Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Životní pojištění
Dobrý den, jsem rozvedená, s bývalým manželem nekomunikujeme. V době manželství jsem za něj jeho jménem podepsala pojistnou smlouvu – s jeho vědomím, on s obsahem souhlasil, ale pracoval mimo domov. Po odchodu z domácnosti on nejprve u této smlouvy zrušil oprávněnou osobu pro výplatu pojistného plnění v případě jeho smrti(místo mne nechal napsat svou matku), ale pojistné nehradil. Cca po 3 měsících na pojišťovně křičel, že on smlouvu nepodepsal a nic platit nebude … to bylo cca před rokem, podal i na mne tresní oznámení, že jej chci kvůli pojistce zabit, tenkrát jsem na policii narovinu řekla, že jsem to podepsala já, že on o tom věděl … no děs… doteď byl klid, ale pojišťovna mu vyčíslila škodu, která vznikla. údajně na mne znovu v této věci podal trestní oznámení a tak bych se ráda zeptala, jaká je promlčecí doba v tomto případě, a zda-li policie toto bude znovu otvírat, když šetření již jednou proběhlo, případně co mi hrozí za postih. Moc díky.
jana
Lubik – myslela jsem to tak, že v případě, že uzavřela životní pojištění na svého partnera – oficiálně na své jméno (nikoli paděláním jeho podpisu – to by snad neumožnil ani pojišťovák, se kterým by Jana smlouvu sjednávala), tak musí pojišťovna uznat, že je smlouva platná, otázkou zůstává, kdo je ze smlouvy plátcem. Z textu Jany nevyplývá, že by padělala manželův podpis – pouze, že jeho jménem uzavřela pojištění – a to pojišťovny umožňuji.
Navíc bývalý manžel poté co byla smlouva, kterou dnes napadá, uzavřena změnil v této smlouvě obmyšlenou osobu – takže musel uznat, že je smlouva platná – jinak by neměnil obmyšlenou osobu, ale napadl by platnost smlouvy.
A slova „takže Ti to může být jedno“ jsou vytržena z kontextu – patří k doporučení smlouvu vypovědět, byť s vědomím, že na tom bývalý manžel „prodělá“.
Podepsat cokoli něčím (nesvým) jménem je špatné a postih samozřemě být může. Z uvedeného odstavce však nelze zjistit zda se jednalo o hloupost, nad kterou lze mávnout rukou nebo se jednalo třeba i o trestný čin (např. podvod). Vůbez nelze z toho, jak to bylo popsáno, vyvozovat zda smlouva platná je nebo není (já bych spíše ODHADL, že není), nevíme jaká škoda vznikla pojišťovně a kdo ji zavinil a to řešení určitě nebude tak jednoznašné a jednoduché jak popisuje Jitka67 (a prohlášení typu: „takže Ti to může být jedno“ mohou být až nebezpečná). Já bych řešení viděl v tom, dohodnout se s pojišťovnou (event. za účasti býv. manžela) s tím, že si musíte přiznat, že jste v postavení, kdy chybu jste udělal Vy („paděláním“ podpisu) a za chyby se platí.
Lubik
Nejsem právník – ale proč postih? Předpokládám, žes smlouvu podepsala svým jménem – ne manželovým (alespoň u mé životní pojistky je možné, že smlouvu uzavře a platí nekdo jiný než je pojištěný). A pokud sám aktivně šel a změnil obmyšlenou osobu, které bude pojistka vyplacena – pak i pojišťovna i on uznali, že smlouva je platná a na to by měl vzít zřetel i případný soud – pokud by to policie neodložila. Pokud s tím má problém, pak je jediná cesta – kdo smlouvu uzavřel má právo i od smlouvy odstoupit. Takže mu stačí sdělit, že pokud nemá zájem začít svou vlastní pojistku platit, tak že bude pojistná smlouva na Tvůj návrh u pojišťovny zrušena – a zbytek peněz (se ztrátou) mu bude vyplacen hned. U pojišťovny bych si nechala spočítat kolik na tom bude tratit – a tuto částku bych mu sdělila také. Na ty peníze si stejně už nikdy nesáhneš, takže Ti to může být jedno.