Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
jak vydědit dítě
dobrý, už jsem měl jednou dotaz ohledně syna, o kterém není jisté že je můj a jestli ho můžu požádat o testy DNA kvůli popřípadě mé smrti aby ho nemusela manželka vyplácet z dědictví. Na to jste mi Katie už odpověděla a za odpověď děkuji. teď by mě ale zajímalo, zda teda můžu toho syna vydědit a to jakým způsobem? Syn o mě nemá tušení, žije s nynějším manželem jeho matky a myslí si, že jeho otec je právě on.Já platím poctivě alimenty ale to je veškerý kontakt, který s jeho maminkou mezi sebou máme, mimo to, že jsem ji žádal o ty testy DNA a ona mi nevyhověla.Jelikož je „syn“ pro mě cizí osoba a já pro něj taky, tak proto se ptám na to vydědění. Mám už svou rodinu, kterou samozřejmě nechci přivést do situace, kdyby se mi něco stalo, aby ho žena musela vyplácet. děkuji za odpověď.
Ivan
Pro Adélu – darovací smlouva je smlouva, proto s ní musí souhlasit obě (všechny) strany. Že by někdo daroval někomu něco a obdarovaný o tom nevěděl, v podstatě není možné – natož u nemovitosti, kde musí být smlouva písemná.
Další možnost, kterou můžete využít, je převést svůj majetek (měl jste na mysli nejspíš dům nebo byt) na svou manželku a to nejlépe asi formou daru, u něj je nižší daň státu (1% z ceny daru, pokud jeho hodnota nepřesahuje 1 000 000 Kč). Dary jsou sice taktéž zpochybnitelné, ale šance na úspěch by byla u Vašeho potomka už mnohem nižší než při vydědění. Když není co dědit, tak je pak vše jednodušší. Záleží ale na Vás, jak moc věříte své ženě, že s Vámi bude až do konce života a v budoucnu tento dar proti Vám nepoužije. Ledaže by o něm nevěděla.:-)
Adéla
Lubik správně uvedl čtyři důvody, pro které lze potomka vydědit.
Důvod vydědění je třeba konkrétně uvést i do listiny o vydědění.
Přesto chci upozornit na skutečnost, že pokud se potomek obrátí na soud se zpochybněním důvodu vydědění, může mít úspěch – zvláště pokud situaci, pro kterou jej lze vydědit, nezavinil a ani neměl možnost se zachovat jinak. Soud by měl totiž v rámci řízení o určení neplatnosti vydědění zkoumat, zda důvod(y) vydědění byl(y) dán(y) a pokud ano, proč se tak potomek choval – zda si jeho jednání „nezavinil“ i zůstavitel. Pokud potomek o otci nevěděl, těžko o něj mohl projevovat zájem nebo mu pomoci v nemoci či stáří.
Takže na vašem místě bych se poradila s právníkem, ak listinu o vydědění napsat, popř. zda má vůbec smysl jí psát.
Zůstavitel může vydědit potomka jen tehdy, jestliže
1.v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,
2.o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
3.byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,
4.trvale vede nezřízený život.
Jinak listina o vydědění musí mít náležitosti jako závěť.
Nevím jestli ve Vašem případu jsou dány zákonné důvody pro vydění.
Lubik