Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Darování bytu
Dobrý den, mám takový dotaz.
Manželovi mé tety darovala jeho matka byt.Jak to bude po její smrti? Tetin manžel má ještě 2 bratry, a někde jsem slyšela, že i darovaný majetek jde do dědického řízení. Je to pravda? Dekuji
Je to jak psal(a) K. – dar, který byl za života zůstavitele darován některému z budoucích dědiců (a nejde o obvyklé darování) se do dědictví nezahrnuje, ale jeho hodnota se dědici započítá na jeho podíl. Samozřejmě za předpokladu, že se o tom v dědickém řízení notář dozví.
Občanský zákoník:
§ 484
Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn.
Brmbulko, jsi klikařka. Já snad taky:-))) I když je pravda, že já bráchovi nabízím prachy, i když můj táta mi chce taky svou polovinu domu darovat. Já mám ráda čistý stůl. A není to tak, že mám prachy na rozdávání. Já je mám spíš zapotřebí:-)))
zuzee, je i další možnost, pokud teda už nedošlo k převodu z titulu darovací smlouvy. Udělejte odhad na byt. Teta potom prodá Tvému manželovi byt – jenom papírově. Smlouvu si nechte notářsky ověřit. Notář může i smlouvu připravit. Poté musí teta zaplatit daň, která se počítá z odhadní ceny bytu. Takže Vaše náklady – vyhotovení smlouvy, odhad bytu, daň, poplatky na katastru aj. Byt tedy úředně nebude darován, ale prodán.
Ale kdo ví, třeba až na to přijde, bratry ani nenapadne napadnout darovací smlouvu. Hodně štěstí.
rolnicko, máš pravdu oni se ti bratři opravdu nemají v lásce. Je to tam u nich trochu složitější, tak mám prostě strach aby tam opravdu teta nevrážela prachy a pak… V nějakým
jeste ze ja mam rozumneho bratra:)
Brmbulko, bohužel ne každý má sourozence „nesupy“. Když se jedná o prachy, dost často se projeví hamižnost. No a když třeba bratři budou žít v naději, že jednou taky budou dědit a při dědictví zjistí opak, ti otrlejší napadnou darovací smlouvu, že byla třeba sepsaná za nápadně nevýhodných podmínek, že ten, co daroval, byl psychicky nemocný, že podpis na smlouvě byl zfalšovaný… pak to dají k soudu a začnou tahanice. Když jde o prachy, jdou city stranou…
paneboze..vzdyt darovat muze kdo chce komu chce….proti tomu prece bratri nemohou nic rikat ne?
Zuzee, do dědického řízení nejde. Ale pokud nemají bratři mezi sebou dobré vztahy, mohou napadnout darovací smlouvu, že je neplatná. Pokud se sepisuje darovací smlouva, je lepší informovat i ostatní případné dědice (tj. ony 2 bratry) a nechat si od nich podepsat, že o tom ví a souhlasí s tím. Je to taková pojistka.
do dědictví to nejde… umřel mi děda a ten mi s babičkou „daroval“ byt (zaplatili jsme ho a oni mi ho potom darovali) a u notáře o tomto bytě nepadlo ani slovo… nebo mě o tom nikdo neinformoval…
lucka
dobrý den,
dle mého se darovaný majetek za života po smrti dárce nespadá do dědického řízení.Jen v příapdě,že měl darovaný ještě další majetek,tak se hodnota darovaného bytu odečte od dalších věcí a o to dostane darovaný méně.
K.