Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Dědictví
Dobrý den, chtela jsem se zeptat. Zemřela mi babicka. Bude se projednavat dedicke rizeni. Po babicce zustaly tri deti . Muj tatinek byl ctvrte dite, je vsak jiz 11 let po smrti. Vsichni mi rikaji, ze pry se mam take k dedickemu rizeni prihlasit, ze pry jeho cast bych mela zdedit ja s bratrem? Ze zkusenosti po smrti maminky a otce vim, ze tohle zjistuje ten co dedicke rizeni vede, kolik mel ten co umrel deti atd. Je pravda , ze mame s bratrem narok na dedictvi? A bude nas kontaktovat clovek co to ma na starosti sam, nebo se mame starat?
Nejsem si jistá, ale myslím si, že dědictví bude řešené tady s tím, že to bude asi déle trvat kvůli dožadování onformací z ciziny. Ale opravdu to nevím jistě, na dědické řízení ani na mezinárodní prvek se nespecializuju. Zkus se když tak zeptat přímo v Ostravě u soudu.
a jeste poznamka ..babicka mela ceske i nemecke obcanstvi…pokud to neco ovlivni
no mezinarodni…ale ty problemy prave kolem toho
Teda Brmbulko, Ty máš mezinárodní rodinu. Jsem sama zvědavá, jak se tohle řeší. Jinak, držím palce, ať to máte brzy a úspěšně za sebou.
Katie…a prosim te jak se bude resit kdyz mela babicka byt v zapadnim nemecku…pobirala tam i duchod..ale posledni rok a pul bydlela tady u tety.-…v nemecku ma i vkladni knizky
Jinak v Ostravě by měl být Krajský soud a Okresní soud, příslušný v dědickém řízení je Okresní soud.
Brmbulko, asi s křížkem po funuse, ale snad ti aspoň trochu pomůžu –
1) nárok na dědictví po babičce máte (ty i bratr), pokud váš otec – syn babičky zemřel ještě před ní a babička vás třeba nevydědila
2) bratr ti může udělit plnou moc (řádně ověřenou- např. na konzulátu) a poslat ji, a na základě plné moci za něho můžeš činit úkony v dědickém řízení – pozor, pokud by chtěl dědictví odmítnout, musel by ti k tomu udělit speciální plnou moc – tzn. muselo by v plné moci být přímo uvedeno, že tě zmocňuje k odmítnutí dědictví
3) notáře ustanovuje soud (v jehož obvodu měl zůstavitel – tedy babička – poslední bydliště) podle předem daného klíče, soud by ti měl i sdělit, koho ustanovil
4) notář si zjišťuje majetek a okruh dědiců sám tak, že předvolá blízkého příbuzného zůstavitele a od něho získá základní informace co zůstavitel vlastnil a kdo by po něm měl dědit, pak si informace doplňuje dotazy na různých institucích (katastr nemovitostí, banky, ohledně dědiců na evidenci obyvatel)
5) podle mého by měl notář sám zjistit, že mezi dědice patříte i ty s bratrem, ale je jistější oznámit mu, že se za dědice považujete – lepší hned než pak vymáhat dědický podíl jinak.

Nemám sílu číst všechny předchozí rady, ale co si pamatuji, tak notáři mají služby (nevím, s jakou frekvencí). A vyřizují všechna dědická řízení, která „vznikla“ během té jejich služby.
Tak se dá lehce zjistit (ovšem vědět, kam se nejlépe obrátit s dotazem), kdo má ten Tvůj případ na starosti.

Napiš na hlavní soud města Ostravy, tam to doručejí pak tam,kam to patří – oni si to zjistí.
dekuji moc za rady….zkusim pockat na patek a pak se uvidi…