Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Jakou myčku nádobí?
Ahoj holky, už jsem se naštvala a rozhodla se, že tu myčku konečně koupíme, protože času je málo a je škoda ho strávit u dřezu.
Chci se zeptat na co se mám zaměřit při výběru, která značka je dobrá, která poruchová, prostě mě zajímá všechno. S největší pravděpodobností vyberu asi tu širší (60cm), je nás moc (5).
Prosím prosím poraďte, já tak nerada něco vybírám.
Děkuju moc.
Ahoj vsichni tady. Mame mycku asi 4 mesice. Kupovali jsme celou kuchyn, tzn. i vestavene spotrebice = i mycku. Velkym favoritem se pro me stala mycka Fagor A/A/A – ted nevim presne typ. Koukal jsem na spotrebu vody,elektriky a hlucnost. Pouzivam od zacatku Calgonit 5v1 a protoze mame hrozne tvrdou vodu,jeste sypu do nadrzky sul.Klasicky program trva 2h 20min i se susenim. Uz jsem se par krat napalil, kdyz jsem experimentoval z nejakymi programy typu ECO, atd…Ucinek zadny,moc se neusetri a nadobi bylo po skonceni cyklu jeste mokre…Zaverem musim rict,ze v dnesni dobe nezalezi tolik na znacce,ale na parametrech.Dneska jsou ty mycky na stejne urovni.Lisi se jen v detailech.Opravdu bych vybiral podle veci zminenych na zacatku a jeste je super si dat pozor a vyzkouset,aby mela vyskove nastavitelny horni kos!!! To je vec, ktera je dost postatna- to poznate pozdeji.:-) I neznackova mycka muze slouzit dlouho dobu a ta znackova muze odejit druhy den. Je to kus od kusu-jako vsecko dneska…Takze tem, kdo kupujete mycku, preji dobry kup a at vam slouzi jako me…
Nazor chlapa 🙂
Guendolino,my jsme si loni pořídili AEG Elektrolux Favorit auto 60cm a jsme naprosto spokojení,je to třída AAA a stála na netu něco málo přes 11000kč.Nejčastěji používám ECO program,občas rychlé umytí (30minut).Eco program umyje vše při 50°C,je sice dlouhý,ale sedět u toho přece nemusím 🙂 Taky na vyůčtování za vodu to bylo hodně poznat,ušetřili jsme skoro 4 kubíky teplé vody a na studené to udělalo pouze 100kč navíc.Z mycích prostředků používám vše zvlášť,je to levnější a zkouším všechny možné značky a mám pocit,že Calgonit a Somat,které občas kupuji v akcích myjou téměř srovnatelně,jako levné prášky do myčky.2,5kg prášek mi vydrží zhruba 2měsíce,500g sůl mi vydrží zhruba 6měsíců (máme měkou vodu) a 250ml leštidla asi 4měsíce (je důležité kvůli schnutí nádobí-pokud je nebudeš utírat ručně).Do myčky strkám všechno nádobí pohromadě,do vrchního koše skleničky,hrnečky,malé talířky,dolů hrnce,příbory,velké talíře,prostě,kde se co vleze,mám v tom už svůj systém.Myju denně (jsme 4).Odložený start téměř nepoužívám,nemáme noční proud.Při pročítání různých diskuzí dost lidí varovalo před značkou Whirpool,prý má nekvalitní ložiska a já nevím co vše uvnitř.Nicméně kamarádka ji má a je spokojená,ale má ji také chvíli jako my,takže je asi brzo posuzovat životnost 🙂 Když jsem vybírala,rozhodovala jsem se mezi Bosch a AEG,myslím,že ani u jedné značky nesáhneš vedle 🙂

Holky, moc Vám všem děkuji za vyčerpávající informace. Jdu pátrat po netu a dělat průzkum :-))
Sestra si pořizovala myčku právě kvůli úspoře teplé vody v bojleru – v domku jich s našima bydlí 5 takže nádobí se mylo průběžně celý den – a tím se i camrala teplá voda – a trvale se ochlazovala – takže večer nebyla pořádně teplá na umytí.
1. Náklady – Záleží na tom jaký prostředek se používá a jak často se nádobí myje – já ze začárku používala Gosh – ale přešla jsem na Calgonit – pokud se koupí v akci tak 100 tablet vyjde na 400 – takže 1 mytí 4,- Kč – pokud se myje denně tak je to 120, Kč / měsíc. Sůl stojí cca 100 – tak na 2 – 3 měsíce – podle nastavení v myčce (podle tvrdosti vody) – my to máme nastyveno na nejnižší stupeň – vadí mi trvale svítící kontrolky.
2. Sušení je součást programu – u nás nestačí vypnout myčku a otevřít dvířka – myčka si pamatuje kde skončila takže by se musel vypnout i program. Já sušení používám – chtěla jsem komfort a v noci když běží spím, tak to nehlídám; a utírání nádobí není můj koníček. Samozřejmě, že to doschne – za podstatně delší dobu a taky za riziko zvýšení vlhkosti v bytě – voda se neodpařuje do myčky jako při sušení, ale do bytu. V neposlední řadě horký vzduch může působit antibakteriálně.
3. Já mám pánve jen teflonové – takže je do myčky nedávám, aby se neodřely – ale např. zapékací misky, nebo pekáče od masa, ani mastné talíře nepředmývám nikdy – zatím bylo vždy vše bez problémů umyto.
Mamča má velkou myčku, používá tabletky Somat a Calgonit – oboje ty s tou kuličkou (vše v jednom?) Myslí si, že Somat je o trošku lepší, ale kupuje oboje podle ceny, když jsou akce.
Nádobí „pere“ podle toho za jak dlouho se naplní:
přes týden – 3 lidi – 2. – 3. den,
o víkendu – 3 lidi – v neděli dopoledne
když jsme tam všichni – 5/6 lidí – denně, obden
Když chci „prát“ tak posbírám kde co, když by se to tam všechno neveško tak většinou misky umeju v rue, zabírají dost místa.
Ta myčka je taková jednodušší, takže to dáme na B, 65 °C a sušíme. Pak pootevřeme dvířka a necháme vychladnout
Vzhledem k tomu, že tu pánev nejdřív zbavíš toho omastku, tak to můžeš dát společně mýt. Já tuk vyleju do WC a teda i trochu otřu, abych si hlavně nenakapala na pohlahu.
Sušení jsem přestala používat a zkrátila tak mytí o půl hodiny, ani myčku potom neotvírám, nádobí nepředmývám, ale pánve do ní nedávám, pekáče po vepřovém ale jo.

