Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Dysgrafie, dyslexie
Jaká je pravděpodobnost, že dítě zdědí po jednom z rodičů dyslexii nebo dysgrafii?
renča
toho LMD bych se moc nebala….muj starsi syn pry tuto poruchu ma(ma ji v lek. zprave z nemocncie z 10 let..prosel tehdy vsemi vysetrenimi)…i tak ma velmi vysoke IQ a uz studuje stredni skolu…mozna to vubec nema souvislost….ale at maji nase deti jakekoli „hendykepy“…jsou to nase nejlepsi deti:)a pokud my je o tom budeme presvedcovat svou laskou nebudou mit ruzne LMD , dys, atd….šanci:)
Renčo, podle mého názoru můžeš v těhotenství udělat to, že vyloučíš hlavní „škodliviny“ pro plod – tj. alkohol, kouření, samozřejmě drogy, chemické vlivy, stres, prostě to, co se všeobecně propaguje.
Jinak už odpověděla Káča – UTZ pozná jen velké poškození, LMD se diagostikuje až po narození, pomocí EEG záznamu činnosti mozku, pokud se nemýlím, to už je medicínská otázka:o)
Ahoj,
přesunula jsem otázku sem, protože tohle spíše než lékaři zodpoví pedagogové a odborníci přes výchovu:-)..k té poslední otázce dodám, že LMD se v těhotenství poznat nedá, pozná se až při vývoji dítěte po narození (těhotenským UZ by se daly poznat hrubší strukturální změny na mozku, které by ale klinicky neodpovídaly lehké mozkové dysfunkci, nýbrž nějakému těžšímu postižení)
Milá Pavlínko, děkuji za radu, myslíš si, že by se LMD daly poznat již v těhotenství?
renča
Renčo, různé dysfunkce můžou být zděděny, ale dědičnost byla prokázána asi jen ve 20% případů. Mnohem častěji se totiž u dětí objeví lehké mozkové dysfunkce (asi v 50%), na jejichž podkladě se pak vyskytují dyslexie, dysgrafie apod. LMD jsou většinou záležitostí prenatální a nejčastěji perinatální (před a při porodu).
Dáši, ke vzniku dysfunkcí dost přispívá i náš životní styl a paradoxně i medicínský pokrok – např. zachraňují se i děti velmi brzo narozené, s nedovivinutým mozečkem atd. – tam je riziko LMD velké,ale to je na dlouhou debatu.
Prostě Renčo, zdědit to může, ale spíš nemusí:o) V dnešní době se už s takovými dětmi aktivně pracuje, takže se vše dá dat do pořádku:o)
Logicky by to asi dědičné být mělo být více, než u dětí bes dyslexie. Na druhou stranu, když koukám na praxi, tak např. u syna ve třídě ja 6 dyslektiků, a pouze jeden z rodičů ji měl také.
problém je v tom, že tím, jak se to dříve obvykle odborně nediagnostikovalo, tak se dnes k dyslexii hlásí každý druhý dospělý, kterému to ve škole nešlo nejlépe, přitom příčiny mohly být jinde, než právě v dyslexii, dysgrafii.
Ale Renčo, neřeš to, žádné dítě není ideální, a tohle je překonatelný problém. A není výjimečný, vlastně to je skoro normální…dneska.
Přeji dítko bez dys-funkcí, je to snazší. :o)
Ahoj Renčo, pravděpodobnost tu je.
My jsme 3 sourozenci a všichni 3 jsme to zdědili po mamce.