Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Nemanželské dítě?
Dobrý den,
mám docela závažný problém se kterým si nevím rady.Před 2 lety jsem měl vztah ze kterého (aniž bych to věděl)se narodil malý kluk.Tehdejší přítelkyně brala antikoncepci aspoň tedy co já vím a když jsme se rozešli tak jsem neměl tušení že je těhotná.Nyní mám novou přítelkyni se kterou čekám taky dítě.Jsem z toho dcela špatný a nevím kudy kam.Dověděl jsem se to úplně náhodou a po debatě s bývalou jsem byl ubezpečen že je to moje ale že si nebude nárokovat žádné výživné pokud já si nebudu dělat nárok na dítě.V rodném listě je prý otec neznámý.Ale co když se ozve třeba za deset let a já to budu muset platit zpětně.Je nějaké řešení nebo existuje nějaká promlčecí doba.Prosím poraďte. děkuji Martin
Martin
no myslela jsem to tak,že otec se,,zřekne“ dítěte se souhlasem jeho matky..tím pádem nemusí platit alimenty,ale taky nemá nárok dítě vídat..atd
Kamarádka se pořád dokola soudí s ex ..jednou o alimenty a pak zase o to aby dcerku mohl vídat..přitom jinak nejeví žádný zájem a platí pozdě ..tak 1x za půlroku..ona pořád běhá na sociálku aby nahlásila že platí a pak zase že neplatí,aby jí dali sociální…je to na hlavu a tohle by jí podle jejích slov ulehčilo život i za cenu že přijde o alimenty…její ex to vše dělá jen pro zábavu a by jí udělal peklo……

Hm tak to asi bylo vydědění, máš pravdu. Ještě že se nedá dítěte zříci, to by bylo rodičů co by se takto zbavili odpovědnosti co? Hlavně takových tich tatínků, ale i maminek co se jim do placení výživného moc nechce.
To co popisuje Majulka (zřeknutí se dítěte, které bylo odsouzeno pro trestnou činnost) také není zřeknutí se dítěte, ale možnost dítě vydědit – rodičovská práva a povinnosti ale trvají i k takovémuto dítěti. Rodič přestává být po právní stránce rodičem v podstatě jen pokud je dítě osvojeno někým jiným.
Promlčecí doba pro určení otcovství není dána, takže matka si skutečně může vzpomenout a za deset let podat žalobu o určení otcovství – koneckonců žalobu můžete podat i vy nebo i dítě. Pokud by k tomu došlo, stanovuje se výživné až od okamžiku, kdy rozsudek o otcovství nabude právní moci, jelikož se jedná o rozhodnutí konstitutivní (práva a povinnosti se jím zakládají) a po právní stránce se stáváte otcem až když rozsudek o tom nabude právní moci. Předtím není důvod výživné platit.
Zřeknout se dítěte jak psala Karamela nelze, asi tím myslela předchozí souhlas rodiče s osvojením dítěte – tj. případy, kdy se nevyžaduje v řízení o osvojení souhlas rodiče dítěte s jeho osvojením vzhledem k tomu, že rodič dal předchozí souhlas k osvojení ve smyslu zákona o rodině.

Já si myslím, že dítěte se jen tak zříci nezlze. Je to v nějakém zákoně popsané a jsou tam nějaké podmínky, kdy to lze. Jako např.že dítě bude alespoň na půl roku pravomocně odsouzeno bezpodmínečně. Ale to asi tento příklad nebude. Kdyby bylo tak lehké se zříci dítěte, to by takových tatínků bylo, aby nemuseli platit výživné.
Rozhodně co popisuje Martin není vůbec nic, co bych brala na lehkou váhu. Ani bych se tak nezajímala o to, jak to bude s výživným, jako jak to bude se stykem se synem. Asi by mi bylo líto, vědět že mám někde syna a vůbec ho nevidím. Strašně rychle vyroste a aby Martin potom toho nelitoval, že neprožíval spolu s ním jeho dětství. Ale možná si to víc uvědomí až bude mít to malé se svou současnou přítelkyní, o co vlastně přichází.
jde….a morseovou abecedou…:)
karamelo, jde to udělat SMSkou?
Lubik
lubik zase samá ironie
jana
No dá se podepsat zřeknutí se dítěte…ale zase je to Váš syn,aby Vás to v budoucnu nemrzelo…
K určení otcovství není žádná „promlčecí“ doba, ale výživné můžete platit zpětně jen za 3 roky. Jak myslíte to, že se vám narodil malý kluk? To, že měl méně jak 3 kila?
Lubik