Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Prodloužení rodičov.dovolené
Ahoj všem,v červnu mi končí rodičov.dovča a měla bych nastoupit do práce-dojížím 30 km,kde mi sice drží místo,ale myslím,že se mnou nepočítají…malá bude mít 3 roky v červnu,ale do školky mi jí vemou až od září,manžel momentálně mimo ČR a babička je daleko,tudíž přemýšlím,že si prodloužím rodič.dovolenou a budu se snažit najít si práci v místě bydliště..Asi napíšu žádost,poradíte co bych tam měla konkrétně napsat nebo stačí jen krátké znění,že chci prodloužit rodič.dovču..A ještě malý dotaz,kolik mi bude činit rodičák v případě prodloužení,někdo mi říká 7600,jiný 3800…Díky za vaše příspěvky 🙂
Ema
Ema

Emo, zaměstnavateli napiš žádost o prodloužení RD.
Např. takto:
Žádost o prodloužení rodičovské dovolené.
Z důvodu péče o dceru, nar. X.X.XXXX žádám o udělení neplaceného volna v období od X.X.XXXX – X.X.XXXX.
( od dcera se narodila např. 1.6. – takže ty napíšeš od 2.6.)
Datum + podpis.
Zaměstnavatel ti nemusí vyhovět, pak podáš výpověď. Nejprve si podej tu žádost!Žádost si nech zaměstnavatelem podepsat, nebo od něj vyžaduj nějaký papír, že souhlasí.
RD bude od dovršení tří let tvé dcery činit 3800,-Kč.
Do školky může chodit buď na 4 hod./denně, nebo na 5 dní v měsíci. Pak o rodič. příspěvek nepřijdeš.
S podporou to zatím nemá nic společného, to až by jsi dala dítě do školky na celý den a ukončila RD.
Na http://www.rodinnedavky.cz k tomu uvadějí:
Podmínky pro rodičovský příspěvek s novou právní úpravou se mění, tzn. rodičovský příspěvek náleží, pokud:
– dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci;
– dítě starší 3 let navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů;
– dítě navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně; a dítě školního věku, které navštěvuje základní školu speciální, v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně;
– dítě zdravotně postiženého rodiče navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.
Takže i když budeš vedená na ÚP a dítě bude ve školce 4 hodiny (nebo 5 dnů v měsíci) tak o RP nepříjdeš.
Jediné co mne napadlo – Ty sis v lednu v rámci podávání nové žádosti o rodičovský příspěvek neurčovala i délku 3 – 4 roky? Pokud ano pak jednou provedená volba už nejde měnit.
Pokud budu vedena na Úřadě práce a malá bude chodit od září do školky,tak budu pobírat podporu i rodičovský příspěvek-pokud tedy zachovám,že by malá chodila jen na 4 hodiny denně????Nebo už jen budu závislá na podpoře…To mě ještě napadlo…tak díky za vaše odpovědi Ema
Ema
Pokud budu vedena na Úřadě práce a malá bude chodit od září do školky,tak budu pobírat podporu i rodičovský příspěvek-pokud tedy zachovám,že by malá chodila jen na 4 hodiny denně????Nebo už jen budu závislá na podpoře…To mě ještě napadlo…tak díky za vaše odpovědi Ema
Ema
Pokud zaměstnavatel nebude se 4. rokem souhlasit, pak nezbyde, než podat výpověď a 4. rok být evidovaná na úřadu práce. Výše rodičovského příspěvku je 3.800 kč.
Ahoj Emo, nejsem odborník, ale myslím, že pokud budeš doma 4. rok, budeš dostávat 3800.
Jestli jsem pochopila, tak se do práce, kde Ti hlídají místo, vracet necheš. Tak to je na napsání výpovědi, ne? Nebo žádost o prodloužení, na 4roky, pokud bude zaměstnavatel souhlasit (já bych každopádně nejdřív zkusila to prodloužení, nemluvila bych o tom, že se tam vrátit nechci).
No a možná se zajít zeptat na sociálku. Myslím, že na Tebe se vztahovala varianta 7600 do 3 let dítěte a 3800 4.rok, že sis vybrat nemohla, pak by bylo jedno, jestli doma budeš 3 nebo 4 roky.