Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Děti a peníze
Čauky,chtěla jsem vás požádat o radu.Začali jsme klukům dávat kapesné a zatímco ten mladší Ája (6) penízky neutratí hned,ale koupí si pak nějakou hračku,nebo dnes přinesl za školy magnetku koupenou jako příspěvek nadaci(což mě potěšilo),tak starší Dáda(8) peníze utratí nebo ztratí.Za první si koupil pití z automatu,i když jsem mu řekla ať to nedělá,je to studené a zbytečné-má svoje z domova,zbytek prý ztratil,tak dneska přišel s tím,že si koupil sušku a zbytek půjčil kamarádovi.Vysvětluju mu hodnotu peněz,mrzí mě že neudrží peníze ani jeden den v peněžence a ještě je ztrácí.Ptala jsem se ho i jestli mu je někdo nebere,nevím co víc dělat.Jak to řešíte vy?
ještě jsem chtěla napsat,že stejně jim třeba po cestě ze školy koupím rohlík,protože mají “strašný hlad“,takhle si ho můžou koupit sami a myslím,že ten hlad nebude tak velký a počkají si domů.Nakonec ještě ušetřím:-)))
My jim dáváme 20,- kč týdně,je pravda že teď dostali teprve podruhé,ale co zas udělal dneska,půjčil si ve škole 25,- kč a koupil si tu magnetku co přinesl Ája! Řekla jsem,že mu je dám,aby je mohl vrátit té kamarádce,ale on mi je zas vrátí z kapesného,takže v pondělí nedostane nic a příští jen 15,- kč.Taky jsem je dnes vzala do hračkářství,aby se podívali co si budou moci koupit,když si budou šetřit.Jsem zvědavá,jaký to bude mít efekt:-))) Co se týká té částky,taky jsem uvažovala o nižší,ale když se podíváte na ceny,tak co si za to koupí?
Činčo, ono je opravdu každé dítko jiné. U nás zatím dostávají penízky jen ti dva starší – zhruba od 7 let (1.třída). Nejdřív to bylo tak 10,- na měsíc, teď už se jim nastřádá třeba 50,- za měsíc… s tím, že když doma opravdu pomohou s něčím větším nebo třeba déle pomáhají s menšími brášky, ještě jim trochu přidám.
Oba si šetří penízky hlavně na dárky – vánoce, narozeniny, ale občas si můžou koupit i něco, po čem jejich srdce touží – v tom případě se snažím s nimi probrat, jestli to, co si chtějí koupit, je pro ně opravdu TAK nezbytné. Ale znáš to – často z našeho pohledu úplná zbytečnost může být pro děti zásadní – ať už jde o nějaké lepší tričko nebo Colu z automatu.
U nás je také mladší spořivější, hodně dobře se rozmýšlí, za co utratí, ať už pro sebe nebo pro ostatní :))) – Dominik zase korunu moc neudrží, ale je velkorysejší i co se týká dárků… nezapomenu, jak ve druhé třídě vzal z pokladničky těžce naspořených 80,- Kč a všechny utratil za sladkosti na Velikonoce – pro celou rodinu. Zářily mu očka – no vyčítej mu v tu chvíli, že to bylo zbytečné 🙂
Neboj se, z toho, co píšeš, nedáváte kapesné dlouho, Dáda si zvykne. Děti často, když dostanou víc peněz najednou, neví, co by si honem koupily – ale když bude vědět, že si peníze utratí a víc nedostane, naučí se šetřit.Ttrvej na určité částce týdně nebo měsíčně a nepřekračuj ji – naučí se hospodařit, ale chce to trpělivost 🙂
Já jsem klukům začala dávat “kapesné“ taky v šesti letech. Dávala jsem jim každou neděli desetikorunu, ale jen v tom případě, když neměli okousané nehty….. zabralo to, přestali si je oba okusovat. Oba si penízky šetřili a pak za to kupovali dárky nebo jsem jim občas něco přidala za odměnu a oni si koupili něco pořádného. Starší si neutratil vůbec nic, nekoupil si ani zmrzku…. býval to škudlílek…. dnes neudrží korunu (18let).
Mladší si penízky schovával ke mě, protože ho to svádělo utrácet, když měl prašulky u sebe. Pak se chodil radit, když si chtěl něco koupit.
Činčo, možná je to příliš brzy, aby děti samy hospodařily s penězi. U nás to třeba musím řešit kvůli dojezdům do školy autobusem, syn je ve druhé třídě, každé ráno platí 3,- Kč za cestu do školy. Dávám mu 5,- a on ví, že ty zbylé dvě koruny dá do peněženky a když má dost, může si sám zaplatit autobus, nebo jednou za čas pití z automatu ve škole. Jinak kapesné ještě neřeším.
Mimkys, já začala dostávat kapesné v první třídě.
Začínala jsem na pětikačce na měsíc.
Dostala jsem i deníček, první “peněžní deník“.
Zvyk zapisovat si výdaje a příjmy mi vydržel dlouho (ještě i v manželství, ale teď už si to teda nepíšu).
Činčo, ono je to prostě tak, že je každé dítko jiné.
Jedno se o peníze zodpovědně stará, druhé kačku neudrží.
Dáváš kapesné jednou za měsíc? Nebo třeba jednou týdně?
Třeba by pomohlo dávat častěji v menších sumách…
Ty brďo v 6 letech už dávat kapesné? Mám stejně starou dcerku a nevim, jestli bych jí dávala kapesné, ale je to třeba dobré, že se jak píšeš, naučí hodnotu peněz. A ty je jim dáváš něco každý den, či týden? Třeba jim je dávat jinak než jsou zvyklý, obráceně myslim…