Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
spolumajitel bytu
dobrý den, měla bych dotaz.Máme byt koupený v osobním vlastnictví,v době kdy jsme byli ještě manželé.Po roce se ale býv.manžel odstěhoval, nebydlí tu 4 roky.Teprve v pondělí se odhlásil na byťáku z této adresy,avšak na městs.úřadě a katastru je stále spolumajitelem.Zajímá mě, pokud je spoluvlastník a nebydlí tu, jestli je povinnen i tak přispívat polovinou na fondu oprav.Veškeré náklady hradím sama,přesto se nechce z katastru odhlásit.Budu mít nějakou šanci, aby se přihlíželo k tomu, že je sice spolumajitel, ale ničím nepřispívá?Nemám samozřejmě namysli plyn, elektriku atd.Děkuji
Katie:i vám děkuji:-)
Berulinko, zkuste si ještě jednou promluvit s advokátkou, proč dle jejího názoru nemáte na polovinu plateb právo.
Já si myslím, že pokud jste již rozvedeni, tak záleží na tom, jak si vypořádáte SJM (přičemž platby za byt po rozvodu se v rámci vypořádání SJM u soudu určitě řešit nebudou, protože do SJM nepatří).
Pokud byste si byt vypořádali tak, že byste se stali jeho podílovými spoluvlastníky, tak by bývalý manžel měl povinnost na náklady spojené s bytem přispívat dle velikosti svého podílu.
Pokud by byt zůstal ve vašem vlastnictví, tak by tuto povinnost neměl.
nemáte vůbec zač. Procházela jsem tím samým.Přejuvám hodně štěstí.Právnička to tam nemusí napsat stylem,že o něco žádáte,ale může to tam napsat pouze oznamovací větou,že jste po celou dobu platila fond oprav atd.,soud se k tomu při vašich výpovědích možná vrátí a bude se na to ptát. pokud se s majetkem nedohodnete,bude to určitě na víc než jedno stání,budete tam toho moci dost říct.
L.
anonymní:přesně jak říkáte vy.Měla bych ho vyplatit, ale jemu zůstalo daleko víc majetku než mě.Nejlepší bude , aby rozhodl soud.Doufám, že mi právnička vyhoví a napíše do žádosti, že žádám, aby byla odečtena polovina nákladů na fond oprav, který platím sama.Z trvalého pobytu je odhlášen teprve dva dny.Uvidím, jak dopadnu.Vám děkuji:-)
já také nechápu proč by jste to nemohla požadovat. Podle majetkoprávního by jste z bytu měla vltně polovinou vyplatit ex.No,je totak,že se samozřejmě můžete domluvit,ale jak plusy,tak mínusy jdou napůl. Tak nechápu,proč by se neměl podílet,když je a byl majitel.Měla by hst ho vlastně vyplatit,pokud byt zůstane vám,ale zase proč ho vyplácet z poloviny,když se už tak dlouho na placení nepodílí.Jak vám říkám, u nás to bylo tak,že dokud byl na katsru jako majitel,musel se podílet na nutných opravách,dokud měl trvalé bydliště tam,musel platit i polovinu fondu oprav.
L.
anonymní:majetkové vyrovnání budu právě požadovat já, jelikož s býv.manž.se domluvit nedá.Jemu zustalo auto, garáž, zařízená kancelář, já jsem chtěla jen byt.Nic víc.Přesto se nehodlá domluvit.Přijde mi právě nefér, že jako spolumajitel by se neměl na ničem podílet, i kdž tu nebydlí, odstěhoval se dobrovolně a já musím celé roky platit vše sama, ač na všech papírech vlastně figuruje i on.
