Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Těhotenství x zaměstnavatel
Dobrý den. Je někde v zákonech napsáno, kdy musí nastávající matka zaměstnavateli nahlásit, že je v jiném stavu? Děkuji.
Jana
Jak psala Jitka, zákoník práce nestanoví povinnost, do kdy oznámit zaměstnavateli nástup na mateřskou dovolenou. Povinností je vybrat si minimálně 14 týdnů, přičemž po porodu musí být vybráno alespoň 6 týdnů. Obvykle se nastupuje mateřská 8 – 6 týdnů před stanoveným termínem porodu.
Podle mě by mělo být samozřejmostí (v rámci pravidel slušného chování) oznámit zaměstnavateli těhotenství a předpokládaný nástup na MD co nejdříve, aby měl čas nalézt si zástup – nejdřív stačí třeba jen předběžně ústně, pak by měla zaměstnankyně napsat písemné oznámení, kdy přesně nastupuje na MD, kdy se chce do práce vrátit a zároveň požádat o vyplácení peněžité pomoci v mateřství (pokud ji vyplácí zaměstnavatel)- opět v rámci slušnosti, ne proto, že by jí to ukládal nějaký předpis.
Zákoník práce:
§ 195 Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku 6 týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku 8 týdne před tímto dnem.
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
(4) Jestliže se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.
(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
Na http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=2009858 k podobné otázce píšou:
„… Zákoník práce výslovně nikde v žádném svém ustanovení nestanoví povinnost zaměstnankyni oznámit zaměstnavateli těhotenství, a tak nestanoví ani dobu, kdy by zaměstnankyně byla povinna toto oznámení učinit. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že zaměstnavatel má v některých případech v souvislosti s těhotenstvím ke své zaměstnankyně jisté povinnosti (např. povinnost převedení v určitých případech na jinou práci, úprava pracovní doby, vysílání na pracovní cestu s jejím souhlasem apod.). Pak je na uvážení zaměstnankyně, aby práva odpovídající povinnostem zaměstnavatele využila, zejména v tom případě, že by výkon sjednané práce mohl negativně ovlivnit průběh jejího těhotenství.
Určitě by bylo dobré těhotenství zaměstnavateli oznámit s dostatečným předstihem před uvažovaným odchodem na mateřskou dovolenou. A to z důvodu, aby měl zaměstnavatel dostatek času pro nalezení adekvátní náhrady na dobu Vaší nepřítomnosti. Domnívám se, že toto oznámení učiněné např. 3 měsíce před plánovaným odchodem na mateřskou dovolenou by mohlo být v tomto ohledu dostačující. Ovšem, jak již bylo popsáni výše, zákoník práce ani jiný právní předpis tuto povinnost zaměstnankyni neukládá. …“