Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zrušení výživného a osvojení dítět
Dobrý den.Jsem již 5 let rozvedená, dcera je v mé péči.Výživné stanovené na 2000 měsíčně,nepravidelně placené, většinou exekučně vymáhané.S dcerou se nestýká celých 5 let a ani o ní neprojevuje zájem. Dceři je v současné době 17,5 let, studuje a hodlá studovat VŠ. Před 2 lety jsem se vdala, současný manžel se o dceru stará již celých 5 let,kdy žijeme ve společné domácnosti.Nyní bývalý manžel podal žádost k soudu o zrušení výživného z důvodu svého nízkého příjmu.Dotazy máme k následujícímu:
1.Je rozhodující při schvalování zrušení výživného např.jeho evidence na Úřadu práce?
2.Jak máme doložit doklady o výdajích nezletilé?
3.Je možné u soudu uvést, že se zrušením budeme souhlasit pouze za podmínky, že dá bývalý manžel souhlas k osvojení dcery mým současným manželem?
4. Jak postupovat při osvojení a zda máme žádost o osvojení podat ještě před proběhnutím soudu o zrušení výživného?
5. Jak dloho trvá proces ohledně osvojení?
6. V případě, že s osvojením nebude biologický otec souhlasit, přecházejí na dceru případné jeho dluhy?
Děkuji a zdravím.Kajlíková M.
Mirka
upřesněte dotaz, nevím, co tím přesně myslíte

Kopíruju z emailu reakci:
no ale to jde proti sobě, pokud by byla moje, tak to by věřitelé chtěli i můj majetek…pokud jsem to dobře pochopil…ne?
Ad 1) -V podstatě je pravda, co napsala Innesi – záleží na tom, proč povinný nepracuje, zda z objektivního důvodu (zdravotní hendikep, nedostatek pracovních příležitostí pro osoby s jeho kvalifikací apod.) nebo zda by pracovat mohl, kdyby se opravdu snažil – a dle toho se také posuzuje jeho příjem – buď jako příjem faktický (co skutečně má) nebo potenciální (co by si mohl vydělat). Jinak se zkoumá i to, z jakého důvodu ukončil předchozí zaměstnání – zda z důležitého důvodu či nikoli. Pokud soud dospěje k závěru, že se povinný bez důležitého důvodu vzdal příjmu, vychází z příjmu, jakého by dosahoval (např. ukončil prac. poměr dohodou jen tak, aniž by měl zajištěné nové místo – pak se vychází z příjmu, jaký by měl, kdyby prac. poměr stále trval).
Ad 2) – plný souhlas s Innesi – záleží i na tom, jaké důkazy o nákladech bude soud požadovat, ale normálně postačí např. účtenky, potvrzení ze školy o tom, kolik stojí ročně studium, potvrzení ze zájmových kroužků, kolik se za ně platí, apod.
Ad 3) – uvést to můžete, ale význam pro soudní rozhodnutí to zřejmě mít nebude – dokud je otec otcem, má vyživovací povinnost, není-li dítě schopné živit se samo. Pokud by probíhalo řízení o osvojení, vyživovací povinnost by otci končila automaticky právní mocí rozsudku, že dítě je osvojeno jiným mužem.
Ad 4) – dítě lze osvojit jen do doby, než dosáhne zletilosti – pokud je dceři 17,5 roku, opravdu moc času nemáte, návrh bych na vašem místě podala ihned, bez ohledu na jiná probíhající řízení. Pro osvojení dítěte manželem matky je třeba podat k příslušnému soudu (ten, který o dítěti naposledy rozhodoval – většinou soud, v jehož obvodu dítě bydlí) návrh na osvojení, vzor se dá dohledat na internetu nebo ho s vámi sepíše sociální pracovnice. K návrhu je potřeba dodat potřebné doklady – zejména výpis z rejstříku trestů, potvrzení od lékaře ohledně zdravotního stavu osvojitele i osvojence, potvrzení o zaměstnání a příjmu, rodné listy apod. – Soud vás případně vyzve, abyste potřebné doklady dodali k soudnímu jednání. Pro osvojení je potřeba souhlas obou rodičů, pouze ve vymezených případech tento souhlas zapotřebí není (výjimky stanovené zákonem o rodině).
Ad 5) – jak dlouho řízení o osvojení trvá nemohu napsat, u každého soudu to asi je jiné, ale obecně vzato mají soudy vyřizovat věci týkající se nezletilých co nejrychleji. Zkuste se informovat přímo na soudu, jaká je asi doba od podání návrhu do rozhodnutí.
Ad 6) – Dluhy přecházejí na dědice až do výše ceny nabytého dědictví, což znamená, že dcera nemůže po otci zdědit více pasiv, než kolik zdědí aktiv (např. dluh 40.000,- Kč, majetek 23.000,- Kč, za dluhy odpovídá jen do výše 23.000,- Kč) Ale věřitelé by se mohli uspokojit i z jejího majetku (např. pokud by věci v hodnotě 23.000,- Kč, které by zdědila, byly fakticky neprodejné apod., musela by zaplatit ze svého). Dědic ale může dědictví odmítnout nebo přenechat předlužené dědictví věřitelům.
ad.1.To,že je otec dcery na ÚP má vliv ná výši výživného ,ale ne na jeho úplném zrušení.Otec by měl prokázat z jakých důvodů nepracuje,jestli se záměrně nevyhýbá práci,nebo má vážné zdravotní problémy,kvůli kterým nemůže sehnat dobře placené zaměstnání,nebo je bez práce ze zjištných důvodů-snížení výživného na dceru -to vše by soud měl zjistit .Myslím,že do doby než vše soud vyřeší Vaše dcera bude plnoletá.
ad.2.Náklady na bydlení -složenky,inkaso,schovávat si paragony,výdaje na školu-učebnice …
ad.3.S tím osvojením ,to teda nevím,dcera bude za chvilku plnoletá ,tak to už asi řešit nebudete.
Do doby zletilosti budete dceru zastupovat u soudu Vy jako zákonný zástupce(dcera Vám byla svěřena do péče) a bude se také vyjadřovat k dané věci opatrovník.V den zletilosti by dcera musela podat nový návrh na výživné a hájit se u soudu sama.Mohla by jste ji v rámci plné moci zastupovat jako zletilou.
ad.6 případné dluhy otce by se řešili až v dědickém řízení,ale to se mi zdá docela předčasné tuhle problematiku řešit.Vzahy otce a dcery se mohou zlepšit.