Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
vyrovnání po rozvodu
Dobrý den, má matka se před deseti lety rozvedla, ale stále nedošlo k majetkovému vyrovnání. Několik let neustále svému bývalému manželovi posílala návrhy k vyrovnání, ale ten vůbec nereaguje, vrací poštu, nezvedá telefon, zapírá se, prakticky se s ním nedá domluvit, ani přes advokáta. Jen by mě zajimalo,když měla matka ještě před svatbou družstevní byt a po svatbě jej koupila za 11.000 kč do osobního vlastnictví, kde stále bydlí, zda by si mohl bývalý manžel dělat na něj nějaký nárok.
Děkuji Petra
Petra
Peti…Lubik uz je takovej rejpal:)))zvykejme si:)
Moje matka neřeší vůbec nic. To, že jsem tady psala neví a ani ji to říkat nebudu, chtěla jsem to jen vědět pro klid duše. Pěkně jsem za vaše odpovědi poděkovala a jsem vám vděčna za snahu mi poradit a tím by jsme snad mohli končit, né? Jediný kdo tady něco řeší jsi ty Lubiku, nemyslíš? Ty asi nemáš moc věcí na práci, když tě tohle zajímá.
Petra
Petro, jen takový dotaz ze zvědavosti: co tedy vaše matka řeší?
Lubik
Moc Vám všem děkuji za odpovědi a za rady. V katastru je zapsaná jenom mamka, tak jsem klidná. Děkuji
Petra
Milá cooky, děláte složité z jednoduchých věcí. Byt patří tomu, kdo je zapsán jako vlastník v Katastru a divím se, že to matka Petry neví (asi má hodně nemovitostí a plete se ji to). Jedině byl-li součástí společného jmění manželů tak se změní forma vlastnictví na podílové (vlastníci zůstávají).
Lubik
Milá Petro,v právech se moc nevyznám ale vím,jelikož jsem též rozvedená a tuhle situaci jsem také řešila,že majetek manželů,nabytý v průběhu manželství se oznečuje za společný a ten se dělí mezi rozvádějící se.V tomhle případě by to šlo možná obejít tak,že byt matka přepíše na své děti.Ovšem na ty,nebo toho plnoletého aby už neměl zákoného zástupce,jelikož tím jsou rodiče,kteří by pak mohli nakládat s jeho majetkem.-si myslim
cooky
Jak psal Lubik, pokud do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu nedojde k vypořádání SJM, tak platí vypořádání ze zákona – co se týká bytu, v katastru nemovitostí je uvedeno, kdo je vlatníkem, takže matka si tam může zajít a nechat si udělat výppis, popř. si to může zjistit na internetu, kde jsou údaje z katastru nemovitostí uveřejněny. Jestliže je matka uvedena jako vlastník celého bytu, bývalý manžel by k němu nemohl uplatnit žádná práva.
katastr nemovitostí (lišta vlevo, informace zz KN – jednotky):
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/
Občanský zákoník:
§ 150/4:
Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
jo,takhle.Tak to jsem nevěděla.
L.
Toto se vztahuje jen na věci movité. U nemovitostí (kterou byt nepochybně je) platí ½ na ½ .
Lubik
zdravím,nám při rozvodu právník říkal,že pokud nedojde to 3 let od rozvodu k vyrovnání,tak věci jsou majetkem toho,kdo je užívá,takže podle mne je to teď maminky byt.
L.
K „majetkovému vyrovnání“ musí dojít do tří let po rozvodu. Jestliže byl byt společným jměním, tak dnes je v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů ½ na ½ .
Lubik