Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
úprava styku, výživné
Dobrý den,
Chtěla bych Vás poprosit o radu, či názor. Jsem rozvedená a po rozvodu jsem plnila ustanovení soudem a umožňovala jsem co nejčastější styk s dětma a to i tím způsobem,že exmanžel u mě přespával se synem v pokoji a já s dcerou v obýváku. Předloni jsem otěhotněla a dítě není exmanžela. Nejprve se chtěl o nás postarat a tak jsme se spolu přihlásili na úřadě, ale po dvou týdnech jsme byli od sebe. Neklapalo to a došlo, řekla bych, k opětovnému psychickému týrání jak mě tak i dětí. Skákal před dětmi ze stromu, chtěl abychom mu ubližovali např. nožem, žehličkou, kladivem, sázel, byl hrubý a sprostý, dokázál za týden udělat dluh 200 000kč a háže to na mě a jiné nemilé věci. Před asi čtyřmi roky se pokusil o sebevraždu a léčil se v Opavě a protože se o něj rodina
odmítla starat, vzala jsem to na sebe já a to asi byla chyba. Také mě na ulici fyzicky napadla jeho sestra a řešila to i policie. Naposledy se setkal s dětma 5.4.2008. Od té doby se o ně nezajímal. Pouze psal na mobily dětí sprosté sms pro mě. Dceři, které tehdy bylo dvanáct, řekl, že není jeho dcera tak proč by se o ní měl starat a mě to poslal i v sms. Platil sice povinné výživné, ale neplnil nařízení soudu hradit většinu jejich potřeb. To zkrátka odmítl. Nikdy jsem mu ve styku s dětma nebránila, přestal se zajímat sám. Nyní požádal soud o úpravu styku s dětma, kdy ony s ním nechtějí být. Bydlí na ubytovně, ale v době styku by byli u jeho rodičů v jedna plus dva a chce, aby děti vyzvedávali jeho rodiče nebo sestra pokud nebude moci on. Také chci dodat, že jeho otec je alkoholik a proto se mi nelíbí, že by byli tam. Nikdy jsem dětem ve styku nebránila, naopak jsem chtěla, aby se vídali a domlouvala schůzky když se exmanžel nezajímal, Pokaždé to zavrhli a exmanžel za nimi přes rok
nepřijel. Akorát byl jednou, na pololetí, ve škole. Chtěla jsem se zeptat, zda má právo nutit děti ke styku a pokud ano, tak zda to musí být co dva týdny. Děti mají své sportovní aktivity, které provozují od malička a přesně určený styk s otcem by tyto aktivity samozřejmě značně omezil. Nebo zda mám šanci získat omezený styk, po té, čeho byli svědky, mám samozřejmě o ně strach. Dceři bylo třináct a synovi je devět let. Samozřejmě udělám vše pro to, aby to bylo pro všechny co nejjednodušší, ale nevím, zda to bude v mých silách. Už jsem toto jednou dělala, ale exmanžel vždy veškerou mou snahu zkazil právě vyhrožováním, sprostýma smskama a tím, že si něco udělá a děti se opět zatvrdili.
Mohou se děti rozhodnout sami?
Také se chci zeptat, zda mohu zažádat zároven o zvýšení výživného, když rozhodnutí soudu neplní. O zvýšení jsem nikdy nežádala, naposledy a poprvé bylo výživné určeno před rozvodem a dětem samozřejmě potřeby a nároky stoupli.
Moc děkuji za odpověď
S přáním hezkého dne Balcarová
1973beruska
Jak píše Radka, o zvýšení výživného můžete požádat kdykoli bez ohledu na to, zda otec podal nějaký jiný návrh ohledně dětí či nikoli. Pro rozhodnutí o výživném (jeho změně) je směrodatné to, zda a jak se od posledního rozhodování změnily poměry resp. skutečnosti pro stanovení výše výživného podstatné (potřeby dětí, výdělek povinného apod.).
Co se týká úpravy styku, pokud je již styk upraven, otec se může domáhat jeho uskutečňování, i když jde o úpravu starou. Pokud s upraveným rozsahem styku nesouhlasíte, musela byste si vy podat návrh na změnu styku s uvedením důvodů – jak jste je popsala zde.
Jestliže styk upraven není a otec si o jeho úpravu žádá, budete předvolána k soudu jako účastnice řízení a budete se moci k věci vyjádřit – tedy jaký rozsah styku je dle vašeho přiměřený a proč.
Co se týká dětí, jsou již dosti velké, zvláště dcera, aby si soud minimálně zjistil jejich stanovisko k tomu, jak často a dlouho se chtějí s otcem stýkat, popř. proč se s ním stýkat nechtějí. Jestliže se s otcem stýkat nechtějí a vy k jejich styku máte také vážné výhrady, mohl by soud sám popř. na váš návrh ustanovit ve věci znalce (z oboru psychologie), aby posoudil, do jaké míry jsou vztahy mezi dětmi a otcem narušeny a zda může styk s otcem děti nějak poškodit (po psychické stránce). Při rozhodování by pak měl k závěrům znalce i ke stanovisku dětí přihlížet.
o zvýšení samozřejmě můžete žádat, pokud se změnily poměry (za ty roku určitě).
děti nemohou bohužel rozhodovat o tom, zda k otci chtějí, nebo ne. musíte mu je dávat podle toho, jak určil soud. ale zkuste přes sociálku žádat o upravení styku.
radka