Díky moc. S tou horkou vodou to asi nevyberu, protože si ohříváme vodu v bojleru a než to trubkama doteče, tak chvilku teče studená, nevím jestli by to nevadilo.
Ještě se chci zeptat:
1.Kolik přibližně dáte měsíčně za sůl a mycí prostředek?
2.Využíváte i to sušení? Známá mi říkala, že to ani nevyužívá, že prý to uschne samo, když po umytí pootevře dvířka. Tak nevím.
3.Dáváte současně do myčky skleničky i mastnou pánev třeba od smaženého sýru? Nebo se musí předem trochu umýt ručně?
S tou horkou vodou bych byla opatrná – u nás máme vlastní kotelnu i na ohřev vody a pradidelně tam sypou nějakou sůl, aby se kotle nezanášely – a ta se potom může dostávat do bytů (proto není teplá voda pitná). A taky jsou tam jiné náklady u vodného a stočného – za studenou 50,- a za teplou 220,- Kč za kubík – pak jde celá ekonomika myčky stranou – náklady na ohřev studené vody v myčce (zvláště u eko programů) jsou podstatně nižší.
Holky to napsaly pěkně. Ještě mě napadá, že to časování je fajn, pokud máš i levný tarif na elektřinu. Do některých myček jde také třeba přivést i horkou vodu. To také může být úspora.
Ahoj, kromě toho, co píše Kočka by měla mít nízké spotřeby vody (cca 12 l) a energie (cca 1,05 kWh) a taky sníženou hlučnost (cca 46 Db) – právě pro to mytí v noci.
Já už mám 6 let AEG Favorit (vzala jsem si tu větší přestože jsem byli 2 – a jede denně max. obden) – a splňuje vše výše (i holkama) uvedené. Sestra si pořídila Bosch a moc ji nepoužívá (mají tvrdou vodu a zanáší se odpad) – navíc tam nejde upravit horní koš a nádobí tam nejde pořádně naskládat – vadí tam napevno umístěné zarážky – takže hrnek nebo sklenka o větším průměru se tam nevejde – nebo zabere 2 místa. A protí „mé AEG“ – když se pustí v noci tak dělá větší hluk – není nepříjemný – jako když trvale šustí mikrotenový pytlík. Navíc je tam jakási kontrolka – množství naplnění a podle toho se nastaví čas mytí. Většinou je to cca 160 minut (u AEG máme umyto a usušeno do 2 hodin).
Přeji štěstí při výběru.

Ahoj Quen,tak mě to čeká po dovolené,vybrat si novou myčku.Předěláváme totiž kuchyň a když už, chci tam mít také myčku.Zatím jsem se byla jen podívat.dá se sehnat myčka třídy A-spotřeba a i sušení třídy A,kolem deseti tisíc.Zaujala mě zanussi a whirpool.Takže se uvidí,ale určitě si vezmu tu větší.Tak hodně štěstí při výběru.
Ségra má taky „Božku“, tedy Bosch, velmi příjemná, nezanáší se filtr tak jako nám(AEG) a nevypadávají jí kolejnice tak jako nám… Typ nevím. Šťastnou ruku při výběru:-)
hlavně si kup myčku velkou,poloviční myčka má stejnou spotřebu vody i proudu,takže na menší ušetříš jenom při nákupu,taky by měla mít časování,aby sis ji mohla zapnout třeba na noc když spíš aby tě přes den nerušila,protože každá myčka začne být po roce trochu hlučnější,měla by mít nastavení i na vyšší teplotu 70 stupňů,aby se ti dobře umylo nádobí zaschlé z předešlého dne,je taky dobré aby měla kontrolku soli a mycího prostředku,na leštěnku nemusí být není důležitá já ji nepoužívám považuji to za zbytečnou chemii,pak by měl být nastavitelný horní koš,pokud by jsi měla více než 12 velkých talířů,aby jsi ostatní dala nahoru,měla by mít akvastop,ale tu už má v dnešní době asi každá myčka já mám 9 let myčku Bosch a jsem s ní spokojená zatím šlape dobře