Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Mimořádný výdaj
Dobrý den, můj přítel má dvě děti s bývalou manželkou. Na obě řádně platí částku, která mu byla vyměřena soudem. Dotyčné to ovšem stál nestačí. Nyní přišla s požadavkem, aby se přitel finančně podílel na hrazení dovolené, na které jedno z dětí pojede. V připadě, že odmítne podílet se na hrazení nákladů, vyhrožuje, že tyto nároky bude uplatňovat prostřednictvím soudu. Jak máme řešit tuto situaci? Jedná se skutečně o mimořádný výdaj, na který je přítel povinen přišpět?
Katka
Já myslím, že Katie ti odpověděla jasně, já když byla naposled zvyšovat výživné na děti (které stejně neplatí) tak mi soudce řekl to samé. Normálně bych se jí vysmála.. Pokud je výživné stanovené k poměrům příjmů přítele, tak bych jí neřešila, už proto, že takhle vyvádí. Ono něco jiného je, kdyby přišla slušně a vám to problémy nečinilo jí třeba přispět.. to si myslím, že je normální lidské ovšem toto mi připomíná rozmazlenou nánu, co se snaží dělat jen zle 🙁
Hanka
Pro Matyldu
Vtip je v tom, že ony to skoro 4 tisíce jsou a tím myslím na každé dítě zvlášť…. A matka z minimální mzdy rozhodně nežije. Navíc o tyto peníze nežádá, ale rovnou vyhrožuje soudem.
Katka
Zdravím Katko,
můj manžel má také dítě z bývalého manželství a my jsme třeba jeden soud kvůli jeho bývalé podstoupit museli. Rozčilovala se totiž,že ji nechce její bývalý manžel zaplatit na školu v přírodě.Bohužel,je to opravdu mimořádný výdaj a ten nemusí pokud nechce hradit.soud k tomu aké přihlédl a protože se jeho bývalá rozčilovala i před soudem,musel ji soudce důrazně vysvětlit,že ve výživném jsou započteny i takovéto výdaje aona musí s tímto výživným hospodařit tak,aby ji to vyšlo. Ex ji nabízel,že nechá část proplatit u odborů,ale o polovinu ona zájem neměla,chtěla celé.Měla smůlu a nedostala nic.
Lenka
Jak psala JiPav, ve výživném by měly být zohledněny i mimořádné výdaje, otec není povinen platit nic nad rámec soudem stanoveného výživného, i když spousta taínků tak činí. Matka by u soudu s návrhem na zaplacení jednorázového příspěvku na dítě od otce neuspěla, musela by žádat zvýšení výživného a to by soud mohl zvýšit pouze pokud se podstatně změnily poměry dětí nebo otce (vyšší potřeby, vyšší příjem apod.)

Katko, jsem taky rozvedená se dvěma dětma, manžel platí výživné, ale v rozsudku soudu bylo výslovně uvedeno, že se bude kromě toho podílet na mimořádných výdajích, jako je např. lyžařský výcvik, nebo placení pojistky jednou za rok. Máme to rozděleno, já platím pojistku na jednu dceru, manžel na druhou. Na druhou stranu, kdyby s ním nebyla domluva a řekl by ne, tak nevím, co bych dělala a jak bych tento nárok uplatňovala. K soudu by se mi rozhodně znovu jít nechtělo. Rozumím taky tomu, že jsi v tom citově zainteresovaná a taky nevím, kolik tvůj přítel na děti přispívá, ale z pohledu rozvedené manželky ti musím oponovat na větu – dotyčné to ovšem dál nestačí. Ono z výživného – pokud to třeba nejsou tři čtyři tisíce na dítě – se těžce hradí mimořádné výdaje na takovéto události, pokud žena žije třeba z minimální mzdy.
Přeju úspěšné řešení situace a hodně štěstí.
Podle mě jsou ve výši výživného započítány i náklady na dovolenou. Pokud tedy bývalá maželka požaduje vyšší platby, musí si zažádat o zvýšení výživného.