Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
žádost o zbavení způsobilosti k právním úkonům
Prosím o radu,jak sepsat žádost o zbavení způsobilosti k právním úkonům u mého syna,vzhledem ke zdravotním důvodům,který neumí hospodařit s penězi a je podle lékařské zprávy v plném invalidním důchodu.Jako opatrovníka chci navrhnoiut sebe- matku.
Renata
Renata
Návrh na zbavení způsobilosti k právním úkonům nebo na její omezení podat můžete, a to k soudu, v jehož obvodu má váš syn bydliště nebo je-li bez svého souhlasu umístěn v zdravotnickém zařízení (na základě svolení soudu) k soudu, v jehož obvodu je toto zařízení.
Návrh musí obsahovat obvyklé náležitosti – tedy označení účastníků (vy jako navrhovatel a váš syn jako vyšetřovaný), označení věci (návrh na zbavení omezení způsobilosti k pr. úkonům), označení soudu, kterému je návrh určen. Dále musíte vylíčit podstatné skutečnosti (zdravotní stav syna s tím, že v důsledku něho není sám schopen činit právní úkony, např. hospodařit s penězi, jednat na úřadech apod.), označení důkazů, přičemž zejména lékařskou zprávu o stavu vyšetřovaného byste měla přiložit k návrhu (jinak si ji může soud vyžádat). Z návrhu by mělo být patrno, čeho se domáháte – tj. žaloba musí obsahovat petit, což je vlastně návrh, jak má soud rozhodnout, návrh musí být podepsaný a datovaný.
Pokud by návrh nesplňoval všechny náležitosti, měl by vás soud vyzvat k odstranění jeho vad s tím, jak je odstranit.
Soud nejdříve projedná váš návrh, přičemž pro toto řízení si zvolí vyšetřovaný zástupce nebo mu soud sám ustanoví procesního opatrovníka, který ho bude u soudu zastupovat (vy to nebudete). Vždy je třeba ustanovit znalce, který posoudí duševní stav vyšetřovaného. Pokud soud syna zbaví způsobilosti nebo mu ji omezí, tak po právní moci tohoto rozhodnutí bude rozhodovat ještě o ustanovení opatrovníka, který bude za syna činit ty úkony, k nimž není schopen – tím již může ustanovit vás.
Občanský soudní řád:
Řízení o způsobilosti k právním úkonům
§ 186
(1) Návrh na zahájení řízení o způsobilosti k právním úkonům (zbavení, omezení nebo vrácení způsobilosti k právním úkonům) může podat též zdravotnické zařízení, které je v takovém případě účastníkem řízení.
(2) Nepodal-li návrh na zahájení řízení státní orgán nebo zdravotnické zařízení, může soud uložit navrhovateli, aby do přiměřené lhůty předložil lékařské vysvědčení o duševním stavu osoby, o jejíž způsobilost k právním úkonům se jedná (dále jen „vyšetřovaný“); není-li v této lhůtě lékařské vysvědčení předloženo, soud zastaví řízení.
(3) Návrh na vrácení způsobilosti k právním úkonům může podat i ten, kdo byl zbaven způsobilosti k právním úkonům. Jestliže však soud jeho návrh zamítl a nelze-li očekávat zlepšení jeho stavu, může soud rozhodnout, že mu toto právo po přiměřenou dobu, nejdéle však po dobu jednoho roku ode dne právní moci tohoto rozhodnutí, nepřísluší.
§ 187
(1) Vyšetřovaný je oprávněn dát se jako účastník zastupovat v řízení zástupcem, jehož si zvolí; o tom a o svých dalších procesních právech a povinnostech (§ 5) musí být vyšetřovaný poučen. Nezvolí-li si vyšetřovaný zástupce, ustanoví mu předseda senátu opatrovníka pro řízení z řad advokátů.
(2) Od výslechu vyšetřovaného může soud upustit, nelze-li tento výslech provést vůbec nebo bez újmy pro zdravotní stav vyšetřovaného. Pokud vyšetřovaný sám požádá, aby byl vyslechnut, soud ho vyslechne.
(3) O zdravotním stavu vyšetřovaného vyslechne soud vždy znalce. Na návrh znalce může soud nařídit, aby vyšetřovaný byl po dobu nejvýše šesti týdnů vyšetřován ve zdravotnickém zařízení, jestliže je to nezbytně třeba k vyšetření zdravotního stavu.