsobovat, naopak u akutní formy se rychle rozvíjí dechová nedostatečnost a s tím související srdeční dekompenzace.

Protože má plod hodně tekutiny okolo sebe, je samozřejmě velice pohyblivý, zato jeho ozvy jsou velmi špatně slyšet, pohyby plodu jsou pro těhotnou ženu také špatně registrovatelné. Vzhledem k velké pohyblivosti plodu se plod může před porodem dostat i do poloh jako je poloha koncem pánevním, příčná atd.

Řešením v případě akutního polyhydramnionu, kdy může dojít až k ohrožení života těhotné ženy, je dirupce vaku blan s pomalým odtokem plodové vody a tím vyvolání předčasného porodu. Naštěstí je číslo těchto případů menší, spíše dochází k vývoji dlouhodobějšímu, kdy se žena adaptuje. Přenášení těhotenství se ale nedoporučuje.

Snížené množství plodové vody

Tento stav označujeme jako oligohydramnion. V tomto případě má plod tekutiny velice málo, méně jak 1,5l, ale často pod hranicí 500ml.
Příčin je opět více, velkou roli hraje samotná děloha, kdy při jejím nedokonalém vyvinutí, tzv. hypoplastická děloha, může dojít v tomto důsledku k výraznému úbytku amniové tekutiny. Může se ale také opět jednat o nějaké vývojové vady plodu, například související s ledvinami nebo může dojít ke srůstům plodového obalu, zúžení v močových cestách, například močovodů či močové trubice atd.

Plodu se samozřejmě nedaří úplně nejlépe, vzhledem k malému množství vody je v nepřirozené poloze, velmi často pak tyto děti trpí vrozenými luxacemi kyčelních kloubů, vadami páteře atd.

Oligohydramnion se také projevuje až spíše ke konci těhotenství – těhotnou upozorní například velice bolestivě vnímané pohyby miminka. Při porodu může pak i žena tento akt vnímat jako silně bolestivý, právě kvůli nedostatku plodové vody.

Zdraví miminka je pro každou ženu v době těhotenství vždy na prvním místě. Nic se ale nemá přehánět. Někdy je vhodnější poradit se svým gynekologem, než dát na „rady“ kamarádek a známých. Každá z nás, stejně jako naše dítě je individualita, osobnost a žádná, resp. žádné není naprosto stejné. A to platí i při tématu týkajícího se plodové vody.

Kromě zmiňovaných abnormalit se v těhotenství může žena setkat také s předčasným odtokem vody plodové a rovněž s termínem dirupce vaku blan – o obou si povíme v pokračování tohoto článku.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist