Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Je možné zříci se výživného?
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli je vůbec možné zříci se výživného na nezletilé dítě? Můj problém spočívá v tom,že otec dítěte,který má soudem určené výživné toto neplatí,ale já bývalému manželovi nechci dělat potíže a udat ho.Má velké psychické problémy a s prací to také nemá lehké.Ale obávám se,že sám by o snížení,nebo dokonce o sproštění placení výživného nepožádal.Takže nejenže od něho nedostávám výživné na dítě,ale navíc se mi tato částka připočítává k mé vlastní mzdě a tudíž mám nižší přídavky než jaké bych mohla mít.Děkuji za odpověď.Ela D.
Zříci se výživného pro nezletilé dítě nelze – resp. pokud je v možnostech a schopnostech rodičů dítě vyživovat, tak svou vyživovací povinnost musí plnit.
Je-li výživné stanoveno soudem v určité výši, mělo by být v této výši placeno. Jiná otázka je, zda matka bude podávat návrh na výkon rozhodnutí nebo trestní oznámení na otce, pokud výživné platit nebude, nebo to nechá jen tak.
Další věcí je, zda je stále v možnostech a schopnostech otce výživné platit – pokud se od doby rozhodování o výživném poměry otce změnily a on nyní není schopen výživné ve stanovené výši platit popř. není schopenm platit výživné vůbec, měl by si podat návrh na snížení popř. zrušení výživného – návrh může podat i matka dítě, ačkoli je to neobvyklé. Soud posoudí, zda jsou důvody ke snížení (zrušení) výživného dány a podle toho rizhidne. Rozhdně ale nemůže návrhu vyhovět, pokud pro to není důvod (i kdyby to požadovali oba rodiče).
Taky nám u soudu řekli,že to nejde,že má na to dítě nárok.
Petra

Eli, a co kdybys zkusila návrh podat jménem bývalého manžela? Navrhneš tam nějaké minimální výživné (jako on) a Ty pak s tím u soudního jednání budeš souhlasit. Jestli se s ním dá o tom domluvit, snad ano?
Když sestra naposledy žádala o zvýšení výživného na syny – dvojčata (trvali na tom ze sociálky, protože platil symbolických 400 měsíčně), tak soudkyně spočítala alimetny na oba syny z „nulových“ příjmů exmanžela – podnikatele tak, aby sestřin plat a výživné od něj dali dohromady takovou částku, aby nedosáhla na sociální dávky a na přídavky na děti.
Lubiku..vyzivneho se nelze zrict…nam u rozvodu bylo receno ze soud ho musi stanovit…a zastupoval tam deti jejich soudem urceny opatrovnik…to ze si to vyzivne nedavame je pry nase vec…ale soud ho stanovit musel….a to podle vyse prijmu…v zajmu ditete
Pozor, toto nelze (bez rozhodnutí soudu) žádá-li matka nějaké sociální dávky z důvodu nízkého celkového příjmu rodiny. Z toho důvodu někdy chce sociálka rozhodnutí soudu, aby si rodiče úmyslně nedohodli nízké výživné (a platili si tzv. bokem). Ovšem pokud matka po státu nic nechce, nemusí chtít výživné po otci žádné (samozřejmě že může dítě vychovávat otec a výživné platit matka), znám i takové „hrdé“ matky, které po nikom nic nechtějí – proč ne? Určitě vám nelze zabránit, abyste podala soudu návrh na snížení výživného (počítejte s tím, že budete zapsána do knihy rarit).
Lubik
URČITĚ TO JDE.PRO SOUD JE VŽDY LEPŠÍ OBOUSTRANÁ DOHODA.MŮJ BRATR SE S EXMANŽELKOU DOHODL,ŽE BUDE PŘISPÍVAT NA 11 LETÉHO SYNA 500KČ A SOUD JEJICH DOHODU SCHVÁLIL.