Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
POPLATKY ZA KOMUNÁLNÍ ODPAD
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda v případě narození potomka, který má trvalý pobyt stejný, kde matka – jinde než já (otec), je nutno uhradit poplatek za komunální odpad v obci, kde se jako rodina zdržujeme. Poplatky za manželku a syna jsou řádně hrazeny v místě trv. pobytu, tak jak to ukládá zákon, ovšem stavební bytové družstvo v Bohumíně trvá na tom, aby jsem hradil poplatky i v místě, kde se zdržujeme,což pokládám za absurdní, neboť bych tyto poplatky hradil dvojmo (odpad taky neprodukuji dvojmo). Je postup SBD Bohumín v souladu se zákonem a v případě, že bych neuspěl se svou stížností, prosím o radu, na koho se obrátit. Za odpověď předem děkuji.
my to máme také tak,bydlíme s přítelem v podnájmu,já a děti platíme na trvalé adrese(u rodičů),přítel zase u svých.
jana
Asi moc neporadím, my to máme podobně. Bydlíme jinde, než máme psaný trvalý pobyt. Za komunální odpad platíme tam, kde se skutečně zdržujeme a na místo trv. pobytu jsme si dali žádost o prominutí platby s potvrzením z bytového družstva, že za odpad platíme. V mém městě žádost uznali, v partnerově ne a odpad platí 2x. Ale víc jsme nezkoušeli.
Podle zákona o odpadech si jednotlivé obce mohou stanovit způsob úhrady poplatku za komunální odpad. Zákon omožňuje 3 způsoby úhrady.
Nejběžnější je zavedení tzv. místního poplatku (podle zákona o místních poplatcích), který platí (v obci, která jej zavedla) každá fyzická osoba, která má v dané obci trvalý pobyt (nebo každá osoba, která v dané obci vlastní rekreační objekt). Poplatek je „paušální“ a v dané obci je pro všechny poplatníky stejně vysoký.
Druhým typem je zavedení tzv. poplatku za komunální odpad – který (v obci, která jej zavedla) platí vlastník objektu(v tomto případě SBD) které podle zákona může tento poplatek rozúčtovat na poplatníky – osoby, které daný objekt skutečně užívají. Poplatek bývá stanoven na „sběrnou nádobu“ – počet, objem a četnost odvozu – podle objednávky vlastníka objektu.
Třetím typem je cena za komunální odpad – ta je zavedena minimálně, vyžaduje totiž uzavírání smluv (s obcí, případně se svozovou společností).
První dva typy jsou vymahatelné podle zákona o správě daní a poplatů, třetí typ je vymáhán podle zákona o cenách.
Zákon o odpadech tanoví, že každá obec si může vybrat pouze jeden typ úhrady zakomunální odpad.
Tento způsob si v zákonu vymohly velká města, (původně bylo možné zavedení pouze místního poplatku) neboť trvalý pobyt je pouze evidenční záležitost a tak zvláště ve velkých městech „místní dopláceli na přespolní“.
Jedná z možností jak neplatit poplatek dvojmo je obrátit se na obec, kde má syn trvalý pobyt a požádat o prominutí poplatku. Druhá možnost je změnit mu trvalý pobyt – do místa, kde skutečně bydlí.

Připadá mi to prapodivné.
Taky máme s manžou různý trvalý pobyt – na jedné z adres bydlíme.
A každý platí tam, kde je trvale hlášený (manža má poplatek levnější…)
Protože jsme zpočátku měli trochu problém se svozem směsného odpadu (ačkoliv jsme popelnici dávali stejně, někdy nám ji vyvezli a někdy ne – při 14-ti denním intervalu to byl trochu problém), debatovala jsem o svozu odpadu a poplatcích za něj s naším „poskytovatelem“ této služby a byla jsem ujištěna, že člověk má platit jen jednou a to tam, kde je trvale hlášený.
Asi by to chtělo dohledat příslušný zákon.
Asi moc neporadím, my to máme podobně. Bydlíme jinde, než máme psaný trvalý pobyt. Za komunální odpad platíme tam, kde se skutečně zdržujeme a na místo trv. pobytu jsme si dali žádost o prominutí platby s potvrzením z bytového družstva, že za odpad platíme. V mém městě žádost uznali, v partnerově ne a odpad platí 2x. Ale víc jsme nezkoušeli.