Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » Jaký strom vysadit?Jaký strom vysadit?
LussyLussy
15.3.2009 v 8:53:57

Holky,prosím o radu. Máme dlouhatánskou úzkou zahradu,jejíž druhou polovinu lemuje lipová alej. Na první půlce nic není,jen bývalý majitel vysadil vedle sebe 2 smrky a mezi ně šoupnul ještě túji(asi na 5 metrovém prostoru).My teď chceme dělat nový plot a tyhle stromy nám vadí,jsou moc blízko u sebe a zasahují do plotu. Proto jsme Obecní úřad požádali o povolení ke kácení.To jsme dostali,ale je tam napsáno,že jako náhradu musíme vysadit 5 nových listnáčů a min. 2 roky se o ně starat. No a my teď řešíme co tam dát. Ten prostor je asi 60 metrů dlouhý a 2,5 široký a navazují na něj ty lípy (asi 150 let staré).Z jedné strany je silnice a z druhé náš úzký pozemek.Kdybych vysadila zase lípy,tak teď by to nevadilo,ale za pár let by nás někdo proklínal,protože by byli moc hustě u sebe a stínili by celý pozemek (stejně jako stíní ty staré lípy zadní část pozemku).Tak jsem přemýšlela,a napadly mě třeba jeřabiny,prostě nějaký listnáč,který naroste tak 5-6 metrů.Máte nějkaý tip? Díky.

Stránky: [1] 2
Gyw
1.7.2009 v 18:24:17

Já bych měla pár návrhů:Prunus cerasifera „Nigra“,Prunus serrulata „Amanogawa“,Populus nigra „Italica“,Fagus sylvatica“Fastigiata“,Carpinus betulus „Fastigiata“
a kdybych věděla kde bydlíš tak vím i prímový školky kde to vzít a poradila bych ti i jak to získat levněji.

Anonym
22.3.2009 v 21:57:43

Takže níže je malý výběr z tisíce odkazů na rady ohledně stromů do zahrady. Sice většinou radí nevysazovat stromy z lesa, nebo odněkud z meze, ale odolné druhy to většinou přečkají bez úhony, jen to chce zvolit správné období… samozřejmě to pak je ta nejlevnější varianta. Bříza je dobrá, ale někdo je na ni alergický :-).

http://www.garten.cz/enc/cz/stromy-listnate-S/

http://www.ceskykutil.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/-postav-d%C5%AFm,-zasa%C4%8F-strom

http://www.rostlinamesice.cz/tiskz.asp?id=30

http://utulne.centrum.cz/zahrada-a-kvetiny/2008/9/20/clanky/zahrada-bez-stromu-delejte-s-tim-neco/

http://www.dumabyt.cz/rubriky/zahrada/pece-o-zahradu/strom-na-cely-zivot_20778.html

http://www.svetremesel.cz/clanky/Nenarocne_dreviny_v_zahrade_I_cast_Bezne_dreviny.html

Acer campestre – javor babyka
Tento javor sice nemá jemnost a půvab populárních asijských javorů, vyznačuje se však jinými přednostmi, jež jsou pro majitele zahrad velmi důležité. Javor babyka dokáže v optimálních podmínkách dorůst do velikosti kolem 10 – 12 m. Obvykle bývá mnohem nižší. Jedná se o náš domácí druh, který najdeme i v přírodě, místy se vyskytuje dokonce velmi běžně. Mezi jeho nejcennější vlastnosti patří obrovská vitalita. Ta mu dovoluje růst a žít ve velmi rozdílných podmínkách. Miluje slunce, snese horko, ale dobře prosperuje i ve stínu. Výborně snáší řez a dá se použít do živých plotů. Pokud se pěstuje na slunci, s nastupujícím podzimem se barví do zářivě žlutých odstínů.

Sorbus thuringiaca ‘Fastigiata‘ – jeřáb
Při plánování zahrad se na ně trochu zapomíná. I když se jedná o krásné stromy, ne vždy na ně přijde řada. A přitom některé z nich patří k opravdovým klenotům mezi stromy. Třeba zrovna Sorbus thuringiaca ‘Fastigiata‘ . Slovo fastigiata znamená latinsky sloupovitý tvar, což je v tomto případě trochu zavádějící. Pravda, na počátku života bývá koruna poměrně úzká, později se však změní do soudkovitého tvaru. Listy této odrůdy jsou poměrně velké a mohou mít až 15 cm. V květnu až v červnu rozkvétá četnými bílým květy, ze kterých začínají v srpnu dozrávat první červené plody. Tento noblesní strom může být krásnou ozdobou zahrady, nesvědčí mu však větrné stanoviště.

hreb8-)

LussyLussy
18.3.2009 v 15:15:26

Piškotko,
a to jsem ještě na netu vypátrala,že se dá koupit podhoubí s konkrétní houbou. Tak asi koupíme břízy a podhoubí kozáků a to bude nádhera:-).

Piškotka
18.3.2009 v 15:06:33

Nehledě na to, že jsou děsně romantické:o)

Ájík
18.3.2009 v 14:42:24

Ořešák bych určitě nedávala, má dost velké kořeny a narůstá dost velkých rozměrů … určitě něco menšího.
Možná ty břízky nejsou špatný nápad.

LussyLussy
18.3.2009 v 14:09:36

hreb8-ořešák nechci,naroste pomalu jak ta lípa a pak právě co s tím listím,a když jich máme vsázet 5,tak to bysme se zbláznili.Navíc by na ořechy chodila celá vesnice :-)

Piškotko,
taky mě pak napadly břízy,rostou docela rychle,je to takový plevel mezi stromy,tak kdyby se jednou kácely,tak bysme si my(nebo naše děti) nemuseli vyslechnout přednášku jako teď,že smrků je hrozná škoda.Ještě mě napadla líska,ale to by asi neprošlo to je spíš keř,ale to by bylo stejné jako s ořechy. v zahradních centrech jsem se už ptala,ale tam mi vnucují kanadské javory za 4 000 jeden apod. Ona i ta „blbá“ jeřabina,teda jeřáb,stojí 1500. TAk uvidím,ale břízy to jistí,uvidíme podle peněz:-))

Piškotka
18.3.2009 v 12:14:44

Jeřabiny jsou hezké. Co břízky? Asi moc velké,že? Jinak teda za sebe: já lípy miluju, jejich vůni, jsou to i krásné stromy, ale při výšce a objemu, do kterého narostou, se ti ani nedivím, že od toho chcete upustit:o)

Chtělo by to se poradit asi s odborníkem.

Anonym
18.3.2009 v 10:15:11

Jeřabiny jsou dobrý a hezký. Jen jim prospívá více volného prostoru kolem sebe, Dají se dát třeba po dvojicích k sobě – to je nejhezčí. A zužitkovat plody je také možné. Rostou ale docela pomalu a rodí tak jednou za dva roky. Občas je napadnou škůdci. Většinou, když jsou vysazeny u lesa.

Pak mne napadá ořešák, ten ale roste ještě pomaleji, ale zase jeho světlezelené listy vše projasní. Jen je s listy dost problém na podzim, pomalu tlejí a špatně se kompostují. Ovšem ořechy jsou jako bonus! A ořešák je strašně životaschopný a dá se kdykoliv ořezat…
hreb8-)

LussyLussy
16.3.2009 v 21:35:36

Quinty-už jsem to zkoušela,nabízejí mi tak drahé stromy,že když jich koupíme 5,tak nás vyjdou dráž než celý plot :-(.
Jessenko,je to vedlejší silnička,kde denně projede tak 10 aut,ale jelikož nám mizí ovoce i ze zahrady,tak už vidím,jak by se urodilo a měli bychom za plotem návštěvu:-)

Jessenka
16.3.2009 v 14:58:46

A co takhle nějaké ovocné stromy? Aspoň by z nich byl nějaký užitek. I když jestli je blízko silnice, kde jezdí hodně aut, tak bych si to asi rozmyslela.

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist