Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Výpověď ze zaměstnání - těhotná - překážkyVýpověď ze zaměstnání - těhotná - překážky
Anonym
19.3.2009 v 9:05:41

Dobrý den, zaměstnavatel mi dal výpověď z organizačních důvodů a nabídl dohodu s odstupným. Vzhledem k tomu, že jsem těhotná, na dohodu jsem nepřistoupila. Zaměstnavatel mi řekl, že v tom případě mi dává překážky na straně zaměstnavatele s okamžitou platností. Má na toto právo i pokud nesouhlasím? Chtěla bych zůstat v pracovním až do MD. Je zaměstnavatel povinen platit mi překážky až do začátku čerpání mateřské dovolené? Děkuji za odpověď.
Veronika

Stránky: [1]
Horempádem
19.3.2009 v 20:57:50

Ahojky, něco podobného jsem řešila i já, když jsem otěhotněla. Ovšem s malinko menším rozdílem. V době kdy jsem se dozvěděla , že jsem těhotná, tak jsem úplnou náhodou v jedné z knížek , které radí těhotným narazila na zajímavou věc, kterou jsem pak sama použila a věř mi, že mi pomohla.
Psalo se tam, že doporučují maminám co nejdříve sepsat písemné oznámení zaměstnavateli o tom, že jste těhotná, mělo tam být uvedeno i přibližné datum porodu popř. prostě nástupu na MD, dodatečně i třeba předběžně uvést, jak dlouho na MD zůstanete. Já to tak udělala. Sice na mě říďa koukal jak z jara, že se s tím ještě nesetkal, ale podepsal mi to. Jednen originál jsem měla já, druhý on.
Po čertech se mi to vyplatilo. Změnilo se tehdy vedení a noví mudrcové chtěli trošku reorganizovat. Tehdy za mnou přišli a zdělili mi, že by byli rádi, kdybych odešla, protože zřejmě mé pracovní nasazení následkem těhotensví poleví a to by prý nebylo dobré a nebo, že mě do doby než půjdu na MD přeřadí na jinou hůře placenou práci. To byli ale chytráci že? :-) Předesílám, že jsem pracovala jako THP.Nic namáhavého :-)
Mé štěstí bylo, že jsem měla podepsaný papír o tom, že vědí, že jsem těhotná a bylo vyhráno. Tehdy jsem pro jistotu zavolala na ÚP na právní oddělení a sdělila jim tuto skutečnost. Potvrdili mi, že jejich úmysl je jasně protiprávní a díky tomu papíru (za který mě pochválili) o tom vůbec není sporu. Tehdy mi také nabídl, že pokud by byl nějaký problém, tak tam půjdou na kontrolu a provedou šetření.
Takto vybavená jsem tehdy šla za říďou a všechno tohle na něj vybalila. Nebudu lhát, když řeknu, že koukal jak když mu naďoube a chca nechca sklopil uši a bylo. Žádný vyhazov, žádné přeřazování.
Ovšem byla tu věc druhá. Měl stejně vykuleného zástupce, jak byl on sám. Když už mě tedy nemohli vyšťouchat, tak se mi to snažili znepříjemnit. Jednou mi dal na stůl po ukončení prac.doby (naokraj ten den jsem odcházela z práce okolo 17 hod). V té době jsem už byla víc jak v půlce těhotenství, takže prac doba víc než dlouhá. Nicméně věděl, že druhý den jdu po měsíci do poradny a příjdu ráno trochu později. Na tom rohu byla práce, která měla být hotová do osmi ráno druhý den. Protože jsem přišla v půl deváté, tak to jaksi dobře nešlo. Tehdy na mě vybalil snížení osobního ohodnocení. Můj plat se totiž smluvně skládal z pevné složky a osobního ohodnocení. Jak se říká, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Když na mě takhle schválně párkrát narafičil habaďůru, tak jsem ho odeslala do patřičných mezí a šla na rizikové. Plat jsem sice měla i tak vysoký i po tom jeho umělém snížení, ale šla jsem prostě z principu, víte jak „nejhorší je srážka s blbcem“. A dobře jsem udělala, krásně jsem si užila zbytek těhotenství. Práce mi zůstala. Pak jsem na jeho žádost o pomoc, když byla dcerka větší, opět nastoupila a vychutnala si ho po druhé. Zústala jsem tři měsíce a pak mu udělala pááá.
Přeji hodně štěstí , ať se to vyřeší a zmiňované lejstro je k nezaplacení, tak na to myslete…

Anonym
19.3.2009 v 18:16:59

Zákoník práce:
§ 208
Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, poskytne mu zaměstnavatel náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby (§ 86 a 87).

Pokud nemá zájem abys tam pracovala, pak Ti podle tohoto paragrafu může překážku v práci dát a bude Ti platit 100 % průměrné mzdy.

Takže máš díky tomu šanci, klidně prožít celé těhotenství doma nebo si můžeš najít brigádu a budeš mít platy dva.

V případě, že bys měla zdravotní problémy, není si potřeba brát nemocenskou. Tím na tom jen vyděláš, protože následně Ti bude ze 100 % průměrného platu platit i peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud si to zaměstnavatel nerozmyslí a nedá Ti zpět práci (výpověď Ti dát nemůže), pak Ti bude platit průměrný plat až do nástupu na mateřskou, peněžitou pomoc v mateřství (bude Ti proplácet i dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou, tak si o ni ji nezapomeň požádat a celou ji vyčerpat, jinak by se Ti krátila).

Pravděpodobně Ti dá výpověď z reorganizačních důvodů až „po nástupu do práce“, tedy když bude mít dítě tři roky a Ty už nebudeš v ochranné době.

Pak Ti normálně poběží výpovědní doba a budeš mít nárok na odstupné (stejně jako bys to měla nyní).

Pokud bys však znova otěhotněla (do tří let dítěte), pak Ti bude platit třeba do nekonečna. Pokud bys otěhotněla až v době, kdy bys měla výpověď v ruce, pak by se výpověď opět přerušila a znova by platil až do porodu…
E

Anonym
19.3.2009 v 11:42:06

Tohle říká zákoník práce, tak s v tom zkus zorientovat.
Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem
§ 53
(1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
b) při výkonu vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto cvičení, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto cvičení,
c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
e) v době, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

§ 54
Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
b) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; byla-li dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),
c) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)], pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Díl 4

Qinty

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist