Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
DLUHY pokrač.
Katie mockrát děkuji,uvidíme,jak to vše dopadne. Děti nemáme,tak to u mě zas až tak jisté není, ale už mám alespoň trochu v této otázce jasno.
Mohla bych mít ještě pár otázek? Vím, že jako manželka zodpovídám i za manželovy dluhy,ale jak se v takovémto případě chová soud, když dělá manžel dluhy za zády manželky.Odpovídá i v takovéto situaci manželka za vzniklé dluhy?
Jakým způsobem bych prokázala, že v podstatě veškerý majetek v bytě je můj,protože jsem ho financovala-stačí na to paragony i když na nich kolikrát není uveden kupující?
Předem moc moc děkuji za odpověď a hezký den.
FÍNA
Fíno, za dluhy, které udělal manžel za trvání manželství byste nezodpovídala pouze v případě, že by svým rozsahem přesahovaly míru přiměřenou vašim majetkovým poměrům a manžel je na sebe převzal bez vašeho souhlasu nebo že by se týkaly majetku ve výlučném vlastnictví manžela. Jjinak jsou jeho dluhy i vaše.
To se týká i majetku, který jste za manželství nabyli – s výjimkou darů, dědictví, restitucí, majetku nabytého za výlučný majetek jednoho z manželů a předmětů osobní potřeby je veškerý majetek, nabytý byť i jedním z manželů za trvání manželství ve společném vlastnictví obou manželů. Takže pokud jste věci, které v bytě máte, pořídila za trvání manželství z vašeho příjmu, je to váš společný majetek. Váš výlučný majetek by to byl např. pokud byste si tyto věci do manželství přinesla, pokud byste je získala v manželství darem, jako dědictví nebo za věc, která byla výlučně vaše (např. prodej auta, za peníze – pouze z tohoto prodeje pořízení obývací stěny apod.)
Občanský zákoník:
§ 143
(1) Společné jmění manželů tvoří
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka 3),
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.