Katie:jsme již rok a půl rozvedeni.Bývalý manžel tu ale nebydlel už ani v době, kdy jsme byli ještě manželé.Teprve nyní 17.9.07 se odhlásil z trvalého pobytu.A nejsem vůbec moudrá z toho, když ředitelka byťáku mi řekla, že je ze zákona povinnen se podílet polovinou na fondu oprav a právnička mi řekla, že nemůžu chtít,aby soud odečetl ze všeho polovinu.I když je spolumajitel, on teda nemusí nic??
my jsme byli v té situaci a ex mého přítele řekla,že potřebuje nové WC,protože se jí rozbilo a museli jsme opravdu uhradit polovinu,protože ze zákona je můj přítel,tenkrát majitel bytu spolupodílt se na nutných úpravách bytu i když tam nebydlí,ale je zapsán v katastru.
s tím katastrem,že se nemůže odhlásit,tak to je pravda.katastr musí mít v ruce buď vaši dohodu o vypořádání s ověřenými podpisy nebo pokud se nedohodnete,rozhodnutí soudu,komu zůstane byt s nabytím právní moci.
L.
Podle mého názoru po manželovi nic vymáhat nemůžete, protože byt máte ve společném jmění manželů, stejně jako další majetek – tzn. vše, co vy nebo manžel vyděláte, je vaše společné. Takže i poplatky za byt, byť je platíte ze svého příjmu, vlastně platíte z peněz, spadajích do SJM – tedy z peněz, které spoluvlastní váš manžel. (to neplatí, máte-li SJM upraveno smlouvou jinak)
Pokud byste bydleli ve společné domácnosti, měl by manžel povinnost přispívat na společné náklady, ale sama píšete, že je již 4.rokem odstěhován.
Jiná situace by nastala po rozvodu, protože okamžikem rozvodu SJM zaniká.
Z katastru se jako spoluvlastník odhlásit nemůže, protože katastr odráží vlastnické vztahy k nemovitosti, které se mění na základě právních skutečností – např. na základě kupní smlouvy, darovací smlouvy apod.
Aby manžel přestal být spoluvlastníkem, muselo by buď dojít k zániku manželství a vypořádání SJM s tím, že manžel by celý byt přenechal vám (jinak by se mohl stát podílovým spoluvlastníkem)nebo byste spolu museli uzavřít smlouvu o zúžení SJM, kdy předmětem by byl tento byt a dohoda by zněla, že výlučnou vlastnicí bytu se stáváte vy.
Zákon o rodině:
§19
(1) O uspokojování potřeb rodiny jsou povinni oba manželé pečovat podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.
(2) Poskytování peněžních a jiných prostředků na náklady společné domácnosti může být zcela nebo zčásti vyváženo osobní péčí o společnou domácnost a děti.
(3) Neplní-li jeden z manželů svoji povinnost hradit náklady společné domácnosti, rozhodne na návrh druhého manžela ve věci soud.
anonymní:moc vám děkuju:-)
určitě můžete žádat o odetení.Můj přítel to měl stejné,byl majitelem bytu nž se vyřešilo majetkoprávní po rozvodu a tose vyřešilo až po dvou letech. Pokud byl dokonce veden jakože je ve společné domácnostijak píšete,že se odhlásil až te´d,tak měl ovinnost podílet se na placení. Přítel se odhlásil hned jak se odstěhoval,ale i tak mu právník říkal,že má doufat,aby se to promlčelo,ať nemusí zpětně nic platit
L.
anonymní:ptala jsem se na to právničky a ona mi řekla, že to nemůžu vyžadovat, aby od toho odečetli náklady, které hradím sama, protože tu nebydlí, takže nic z toho nepoužívá.Naopak ředitelka byťáku mi řekla, že je ze zákona povinnen.Takže můžu u sepsání u vyrovnání majetku žádat,aby se polovina nákladů za ty 4 roky co tu nebydlí od toho odečetla?Ještě jednou děkuji
podle mě,pokud je stále majitelem bytu měl by připívat na fond oprav stále a také by se měl z části podílet na nutných opravách bytu. To vše dokud bude majitelem. Dokonce i daň z nemovitosti,která se platí 1x ročně by měla být placená napůl.
Lenka