Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Odpočet na dítě
Dobrý večer,
Jsem rozvedená a žiji s přítelem ve společné domácnosti,mám dceru s prvního manželství a spolu máme syna.Na dceru neuplatňuji odpočet,jelikož jsem na mateřské dovolené.Může přítel uplatňovat odpočet i na mou dceru,i když ji nemá osvojenou.V sobotním Právu bylo napsáno že může,ale v práci mu řekli,že nemůže.
Majulko, ten paragraf ale musíte dočíst celý a hlavně se kouknout, kdo to je vyživované dítě:-)
Jednoznačně je v zákoně napsáno, že vyživované dítě je vlastní, druhého z manželů…..takže NELZE zvýhodnění na dítě přítelkyně uplatnit!!!!!
Radka

Tak teda nevím, ale pochopila jsem, že přítel nemá na ten odpočet nárok ( jak jsem uvedla, účetní mi sdělila, že to j´de naprosto bez problémů). Tak tomu teda nerozumím. Proč to teda u nás šlo? Účetní tvdrila, že stačí, že když spolu žijeme ve společné domácnosti. Nejspíš jde asi o výklad?

Tak přesně tu část zákona (Majulka 21.3.2008) mi citovala paní účetní – za vyživované dítě poplatníka se považuje …dítě druhého z manželů – čímž mi bylo jasné, že na přítele se to nevztahuje. I když jsem doložila, že můj bývalý manžel odpočet neuplatňuje. Prý kvůli tomu telefonovala na Finanční úřad, jenže tam vám taky pokaždé poradí něco jiného…
Tak já si teď nejsem jistá, ale taky mám syna z 1. manželství a současný manžel na něj má daňovou úlevu…ale už si tedy nepamatuju, jestli ji měl už i před naší svatbou nebo až po ní… Ale řekla bych, že už před ní…, jen potřeboval v práci doložit čestné prohlášení mého bývalého manžela, že si on daňovou úlevu neuplatňuje.

V zákoně o daních z příjmů se mj. píše: § 35c)
odst. 1)“Poplatník má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti,108) (dále jen „daňové zvýhodnění“)“
(Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.- Občanský zákoník § 115)
Podle toho to vypadá, že by měl nárok na zvýhodnění každý jeden, kdo s dítětem žije a vyživuje ho. Ale na druhou stranu se v tom samém paragrafu odst. 6 píše toto:
„Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit“, tak taky nevím co si z toho vybrat a to jsem mzdová účetní. My jsme v práci daňové zvýhodnění uplatňovali také jen když byl zaměstnanec manžel nebo manželka jednoho z rodičů dítěte. Přítel nás o to ani nikdy nežádal. Tak nevím, ale ještě se na to podívám a když tak dám vědět.

Mě bylo řečeno něco jiného – pokud nejsme manželé, nemůže si můj muž uplatnit odpočet na mé děti, jen pokud by je vyženil. I když bydlíme ve společné domácnosti. Tak se v tom čert vyznej.
jj mám stejnou zkušenost jako Ivča, obě mé děti si přítel normálně přiznává, stačí, že s ním žijí ve společné domácnosti
Lenka

Tak já mám příklad z praxe – mám dceru, která není vlastní mého přítele( nejsme manželé). Pak syna, který jeho je. A protože jsem na MD, tak si syna na daně nechal napsat přítel a i na dceru. Když jsem se na to ptala v práci, tak mi bylo řečeno že to vůbec nevadí, normálně to jde, i když není jeho a i když nejsme manželé. Stačí prý, že žijeme my dva spolu, jako manželé, jen bez papíru.tak si jí na sebe nechal taky napsat.
Ten článek jsem v Právu také četl a domnívám se, že se autor spletl. Odpočet mohu uplatňovat jen na své (podle mne) děti, které se mnou žijí ve společné domácnosti.
Lubik