Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
výživné
Dobrý den, bývalá manželka mého přítele výživné 3000 Kč, které jí posílá na dceru spoří a asi nebude dohledatelné. Nemá pak na dovolené, výlety a aktivity s dcerou ( plat 15 000 Kč, na bydlení 2000) Můj přítel to proto zajišťuje sám a na dceru prokazazalně vydává měsíčně další 2000 Kč( mzda základní 19 000 Kč + pohyblivé složky 2 – 9 000 Kč). Nyní ho bez varování exmanželka dala k soudu, chce zpětně dva a půl roky výživné 6500. Vypověděla, že vše hradí sama, nemá peníze na potřeby dcery, protože dcera je starší(16) než před čtyřmi lety, kdy se na výši výživného s otcem dohodla.Ke změně školy, nákladů na koníčky a pod u dcery nedošlo.Může se svým návrhem uspět? Děkuji Hanka
hanka
Uspět s návrhem na zvýšení výživného může, pokud se od posledního určování výživného podstatně změnily poměry (např. otci vzrostl podstatně příjem od posledního rozhodování nebo se podstatně změnily potřeby dcery, popř. oboje).
Zda k takové změně poměrů došlo, je na posouzení soudce, ovšem za takkovou změnu poměrů se např. obecně považuje nástup na střední školu.
Co se týká zvýšení výživného zpětně, tak pokud soud výživné zvýší zpětně, vyčíslí i vzniklý nedoplatek na výživném – od tohoto nedoplatku by se otci mělo odečíst případné plnění nad rámec výživného (v odbodí, za které se dlužné výživné vyčísluje), pokud toto plnění bude nějakým způsobem prokázáno (účtenky, výpověď dcery, co jí otec koupil v daném odbodí apod.).