Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Vypořádání majetku
Dobrý den,
prosím o radu s vypořádáním SJM. Bývalý manžel na mě podal tři žaloby ohledně majetku.Jedna je chatu, kterou nám darovali moji rodiče bohužel na polovinu. Rodiče již nežijí a bývalý manžel chce vyplatit za chatu 750tis. I když do chaty téměř nic neinvestoval. Nevadí mi, že BM bude nadále vlastnit polovinu chatu, jelikož vím, že se jí jen tak nevzdá, ale já nejsem ochotna mu druhou polovinu zaplatit. Na naše děti to převést nechce a trvá na vyplacení. Teď jsem slyšela názor, že může soud rozhodnout v jeho prospěch když já nemám peníze, že on vyplatí tu částku mě. Jelikož je to moje rodinná památka a na chatě jsem i našimi dcerami citově závislé nepřichází v úvahu abychom o chatu jakým koli způsobem přišly. Je nějaká šance z této situace vybruslit elegantně?
Situace je o to horší, že manželův právník je jeho spolužák a manželova milenka je sekretářkou zmíněného právníka.děkuji za rychlouodpověď.
Musím do 12.7. zaslat na soud vyjádření.
děkuji Martina
Martina
aha…diky
Brmbulko, vzhledem k tomu, že se jedná o chatu – nemovitost, musela být smlouva písemná a vlastnické vztahy k ní by měly být vyznačeny v katastru nemovitostí.
mne zajima darovali rodice tu chatu napul pisemne?…..nebo jen ustne?
Věci, které se získají darováním, nepatří do SJM – pokud by rodiče chatu darovali pouze vám, manžel by na ni neměl nárok.
Bohužel pokud rodiče darovali chatu vám oběma napůl, měla by být ve vašem podílovém spoluvlastnictví. Když se podílové spoluvlastnictví ruší, lze je vypořádat dohodou nebo soudně – soud musí rozhodovat dle zákona a vypořádat spoluvlastnictví následovně – pokud je možné věc reálně rozdělit, rozdělí ji, pokud to není možné, přikáže věc jednomu (popř. více spoluvlastníkům), který (kteří) musí druhého (ostatní) vyplatit. Pokud věc nechce nikdo ze spoluvlastníků, soud nařídí prodej věci a spoluvlastníci se uspokojí z výtěžku prodeje dle svých podílů (zde napůl).
Více vám bohužel neporadím, tímto odvětvím práva jsem se v praxi nezabývala, na vašem místě bych ale zašla za dobrým právníkem a požádala ho o posouzení vaší věci, popř. i o zastupování u soudu – pokud chatu nechcete ztratit, vyplatí se vám to, zvlášť pokud bývalý manžel právní zastoupení má.
Občanský zákoník:
§ 141
(1) Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, musí být dohoda písemná.
…..
§ 142
(1) Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a k účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.
(2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku.
(3) Při zrušení a vypořádání spoluvlastnictví rozdělením věci může soud zřídit věcné břemeno k nově vzniklé nemovitosti ve prospěch vlastníka jiné nově vzniklé nemovitosti. Zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemůže být na újmu osobám, kterým příslušejí práva na nemovitosti váznoucí.