Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
darovací daň
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, slyšela jsem, že od nového roku se ruší darovací daň z nemovitosti. Zajímalo by mě, jestli je to pravda?
Jedná se o to, že dům, do kterého se chceme s manželem přestěhovat vlastní má matka a 1/8 můj bratr. S tím se chceme vyrovnat tak, že ho budeme vyplácet a tím se zřekne podílu, své 1/8. Dům byl odhadnut na 2 400 000 Kč. Jak by to bylo s přepisem nemovitosti na mě a manžela?A kdyby má matka měla v domě věcné břemeno?Hlavně co nás zajímá, na jakou částku by tento přepis vyšel?A kde to všechno můžeme vyřídit?
Díky moc za odpověď..K.
K.
Nejlepší by bylo, aby nemovitost darovala matka i bratr vám, protože pak budete jako nabyvatel v 1. skupině pro účely výpočtu daně darovací.
Pokud by k tomu došlo, tak při ceně 2,400.000,00 byste platila 23.000,00+1,5% ze základu přesahujícího 2,000.000,00 tj. 6.000,00 Kč.Pokud byste chtěli obdarovat vašeho manžela, tak tam už je to o mnohem větších penězích. Vycházím ze zákona č. 357/1992 Sb. o dani dědické,darovací a dani z převodu nemovitostí.Je to docela složité rady o notáři, které tu už zazněly jsou na místě. Je to to nejlepší, co můžete udělat. Připravte si pro něho všechny podklady a předneste mu varianty převzetí a uvidíte, že vám poradí.
Jana
Je to tak, jen doplním: varuji před předstíranými dary, v budocnu to může přinést nepříjemnosti, např. se může dárce za určitých okolností domáhat vrácení daru. Kupní cenu si můžete dohodnout jakou chcete, bude-li nižší než cena podle znaleckého posudku (resp. 7/8 u vaší matky a 1/8 bratr) vypočítá daň se podle něj (stát je chytrý a daně se vypočítavají z vyšší částky). Jinak darovací daň je závislá i na blízkosti příbuzenství, nejnižší je v pokolení přímém (vaše matka) potom linii pobočné(váš bratr) a u cizího (pokud by byl obdarovaný váš manžel) to vyjde nastejno jako koupě. Je opravdu lepší obrátit se na notáře (já si taky nepeču chleba).
Lubik
Jak je to s darovací daní nevím, to by vám zřejmě řekli na finančním úřadě – ale pokud byste bratra vypláceli, nejednalo by se o dar, nýbrž o prodej.
Smlouva o převodu nemovitosti (ať už se jedná o dar nebo prodej) musí být vždy písemná a musí na ní být ověřené podpisy smluvních stran, jinak katastr nemovitostí vlastnické právo nepřepíše.
Matce může být zřízeno věcné břemeno rovněž smlouvou, která se také vkládá do katastru.
Nejlepší by bylo, kdybyste se obrátili na advokáta nebo notáře, který by vám řekl, co všechno je k převedení bratrova podílu potřeba, kolik by vás to stálo a smlouvu by s vámi sepsal – kvalitně sepsanou smlouvou se totiž předchází možným budoucím problémům.