Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Povinnost k zaměstnavateliPovinnost k zaměstnavateli
Anonym
20.4.2009 v 13:12:33

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Jsem první měsíc na RD – do kdy musím zaměstavateli oznámit, jak dlouho chci být na RD.Děkuji za odpověď.
Lenka

Stránky: [1]
Anonym
20.4.2009 v 18:52:39

do tří let dítěte musí zaměstnat znovu, i když třeba na jiné místo (na stejné jen do konce MD). nástup na rd musíte včas oznánit, jinak se může stát, že končíte. po třetím roce záleží jen na zaměstnavateli, jestli vám dá neplacené volno nebo s vámi skončí.
radka

Horempádem
20.4.2009 v 16:28:00

Ahojky, tak já jsem oznamovala délku MD zaměstnavateli tím způsobem, že jsem to dala písemnou formou a to ještě před narozením dítěte, v době kdy jsem šla na rizikové. To že jsem to dala písemně mě zachránilo před několika nepříjemnými záležitostmi. Za prvé, když jsem byla těhotná, ve firmě se změnilo vedení a nový pan ředitel chtěl přinést i nový režim. Jakožto těhotná jsem mu připadala i málo výkoná, i když to tak nebylo. Chtěl mě vyhodit, přeřadit na jinou práci, obrat o peníze. Jenže měl smůlu. Trochu pozapomněl na písemnost, kterou mi podepsal:-) Tj. papír kde bylo napsáno, že mu oznamuji, že jsem v jiném stavu, kdy je plánován porod a jak dlouho budu na RD. Tudíž neudělal nic :-) Beztak jsem tři měsíce před porodem skončila na rizikáči. Co tak nějak vím, možná se to změnilo (ale určitě vám k tomu něco řekne i podniková účetní a nebo odborný pracovník na vašem místním Prac.úradu), vaše původní místo i s původními penězi vám může zaměstnavatel držet po dva roky. Jinak ty maminky, které jsou doma s dětmi třeba plné čtyři, o práci nepříjdou, ale mohou je zařadit na jiné místo a po nějaký čas kompenzují plat, pokud je na novém místě nižší. Samozřejmě hodně záleží na tom, jakou práci zastáváte a na přístupu vedení, zda jsou ochotní přistoupit i na jiné podmínky, než které jim nabízí zákon.
Každopádně jste to měla nahlásit co nejdříve, není nyní zaručeno, že se to obejde bez problémů. Co určitě doporučuji, dejte jim to písemně a nechte si to potvrdit, je to lepší a hlavně co je psáno je dáno. Ústní sliby se mohou velmi rychle rozplynout a zapomenout, jak už to bývá zvykem.
Hodně štěstí při řešení.

JarmuschkaJarmuschka
20.4.2009 v 15:37:51

No, u nás je zvykem, že to maminka „hlásí“, když se „hlásí“ o příspěvek zaměstnavatele na narozené miminko.
Prostě oznámí, že se jí narodilo mimi a požádá o ten příspěvek a zároveň oznámí, jak dlouho bude čerpat RD a kdy tedy předpokládá nástup do zaměstnání. Zaměstnavatel to pak zpětně potvrdí.
Nějakou lhůtu máme v našich směrnicích (ale výslovně je to vázáno na ten příspěvek – že po určité době už není nárok).

…obavy i radosti až do smrti.

Anonym
20.4.2009 v 13:31:52

Pokud vím, tak tento termín není nikde stanoven, spíše záleží na dobrých vztazích. Protože zaměstnavatel vám do konce mateřské dovolené musí držet konkrétní místo (potom vás musí už jen zaměstnat – zjednodušeně řečeno) je dobré mu to oznámit včas, kvůli zástupu apod. Pro délku rodičovské se nemusíte rozhodnout hned, ale můžete si ji prodlužovat (např. nejdříve zaměstnavateli nahlásit do 2 let věku a potom (včas) prodloužit do 3 let. Prodlužovat si ji ale po měsíci považuji za nevhodné. V konkrétním případě jste podle mě měla nástup na rodičovskou dovolenou nahlásit ještě před skončením mateřské.
Lubik

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist