Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Výživné
Dobrý den, ocitla jsem se v problému a potřebovala bych poradit. Jsem v devátém měsíci a můj přítel s ke mě otočil zády (prý se necití jako otec – zatím a s mým bytem má problém, že si tam asi nezvykne) Samozřejmě došlo na peníze a ted dělá „mrtvého brouka“ potřebuji radu, jak se v tomto případě mám zachovat a jaká je vyživovací povinnosti přítele. Od kdy by měl platit na malou, jestli se vyživovací povinnost týká i mě. Mockrát děkuji za odpověd
Martina
Jen taková maličkost, žaloba na určení otcovství je ze zákona (automaticky) spojená se svěřením do péče a výživným (nemusí se zvlášť žalovat).
Lubik
Lubik – :-(((
Martino,
nyní záleží na tom, zda máte nebo nemáte na matrice vyřízené „prohlášení o otcovství“.
Pokud ano, pak jej při porodu předložíš jako doklad o otci dítěte (a dítě ponese příjmení, na kterém jste se dohodli) a následně – pokud se mezi vámi to neupraví, požádáš soud o svěření dítěte do péče a o stanovení výživného na dítě a také na sebe, jako na neprovdanou matku (náklady spojené s těhotenstvím, porodem, na výbavičku a výživné do 2 let dítěte).
Pokud „prohlášení o otcovství“ nemáte vyřízeno, pak bude mít dítě automaticky Tvé příjmení, po porodu Ti nezbyde než podat žalobu na určení otcovství a poté až bude otec soudně potvrzen, opět – požádat o svěření dítěte do péče a stanovení výživného na něj a také na sebe.
Ale Lubik má svým způsobem pravdu – dokud nebude de otec určen (soudem nebo dobrovolně) pak žádnou povinnost nemá.
Zákon č. 94/1963 Sb. v platném znění:
Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce
§ 95
(1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
(2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
(3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.
Váš přítel k vám ani k vašemu dítěti žádnou vyživivací povinnost nemá, pokud nebude otcem dítěte.
Lubik

Martí to jsou ty chlapy…
vyživovací povinnost má na děcko hned od narození tak jestli ti pak nebude přispívat a nechtěl by se vrátit k vám třeba po porodu… tak ať ti hned přispívá alimenty navrhla bych zatim 1500 dle výplaty jeho a ihned k soudu, a´t je to i soudně, páč to chtěj hlavně na sociálce a má výživné i na tebe myslim že do dvou let by měl snad stejnou částku platit i na tebe. Běž na sociálku, ať ot s tebou sepíšou, a´t jsi co nejdříve vedena jako samoživitelka. Držim palečky, ať ti vše dopadne dobře. Pavla